ایزدخواه:

عرضه خودرو در بورس کالا تنها راه رفع اشکال خودروسازان است

عرضه خودرو در بورس کالا تنها راه رفع اشکال خودروسازان است

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: چاره ای جز عرضه خودرو در بورس کالا وجود ندارد، چونکه هم به نفع مردم، دولت و خودروساز است و هم این که شفافیت به وجود می آورد.


روح الله ایزدخواه در گفت و گو با ایسنا درباب درخواست اخیر خودروسازان کشور برای افزایش قیمت محصولاتشان، بیان کرد: من این بحث را که همچنان خودروسازان می گویند ما درحال زیان هستیم و قیمت ها باید افزایش پیدا کند به حساب درماندگی دولت می گذارم، چونکه ما از روز اول در مجلس یازدهم فعال برخورد کرده و در این خصوص تصمیم سازی کردیم.

وقتی عرضه خودرو کمتر از تقاضاست، بهترین روش عرضه خودروی صفر در بورس کالاست
ایشان سپس اشاره کرد: همین طور جلسات مختلفی را در کمیته خودرو کمیسیون صنایع تشکیل دادیم و همه عوامل خودروسازان، قطعه سازان و انجمن ها را آوردیم و آنجا به این راهکار رسیدیم که در زمانی که عرضه خودرو کمتر از تقاضا است، بهترین روش عرضه این است که خودروی صفر در بورس کالا ارائه شود و قیمت پایه عرضه همان قیمت تمام شده باشد و مابقی را به بازار هدفمند و کنترل شده بورس کالا بسپاریم تا قیمت نهایی از آنجا در بیاید. البته این به مفهوم رهاشدگی بازار نیست بلکه می شود تنظیم گری کرد و کسانی را که می خواهند از بازار بورس خرید کنند اولویت بندی کرد تا در آنجا شفاف شود که چقدر عرضه شده، چقدر فروش رفته و به چه قیمتی به فروش رفته است.
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم اضافه کرد: با این کار ضمن این که خودروساز به پول واقعی خود می رسد، محلی هم برای تامین منابع مالی خواهد بود که در آینده از مابه التفاوت به وجود آمده در بورس کالا بتوانیم برای اهداف توسعه ای در این صنعت استفاده نمائیم.

عرضه خودرو در بورس کالا به نفع مردم، دولت وخودروساز است
ایزدخواه با اشاره به این که این طرح با دقت نوشته و ساعت ها و ماه ها روی آن کار شد، اشاره کرد: حدودا نظر همه عوامل را گرفتیم، اما مصادف شد با تغییر دولت که ما گفتیم به سمت قانونگذاری نرویم و اجازه دهیم دولت خودش به این تشخیص برسد و این کار را پیش ببرد. الان هم پس از گذشت حدود یک سال از آغاز به کار دولت مشخص شد که هیچ کدام از روش های گذشته جواب نداد و دولت همه تلاش خودرا کرد ولی به جواب نرسید. حال بنظر می رسد که دیگر باید بپذیرند چاره ای جز عرضه خودرو در بورس کالا وجود ندارد، چونکه هم به نفع مردم و دولت می باشد و هم به نفع خودروساز است و همین طور ایجاد شفافیت می کند.
وی تصریح کرد: آقایان به ما می گفتند هیچ جای دنیا خودرو در بورس عرضه نمی گردد، بله؛ هیچ جای دنیا هم خودرو از یکی دو سال قبل پیش فروش نمی گردد و هیچ جای دنیا هم قیمت های خودرو اینقدر مبهم و غیر شفاف نیست.
عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر این که معتقدم بهترین راهکار برای تعیین قیمت عادلانه خودرو عرضه در بورس کالاست، اظهار داشت: ما با بورس هم صحبت کردیم و آنها هم از نظر اجرائی و فنی نگاهشان مثبت است و می گویند این کار شدنی است و اساسا موجب ایجاد اعتدال بهتری در بازار خواهد شد.
بیشتر بخوانید:
جدی: در وضعیت فعلی هرگونه افزایش قیمت خودرو سبب تنش در بازار می شود
سلیمی: نباید همه هزینه افزایش قیمت خودرو از جیب مردم جبران شود
ایزدخواه با اشاره به این که پس از تشکیل اجلاسیه سوم کمیسیون صنایع تلاش می نماییم که این طرح را در قالب قانون پیش ببریم، اشاره کرد: معتقدیم اگر دولت خودش اقدام نماید و این کار را پیش ببرد بهتر است تا آنکه بخواهیم قانون طرح نماییم، به هر حال دست دولت بازتر است و انعطاف بیشتری دارد، اما اگر ببینیم دولت نمی تواند مساله را حل کند اساسا ما تکلیف قانونی خودرا اجرا خواهیم کرد و در قالب طرح قانونی موضوع را پیش خواهیم برد.1401/04/15
14:26:32
5.0 / 5
404
تگهای خبر: بازار , بورس , بورس كالا , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فوری خرید