چرا حریف رقبای صادراتی نمی شویم؟

چرا حریف رقبای صادراتی نمی شویم؟

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک با اعلان اینکه تولید کنندگان رقیب در ترکیه و چین با شرایط خیلی بهتری توان صادرات دارند، اشاره کرد: تولیدکنندگان ترکیه و چین با تعرفه صفر به روسیه پوشاک صادر می کنند، مشوق های هشت تا 20 درصدی دارند، می توانند ال سی باز کنند و مشکلات و هزینه های تولید کنندگان ایرانی برای انتقال پول در نظام بانکی را هم ندارند.


مجید افتخاری در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: دولت به ما می گوید چرا به روسیه پوشاک صادر نمی کنید؟ در صورتیکه باید به این نکته توجه گردد که در زمینه صادرات بازارهایی وجود دارد که روابط دیپلماتیک آنها با ایران مناسب می باشد، اما شرایط صادرات در کشور ما پیچیده است.
وی با اعلان اینکه تولید کنندگان رقیب در ترکیه و چین با شرایط خیلی بهتری توان صادرات دارند، اشاره کرد: تولیدکنندگان ترکیه و چین با تعرفه صفر به روسیه پوشاک صادر می کنند، مشوق های هشت تا ۲۰ درصدی دارند، می توانند ال سی باز کنند و مشکلات و هزینه های تولید کنندگان ایرانی برای انتقال پول در نظام بانکی را هم ندارند.
بگفته عضو هیئت مدیره اتحادیه پوشاک، تولیدکنندگان ایرانی باید با تعرفه ۱۰ تا ۲۰ درصدی پوشاک صادر کنند، مشوق صادراتی و ال سی ندارند، برای انتقال پول باید بیش از ۱۰ درصد هزینه پرداخت کنند و با چندین نرخ ارز متفاوت مواجهند.
افتخاری با اعلان اینکه صادرات برای تولیدکنندگان ایرانی توجیه و منطق ندارد، اشاره کرد: دولت می گوید راه نجات کشور صادرات است، اما امکانات آنرا فراهم نمی کند.
بگفته وی ارزش صادرات پوشاک از ایران سالانه ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون دلار است. البته سال قبل به سبب روی کار آمدن طالبان قسمتی از صادرات که به افغانستان انجام میشد هم کاهش پیدا کرد.
عضو هیئت مدیره اتحادیه پوشاک، اضافه کرد: این که بازرگانان از کشورهای دیگر در ایران حضور پیدا کنند و خودشان کالا بخرند، صادرات محسوب نمی گردد. صادرات باید سطح تولید را بالا ببرد، دانش فنی وارد کند و منابع ارزی به کشور منتقل کند.
چرا زیپ وارد می کنیم؟
ایشان سپس درباره واردات زیپ به کشور، با اشاره به تنوع مصرف زیپ، اظهار نمود: زیپ فقط برای پوشاک مصرف نمی گردد، بلکه در کالاهای دیگر همچون کیف، کفش، پتو، لوازم منزل، کالای خواب و غیره هم مورد استفاده است.
افتخاری با اعلان اینکه زیپ در صنعت پوشاک باید تنوع مدل و رنگ بسیار زیادی داشته باشد، اشاره کرد: کیفیت زیپ در این صنعت هم بسیار مهم است؛ چونکه برای مثال اگر یک کاپشن زیپ بی کیفیتی داشته باشد، ارزش کل محصول زیر سوال می رود.
بگفته این عضو هیئت مدیره اتحادیه پوشاک، با توجه به این که فناوری روز دنیا برای تولید زیپ در کشور وجود ندارد و تنوع و میزان تولید زیپ نسبت به مصرف آن کم است، واردات این محصول انجام می شود. در مواردی هم برای تولیدکننده زیپ تولید مدلهای مختلف در حجم پایین صرفه اقتصادی ندارد؛ بدین سبب واردات یک موضوع طبیعی است.
وی با اعلان اینکه تولید کنندگان در مورد کیفیت زیپ های داخلی گلایه دارند، اشاره کرد: قسمتی از این زیپ ها مطابق فناوری روز نیست یا برای بازار غیر از پوشاک تولید شده است؛ بدین سبب مشابه داخلی زیپ های وارداتی به لحاظ کیفیت و تنوع وجود ندارد.
افتخاری همین طور علت فعالیت تولیدکنندگان داخلی زیپ با ظرفیت پایین را کاهش توان خرید مردم عنوان نمود و اظهار داشت: همه صنایع با این مشکل مواجهند و با ظرفیت پایین کار می کنند.1401/04/27
19:18:13
5.0 / 5
310
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فوری خرید