وزیر اقتصاد مطرح كرد؛

طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای ایجاد انقلاب در فروش اموال مازاد

طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای ایجاد انقلاب در فروش اموال مازاد

به گزارش فوری خرید وزیر اقتصاد اظهار داشت: برمبنای طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد درباره فروش اموال مازاد دستگاه های دولت، وزارت اقتصاد می تواند پس از گذشت سقف زمانی یک ماهه برای فروش اموال، راسا مبادرت به فروش کند.به گزارش فوری خرید به نقل از وزارت اقتصاد و دارایی سید احسان خاندوزی در نخستین جلسه گردهمایی حضوری مدیران کل امور اقتصادی و دارایی استانهای وزارت اقتصاد اظهار داشت: مدیران استانی در پیشبرد اهداف و رسیدگی به مشکلات و مسائل فعالان اقتصادی جایگاه ویژه ای دارند و این مساله نافی مسئولیت دستگاهها و ادارات دیگر نیست.
وی همین طور با اشاره به تفویض اختیارات از طرف این وزارتخانه به استانها تصریح کرد: این کار شروع شده و ادامه دارد هرچند هنوز در بعضی از موارد به نتیجه نرسیده است.
وزیر اقتصاد افزود: این شیوه که استانها منتظر اتفاقات مرکز باشند درست نیست؛ گر چه سیاست ها و راهبردها باید از مرکز ابلاغ شود اما تصمیم گیری در مورد سایر موارد باید به خود استانها واگذار شود.
وی اشاره کرد: ملاحظات قومی و رفاقتی نباید سبب شود که همه نظارت ها از مرکز صورت گیرد، در نتیجه تصمیم گیری از طرف استانها موجب لطمه شناسی و موثرتر شدن عملکرد استانها می شود.
وزیر اقتصاد با اشاره به مسئولیت این وزارتخانه در اجرای تبصره ۱۸ بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد: باید در این عرصه بتوانیم عملکرد خوبی داشته باشیم و نگاه تخصصی به پروژه ها داشته باشیم تا مثل تجربه پول پاشی های گذشته نباشد و به هدف تعیین شده یعنی رونق تولید، درآمد و اشتغال منجر شود.
وی بر تسریع در عملکردها در این عرصه اصرار کرد و اظهار داشت: اگر اقدام دستگاهها طولانی می شود یا بانکها تعلل می کنند باید بررسی شوند و سایر موارد کوتاهی در حسن انجام تبصره ۱۸ بر عهده مدیران استانی است؛ خروجی و عملکرد استانها در این مورد باید خوب و قابل دفاع باشد.
خاندوزی با تاکید بر اهمیت مولدسازی دارایی ها، اضافه کرد: در این مورد عملکرد برخی استانها خوب و در بعضی استانها نامناسب بوده است.
وی اشاره کرد: یکی از خلاهای کشور، مدیریت نامناسب دارایی ها است که دراین زمینه اختیارات استانها باید خروجی های مناسبی داشته باشند و باید نسبت به گذشته، انقلابی در فروش مازاد اموال دولت رخ دهد.
وزیر اقتصاد همین طور با اشاره به ضعف هایی که در گذشته در راه فروش اموال وجود داشته و موانعی که همچنان در این راه وجود دارد، اظهار داشت: ما تنها بازیگر حوزه فروش اموال مازاد نیستیم، اما پیشنهاد ما به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه این بود که در این خصوص سقف زمانی یک ماهه ای برای فروش اموال مازاد به دستگاهها داده شود؛ اگر در این سقف زمانی، فروش اموال انجام نشد وزارت اقتصاد راسا بتواند در این مورد اقدام نماید که در این صورت، انقلابی در زمینه فروش اموال صورت خواهد گرفت و همین طور سبب تغییر رفتار مدیران درباره فروش اموال مازاد خواهد شد.
وزیر اقتصاد همین طور به موضوع تسهیل صدور مجوزها و بطور کلی تسهیل فضای کسب وکار اشاره نمود و افزود: در حوزه تسهیل کسب وکارها، ادارات امور اقتصادی و دارایی استانها باید محل مراجعه و رسیدگی به مشکلات فعالان اقتصادی آن استانها باشند. باید ارتباط ویژه ای با فعالان اقتصادی و تشکل های مرتبط صورت گیرد. مدیران استانها باید روشن و شفاف و بدون تبعیض، دلسوز فعالان اقتصادی استانها باشند و تمام موارد مربوط را حل وفصل کنند.
خاندوزی موضوع انتصابات را در زمینه ادارات استانی مهم برشمرد و اشاره کرد: افراد لایق باید مورد توجه قرار گرفته و ترفیع بگیرند و محور انتصاب مدیران، تخصص و آشنایی کامل آنها به امور محوله باشد.
وی افزود: مدیران استانها باید به دنبال مدیران زیرمجموعه دلسوزی باشند که تحقق اهداف دولت را دنبال کنند و همین طور خود مدیران وزارت اقتصاد باید نسبت به آنچه در وزارت مصوب می شود مسئولیت پذیر و به تحول در این دولت اعتماد و اعتقاد داشته باشند.
خاندوزی همین طور اضافه کرد: باید در جهت بهبود چهره عملیات های انجام شده تلاش شود، افراد نخبه و دانشگاهیان باید در کارهای رسانه ای استانها به کار گرفته شوند و مدیران باید از عملیات های انجام شده اخبارهایی منتشر کنند که مورد اقبال مردم باشد و در مورد اتفاقات خوب انجام شده باید اطلاع رسانی صورت گیرد.
بر اساس این گزارش، گردهمایی دو روزه مدیران امور اقتصادی و دارایی استانهای وزارت امور اقتصادی و دارایی امروز در محل این وزارتخانه شروع شد و تا فردا ادامه خواهد داشت. برگزاری ۴ کارگروه تخصصی توسعه مدیریت و منابع، سیاستگذاری اقتصادی و سرمایه گذاری، نظارت مالی و خزانه داری کل کشور و امور مالیاتی از برنامه های این گردهمایی دو روزه است.


منبع:

1401/04/29
12:28:06
5.0 / 5
436
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تجربه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید