مدیرعامل شركت ذوب آهن اصفهان:

مشکل تامین مواداولیه ذوب آهن در کوتاه مدت حل شده است

مشکل تامین مواداولیه ذوب آهن در کوتاه مدت حل شده است

اصفهان مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان اظهار داشت: امروز در کوتاه مدت مشکل تامین مواد اولیه ذوب آهن حل شده است، اما اگر از من به عنوان مدیرعامل برای چهار سال آینده سوال کنند، می گویم که برنامه هایی برای حل این مشکل با کمک مجموعه معدنی شستا داریم.ایرج رخصتی، امروز(شنبه، ۲۵ تیرماه) در مجمع فوق العاده و مجمع عمومی سالیانه شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان مربوط به سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ که با حضور بیش از ۷۳ درصد سهامداران رسمیت یافت، با تحلیل فضای فولاد دنیا، اظهار نمود: امروز ساختمان و زیرساخت بیشترین مصرف فولاد دنیا را به خود اختصاص داده و ما به عنوان تولیدکننده فولاد مقاطع ساختمانی و فولادهای کیفی و فولادهای با استواری بالا که نیاز ساخت و ساز کل کشور و دنیاست، بیشترین مصرف را در این تولیدات داریم.

وی با اشاره به سرانه مصرف فولاد در دنیا، اظهار داشت: ایران در این شاخص رتبه هشتم را دارد و هم چنین در بررسی شرکت های تولیدکننده فولاد منطقه، ذوب آهن رتبه یازدهم را دارد.

به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با بررسی مصرف فولاد ایران، اظهار داشت: هم اکنون ذوب آهن ۶۴ درصد تیرآهن کشور را تولید می کند و ما در سال قبل در تولید این محصول رشد داشته ایم.

وی با اشاره به جایگاه شرکت در وضعیت رقابتی، اظهار نمود: در سال ۱۴۰۰ ذوب آهن رتبه سوم تولید فولاد خام را با ۲ میلیون ۴۸۹ هزار تن فولاد خام را داشته است. هم چنین ذوب آهن در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ در تولید فولاد خام ۵ درصد رشد داشته است.

رخصتی با اعلان اینکه ذوب آهن رقبای خوبی در میلگرد کشور دارد، اظهار داشت: بدین سبب استراتژی ذوب آهن برمبنای تولید تیرآهن همچون تیرآهن های با استواری بالاتر و خاص است.

۵۶.۵ درصد صادرات ذوب آهن مربوط به تیرآهن است

وی با بررسی وضعیت صادرات ذوب آهن اصفهان، اظهار داشت: ۵۶.۵ درصد صادرات ذوب آهن مربوط به تیرآهن، شمش ۱۲ درصد و میلگرد ۵ درصد است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان اشاره کرد: صادرات ذوب آهن بیشتر برای پوشش دادن نیاز وارداتی این شرکت است.

وی با اشاره به مقایسه شرکت ذوب آهن از نظر فروش، اظهار نمود: ذوب آهن از نظر تناژ رتبه سوم را به خود مختص کرده است.

رخصتی با مقایسه این شرکت با رقبا از نظر سودآوری، اظهار داشت: سود ناخالص ذوب آهن ۱۱.۳ درصد و سود خالص عملیاتی آن ۶.۵ درصد است.

وی با اشاره به وضعیت تولید ذوب آهن طی سه سال اخیر، اضافه کرد: از سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ تولید تمام محصولات در ذوب آهن همچون کک به عنوان محصول میانی افزایشی بوده است و یک میلیون و ۲۶۳ هزار تن در سال ۱۴۰۰ میزان تولید آن بوده است، همین طور میزان تولید چدن ۲ میلیون و ۷۶۸ هزار تن بود و تولید شمش فولادی و محصولات نوردی شرکت افزایشی بوده است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان همین طور افزود: جمع صادرات ذوب آهن در سال ۱۴۰۰ نسبت به دو سال قبل افزایشی بوده که رکورد شمرده می شود.

تولید فولاد تمیز، نقطه قوت ذوب آهن

وی با اشاره به فرصت ها، تهدیدها و نقاط ضعف و قوت این شرکت، اظهار داشت: وعده دولت برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، امکان تامین نسبی قسمتی از مواد اولیه و انرژی در کشور، توسعه تکنولوژی صنعت فولاد و کاهش هزینه های تولید، هدفگذاری دولت در توسعه شبکه ریلی کشور، حضور در تابلو اصلی بازار بورس، تغییر الگوی مصرف از ورق به مقاطع سنگین همچون فرصت های این شرکت است.

رخصتی اعتبار شرکت در بازارهای داخلی، وجود استانداردها و رویه های بین الملی تولیدات، وجود زنجیره تولید فولاد همچون نقاط قوت این شرکت دانست و اضافه کرد: ذوب آهن یکی از کارخانه هایی است که از ابتدا تا انتهای خط را دارد. همین طور تولید فولاد تمیز در ذوب آهن از دیگر نقاط قوت این شرکت است.

وی توضیح داد: ۷۰ درصد تولید فولاد دنیا با روش کوره بلند است که ذوب آهن با دارا بودن این روش تولید، پتانسیل خوبی برای تولید فولادهای خاص و تمیز دارد.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به توانمندی در تولید محصولات متنوع و خاص در ذوب آهن، اظهار داشت: امروز باید به سمت تولیداتی برویم که ذوب آهن قابلیتش را دارد و تولیدات خاصی را داشته باشیم و ما به دنبال کامل کردن سبد محصولات خود هستیم.

وی به تامین انرژی مورد نیاز ذوب آهن در داخل شرکت اشاره نمود و اضافه کرد: امروز اگر مشکل برق در ذوب آهن نداریم به سبب وجود ۲۴۰ مگاوات زیرساخت برق در ذوب آهن است و در صورتیکه مصرف برق ما ۱۹۰ مگاوات است.

رخصتی با تاکید بر این که این شرکت از کمیته های تخصصی راهبردی و ریسک بمنظور رصد بازار کسب وکار استفاده می نماید، افزود: ذوب آهن تنها یک شرکت نیست بلکه صنعتی است که ریشه در تاریخ دارد بنا بر این ظرفیت آن در زمینه منابع انسانی قابل توجه است.

وی به ضعف های موجود اشاره نمود و اظهار داشت: نامتوازن بودن خط های فولادسازی و کک سازی همچون این ضعف هاست در صورتیکه ذوب آهن ظرفیت تولید ۳ میلیون ۶۰۰ هزار تن چدن در بالادست خط دارد، اما در پایین دست خط نیز چنین توانی را در تولید نوردها داریم و...، بدین سبب امروز ما به دنبال جذب حداکثری چدن و تبدیل به فولاد هستیم.

مجوز تاسیس گندله سازی و کک در سه هاب برای ذوب آهن

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان همین طور پایداری در تامین مواد اولیه راهبردی را از دیگر چالش های این شرکت دانست و اشاره کرد: امروز در کوتاه مدت مشکل تامین مواد اولیه ذوب آهن حل شده است، اما اگر از من به عنوان مدیرعامل برای چهار سال آینده سوال کنند، می گویم که برنامه هایی برای حل این مشکل با کمک مجموعه معدنی شستا داریم.

وی با اعلان اینکه در سه هاب برای ذوب آهن مجوز تاسیس گندله سازی و کک گرفته شده است، اظهار داشت: تا چند ماه آتی در دو منطقه کردستان و شرق اصفهان شاهد جذب میلیونها تن سنگ آهن برای ذوب آهن هستیم.

رخصتی با اشاره به محدودیت تامین نقدینگی ذوب آهن، اظهار نمود: ما امروز برای محصولات خود متقاضیانی داریم که برای ذوب آهن سود دارند، بطورمثال برای کلاف ما مشتریانی داریم که حاضر به پیش پرداخت هستند.

وی اظهار نمود: امروز هر حرکتی که در ذوب آهن انجام شده پیوست محیط زیستی دارد و محیط زیست یک استمرار در طول مدت کار دارد و همانند تمام بخش های ذوب آهن که تعمیرات دوره ای دارند، آیتم های محیط زیستی نیز استمرار دارد.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در ادامه با اعلان اینکه در بخش فروش یکی از کارهای ذوب آهن فروش های مویرگی است، اشاره کرد: استراتژی ذوب آهن ایجاد سرویس سنترهایی در اقصا نقاط کشور است و بمحض آمادگی صد درصد این موارد را افشا می نماییم، از طرف دیگر محصولات خاصی را تولید می نماییم که مشتریان خاص خودرا دارد.

وی با اشاره به این که در بخش بهای تمام شده امروز هنر تیم بنده این است که حداقل بهای تمام شده را داشته باشیم، اظهار نمود: میزان مصرف کک این شرکت را آزار می دهد و از هر حرکتی برای کاهش مصرف کک، استقبال می نماییم.

رخصتی با تاکید بر این که ذوب آهن به دنبال تولید فولادهای آلیاژی خاص با ارزش افزوده بالا است، اشاره کرد: خوشبختانه امروز ذوب آهن در روش های مالی و تامین نقدینگی دیگر در سر فصل بدهکاران بانک مرکزی نیست و علی رغم مشکلات نقدینگی، اعتبار خوبی دارد.

وی افزود: سال قبل ذوب آهن ۲ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۴۵۱ تن تولید چدن داشت.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان با اشاره به توافق با استانداری کردستان برای بهره برداری از معادن این استان و انجام اکتشافات جدید، ابراز امیدواری کرد که به زودی پهنه های اکتشافی در اختیار این شرکت قرار گیرد.

تکمیل زنجیره تولید ریل ملی با انعقاد قرارداد تولید سوزن ریل

وی با اشاره به تکمیل زنجیره تولید ریل ملی با انعقاد قرارداد تولید سوزن ریل با کمک شرکت های دانش بنیان، اظهار نمود: کشور به ۷ هزار سوزن ریل کم سرعت نیاز دارد که هر سوزن ریل حداقل ۶۰۰ میلیون تومان سودآوری دارد است و امروز سوزن ریل در ذوب آهن تولید می شود و امیدواریم مجموعه زیرساخت ها و راه آهن جمهوری اسلامی بدهی های خودرا پرداخت کنند، چونکه ذوب آهن سرمایه گذاری بسیاری در این عرصه کرده است.

رخصتی با اشاره به این که ذوب آهن بالاترین تکنولوژی اتوماسیون را دارد و امروز تجهیزات مدرنی در ذوب آهن برای جلوگیری از حمله های سایبری دارد خوشبختانه این شرکت در اتفاق اخیر کشور ذوب آهن بدون مشکل از این شرایط عبور کرد، افزود: البته باید هوشیار و بیدار حرکت نماییم و در کارگروه ویژه ای این کار پیگیری می شود و امیدواریم نقایص را رفع نماییم.

در اختتام این مجمع، با تصویب هیئت مدیره و اعضا آن و باتوجه به افزایش نرخ تورم نسبت به سال قبل عدد ۱۱۰ میلیارد تومان برای سال ۱۴۰۱ به باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب آهن تخصیص یافت.

همچنین تا سقف ۴۰ میلیارد تومان اعتبارات به مسئولیت های اجتماعی ذوب آهن تخصیص یافت. در ادامه برای هزینه های بن و بیمه تامین اجتماعی بازنشستگان ذوب آهن عدد ۸۰ میلیارد تومان تصویب گردید. در ادامه روزنامه دنیای اقتصاد برای درج آگهی های این شرکت برای مدت یک سال تصویب گردید.

در نهایت باتوجه به طرح های توسعه ای ذوب آهن و با تصویب هیئت مدیره قیمت هر سهم برای سهامداران عدد ۶۰ ریال تعیین شد.
1401/04/26
10:38:28
5.0 / 5
211
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید