سخنگوی اقتصادی دولت:

تورم درحال کنترل است

تورم درحال کنترل است

به گزارش فوری خرید سخنگوی اقتصادی دولت از برنامه های ویژه دولت بمنظور کنترل نرخ تورم آگاهی داد و اظهار داشت: اولویت اصلی رییس جمهور کنترل تورم است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به این که یکی از الویت های رییس جمهور کنترل تورم است اظهار داشت: پس از افزایش قیمت هایی که در خرداد و اردیبهشت وجود داشت، اقدام هایی برای کنترل موتور تورم انجام شده است.
رشد ۴۸ درصدی منابع درآمدی بودجه نسبت به پارسال
وی افزود: تا حد خوبی در کاهش کسری بودجه موفق بودیم بطوریکه در مقایسه با سال قبل ۴۸ درصد رشد منابع درآمدی بودجه محقق شده است.
سخنگوی اقتصادی دولت اشاره کرد: برای کنترل تورم و جلوگیری از برداشتن از جیب مردم و فعالان اقتصادی تلاشی هایی صورت گرفت که به مرور نتایج آنرا می بینیم.
به گفته خاندوزی افزایش میزان صادرات نفت و همین طور قیمت های جهانی نفت و تبدیل درآمدهای ارزی به نرخ نزدیک نیما و سنا منجر به افزایش ۵۸۰ درصدی درآمد حاصل از نفت و میعانات گازی برای دولت شد که این مساله بغیر از تبصره ۱۴ است. بدین سبب دولت با تنخواه کمتری وضعیت خودرا سامان داده است لازم به توضیح است که وصولی خزانه از محل میعانات و نفت خام مد نظر است نه کل درآمد نفتی چون درآمد نفت به بخش های دیگری نیز واریز می شود.
رشد ۲۰۰ درصدی مالیات ابرازی در ۴ ماهه امسال
سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی ارسال اظهارنامه های مالیاتی فعالان اقتصادی و در عین حال درآمدهای ابرازی که با رشد ۲۰۰ درصدی در ۴ ماهه امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل روبرو بودیم اظهار داشت: از همکاری ویژه و کم سابقه فعالان اقتصادی با دولت تشکر می نماییم که این مساله سبب شد دولت از استقراض و به تبع آن فشار به مردم فاصله بگیرید.
خاندوزی افزود: برای تقویت اعتبار دهی بانک ها، تلاش هایی برای افزایش سرمایه نقدی بانکها همچون بانکهای دولتی در حال انجام می باشد بطوریکه در بانک ملت ۶۰ درصد افزایش سرمایه نقدی، در بانک تجارت ۳۰ درصد، درپست بانک ۴۰ درصد و بانکهای ملی و سپه و تخصصی دولتی امکان ۳۵ هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه استفاده کردیم.
تصمیم گیری برای صدور سهام عدالت جدید تا آخر سال جاری
سخنگوی اقتصادی دولت اظهار نمود: در وزارت اقتصاد از تمام بانکهای دولتی ارقام تعهد شده ای از آنها برای واگذاری دارایی و اموال مازاد گرفته ایم تا خلق پول و بی انضباطی ها کنترل بشود و از سویی قدرت اعتبار دهی بانکها به تولید کنندگان و مردم افزایش یابد. همین طور مصوبات دیگری در ایام آینده در موضوع بازماندگان سهام عدالت که تحت حمایت بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند و همین طور وثیقه گذاری سهام عدالت و سایر سهام ها در شبکه بانکی خواهیم داشت. در بند الف تبصره ۲ قانون بودجه ۱۴۰۱ تکلیفی برای جاماندگان سهام عدالت در دو بخش بود که با توجه به این که دولت باید تکالیف دیگری در حوزه واگذاری سهام خود انجام می داد الویت را برای گروه اول یعنی افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی که قریب ۳ میلیون نفر هستند با فوریت مصوبه ای آماده شده و در صف طرح در هیأت دولت قرار دارد و برای سایر جاماندگان که تحت شش دهک درآمدی هستند، تا آخر سال تصمیم گیری خواهد شد.
صدور مجوزهای کسب وکار تسهیل می شود
خاندوزی افزود: یکی از اقداماتی که امسال بمنظور کمک به تولید و کاهش هزینه ها انجام خواهیم داد برداشتن مجوزهاست بطوریکه اکنون ۱۵۷ هزار درخواست مجوز وصول شده که ۳۱ درصد درخواست های موجه منجر به صدور مجوز شده و فقط بوسیله دولت الکترونیک انجام شده است.
وی افزود: برخی دستگاهها برای اتصال به درگاه مجوزها گرفتار مشکل هستند که لیست این دستگاهها منتشر خواهد شد.
سخنگوی اقتصادی دولت اظهار داشت: با وجود تکلیف برنامه ششم اما مبادلات ارزی دو جانبه متوقف بود که خوشبختانه با تلاش بانک مرکزی روبل وارد چرخه مبادلات ارزی کشور شد.
به گفته خاندوزی سفر پوتین بر محور اجرائی شدن توافق هایی بود که در مسافرت رییس جمهور به مسکو انجام شده بود؛ همین طور در مسافرت اردوغان نیز ۸ سند به امضا رسید که مهم ترین آن قرارداد ۲۵ ساله صادرات گاز ایران به ترکیه و افزایش سقف مبادلات تجاری تا ۳۰ میلیارد دلار بود.
دنبال احیای وزارت تجاری هستیم
خاندوزی درباب لایحه برگشت وزارت تجاری از صمت اظهار داشت: در دوره مجلس، نظرم منفی بود اما الان مکلف هستیم رأی هیأت وزیران را پیش ببریم و باتوجه به اصرار طراحان این طرح که یکبار به شورای نگهبان رفته بود و برگشت خورده بود را پیگیری خواهیم کرد.
وزیر اقتصاد درباب موضوع واردات بنزین نیز اظهار داشت: باتوجه به تولید فراورده ها همچون بنزین، وضعیت تولید مناسب می باشد و باتوجه به دستور رییس جمهور برای عدم افزایش قیمت بنزین در امسال، دولت با ابزارهای غیر قیمتی و روش هایی همچون گاز سوز کردن خودرو ها دنبال این است که کار به واردات بنزین نکشد.
استعفای صالح آبادی شایعه است
خاندوزی با رد شایعه استعفای صالح آبادی اظهار داشت: سیاست دولت همچنان مطابق ابلاغیه سیاست رسمی سال قبل است و چیز جدیدی دنبال نمی گردد.
وی درباب تغییر نرخ سود سپرده بانکی و رویکرد دولت برای کاهش نرخ تورم اظهار داشت: نرخ سود بانکی یکی از کلیدی ترین شاخص هایی است که آثار چند بعدی و فرابخشی دارد و هم بر رفتار سرمایه گذاران و هم در زمینه بازار سرمایه مؤثر است. این مساله در ستاد اقتصادی دولت یکبار عنوان شد اما قرار شد در شورای پول و اعتبار از طرف رییس کل بانک مرکزی مطرح شود.
وی با اشاره به طرح هوشمند سازی آرد اظهار داشت: ۷۰ میلیارد تومان میزان خرید روزانه است و ۱۰۰ میلیون قرص نان در سامانه ثبت و رصد می شود و امکان نظارت دولت را فراهم می آورد.
وزیر اقتصاد با اشاره به تخلفات بانکی در پرداخت تسهیلات خرد اظهار نمود: مصوبات مجامع بانکها برای الزام مصوبه دولت در این مورد بسیار مؤثر بود اما اخباری در خصوص عدم تمکین برخی بانکها و شعب وجود داشت که مسببان آن برکنار شدند. ممکنست یک بانک در مقطع فعلی امکان پرداخت تسهیلات نداشته باشد اما اگر موعد ارائه تسهیلات خرد رسید، موضوع مطالبه ضامن را حق نداشته باشند مطالبه کنند و این مساله همچنان رصد می شود.
رصد بازار کالاهای اساسی هفتگی انجام می شود
خاندوزی درباره آخرین اقدامات برای عدم افزایش قیمت اقلام ثانویه اظهار داشت: این مساله از مباحث هفتگی ستاد تنظیم بازار است و رصد کردن تخلفات و قیمت گذاری در دستور کار است و در بعضی موارد منجر به توبیخ و حتی برکناری مدیر متخلف هم پیش رفته است.
به گفته خاندوزی ۲۷ هزار درخواست برای وام ودیعه مسکن اعلام شده که از این تعداد ۱۰ هزار نفر برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن معرفی شده اند.
سخنگوی اقتصادی دولت با اشاره به تأخیر در ابلاغیه وام ازدواج اظهار داشت: این وام ها در رابطه با تبصره ماده ۱۶ قانون بودجه بود که بخشنامه آن اخیراً ابلاغ گردیده که درباب تأخیر ابلاغ آن باید گفت ناشی از موضوعات نظارتی است که امید است بانک مرکزی دراین زمینه تکالیف را تسهیل کند همین طور باید اشاره کرد که ۲۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای سه ماهه اول امسال درباب وام ازدواج تخصیص یافت که برای ۱۹۴ هزار نفر پرداخت شده است.
نقدینگی به سمت بازار مسکن هدایت خواهد شد
سخنگوی اقتصادی دولت بااشاره به تقاضای سوداگرانه در بازار مسکن اظهار داشت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در نهضت ملی مسکن شروع شده است که اهتمام داریم کم کاری گذشته درساخت مسکن را که منجر به تقاضای سوداگرانه شده است جبران نماییم. باید اصرار کرد که مجموع سقف تسهیلات ساخت مسکن به کل تسهیلات تا سال قبل نزولی و منفی بود اما این رقم باردیگر مثبت شده و از روش های دیگری همچون تهاتر نفت با ساخت مسکن و غیره دنبال می شود. پیشنهادی مبنی از ابزارهای مالی مسکن در بازار سرمایه نیز مطرح شده که اگر بتوان به خوبی از آن استفاده کرد، می توان نقدینگی را به سمت بازار مسکن هدایت کرد.
گزارش روش جدید سهمیه بندی بنزین به رییس جمهور ارائه شد
به گفته وزیر اقتصاد؛ پس از گذشت دوره آزمایشی پنج ماهه روش جدید سهمیه بندی عرضه بنزین در مناطق آزاد گزارش آن به رییس جمهور ارائه شده و بناست درباره ادامه این طرح جمع بندی و بررسی شود، لازم به توضیح است که این مساله به مدلول افزایش قیمت بنزین امسال نیست. خاندوزی با اشاره به اسناد پیشران و پروژه های در رابطه با آن برای تامین مالی آنها اظهار داشت: بخش قابل توجهی از تسهیلات تبصره ۱۸ قانون بودجه برای طرح های پیشران در زمینه های دانش بنیان و بانکها و غیره تخصیص یافته است. بطورمثال پیشنهاد شد که شرکتها قسمتی از سود خودرا برای تامین مالی پروژه های پیشران خود استفاده کنند. وی با اشاره به منفی بودن سرمایه ثابت اظهار داشت: این مسئله اقتصاد را در طولانی مدت گرفتار مخاطره خواهدنمود. حل این مساله نیاز به اقدام هایی همچون خروج از بنگاهداری و واگذاری اموال مازاد بانکهای بزرگ و خروج از هلدینگ ها است. به طور مثال بانکی که هلدینگ سرمایه گذاری امید متعلق به آنست تکلیف واگذاری دارایی های آن مشخص است. وزیر اقتصاد افزود: استفاده از تسهیلات تبصره ۱۸ در آخر سال گذشته تنها ۲۰ همت از برنامه بودجه برای حمایت طرح های روستایی تخصیص یافت اما در بودجه امسال ۱۵۴ همت دیده شده ولی باید دید این ارقام تا چه حد تخصیص خواهد یافت.


منبع:

1401/05/05
08:32:07
5.0 / 5
238
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید