در ۴ ماهه اول امسال انجام شد؛

بازپرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های سالهای گذشته

بازپرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان از بدهی های سالهای گذشته

به گزارش فوری خرید وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی اعلام نمود که از آغاز سال ۱۴۰۱ تا ۲۰ تیرماه، دولت ۴۹ هزار و ۶۳۱ میلیارد تومان از بدهی های بوجود آمده در سالهای قبل را تسویه کرده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، وزارت امور اقتصادی و دارایی در دولت سیزدهم به صورت مستمر و هفتگی گزارش میزان بدهی ها و مطالبات دولت را عرضه کرده که بیست و سومین گزارش مرکز مدیریت بدهی های عمومی کشور اخیرا انتشار یافته است. بر طبق این گزارش، مطابق قانون بودجه ۱۴۰۱ دولت امسال باید ۱۰۳ هزار میلیارد تومان اوراق بفروشد اما از آغاز سال ۱۴۰۱ تابحال دولت ۴۵ هزار میلیارد تومان اوراق فروخته است که از این میزان ۱۵ هزار میلیارد تومان از این اوراق غیرنقدی و ۳۰ هزار میلیارد تومان آن نقدی بوده است.عملکرد فروش اوراق بدهی در سالهای ۹۴ تا ۱۴۰۱ به شرح جدول زیر است:طبق این جدول، میزان فروش اوراق دولتی از ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۲۰۲ هزار و ۴۶۵ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ رسیده اما در سال ۱۴۰۰ این میزان به ۱۸۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کاسته شده است.
همچنین مطابق برنامه ریزی انجام شده، میزان فروش اوراق در سال ۱۴۰۱ کمتر از سال ۱۴۰۰ خواهد بود.
بر اساس این گزارش، دولت باید امسال ۱۷۱ هزار و ۹۸۹ میلیارد تومان اصل و سود اوراق فروخته شده در سالهای قبل را بازپرداخت کند. طبق جدول زیر دولت تا آخر سال ۱۴۰۵ باید ۵۲۲ هزار و ۱۷۸ میلیارد تومان اصل و سود اوراق انتشار یافته را پرداخت کند.
از ابتدای سالجاری تا تاریخ تهیه این گزارش ۳۷ هزار میلیارد تومان بابت اصل و ۱۲ هزار و ۶۳۱ میلیارد تومان بابت سود اوراق بدهی منتشر گردید در سالهای قبل، پرداخت کرده است.

1401/04/23
13:38:34
5.0 / 5
305
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , دولتی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید