گزارش فوری خرید؛

صندوق ملی مسکن پولدار می شود؟

صندوق ملی مسکن پولدار می شود؟

فوری خرید: در حالی رستم قاسمی از عدم واریز منابع تخصیص داده شده به صندوق ملی مسکن آگاهی داده که رییس کل بانک مرکزی وعده واریز 3 هزار میلیارد تومانی به این صندوق داده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، برمبنای ماده ۳ قانون جهش تولید مسکن، وزارت راه و شهرسازی مکلف به ایجاد صندوقی با عنوان «صندوق ملی مسکن برای پیشبرد برنامه های مسکنی و حمایتی خود در بخش مسکن می باشد.
قانون جهش تولید مسکن چه می گوید؟
متن کامل ماده ۳ قانون جهش تولید مسکن درباب تأسیس صندوق ملی مسکن به شرح زیر است:
ماده ۳- «صندوق ملی مسکن» بمنظور ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع مالی موضوع این قانون، حداکثر تا سه ماه بعد از لازم الاجراء شدن این قانون تشکیل می گردد.
در این ماده قانونی، منابع در نظر گرفته شده برای صندوق ملی مسکن به شرح زیر است:
منابع حاصل از واگذاری زمینهای موضوع این قانون
منابع وصولی مربوط به اجاره ۹۹ ساله، مالیات های در رابطه با حوزه زمین، مسکن، مستغلات و ساختمان
منابع پیش بینی شده برای بخش مسکن در قوانین بودجه سنواتی
منابع حاصل از بازگشت اصل و فرع خطوط اعتباری مسکن مهر
اقساط برگشتی صندوق پس انداز مسکن یکم در هر سال
کمک های خیرین و سایر منابعی که در اساسنامه صندوق پیش بینی می گردد
موارد مصرف منابع ورودی به صندوق ملی مسکن نیز به شرح زیر است:
تأمین یارانه سود تسهیلات
تخفیف در هزینه صدور و تمدید پروانه ساختمانی
تخفیف در صدور گواهی اختتام کار ساختمان
تأمین هزینه های تامین و انتقال زیرساخت
مشارکت در ایجاد امکانات، خدمات روبنایی و کاربری های غیر انتفاعی (آموزشی، مذهبی، درمانی، فضای سبز، فرهنگی، ورزشی و تجهیزات شهری) در توسعه شهری به وجود آمده مطابق با الگوی مصوب شورای عالی مسکن
وزیر راه (۸ مرداد): هنوز پولی وارد صندوق ملی مسکن نشده است
رستم قاسمی ۸ مرداد امسال در حاشیه مراسم تقدیر از دست اندرکاران پروازهای حج امسال در جمع خبرنگاران درباب صندوق ملی مسکن گفت: هم اکنون در این صندوق پولی نداریم اما در قانون بودجه ۱۴۰۱ تخصیص ۳۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که باید واریز شود.
وی اضافه کرد: همین طور برمبنای دستور رییس جمهور و قانون جهش تولید مسکن باید خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی مسکن مهر به صندوق ملی مسکن واریز شود. ضمن این که درآمد حاصل از همه مالیات های در رابطه با بخش مسکن باید در اختیار این صندوق قرار گیرد.
رئیس بانک مرکزی (۱۰ مرداد): ۳ هزار میلیارد تومان به صندوق ملی مسکن واریز می شود
در حالی رستم قاسمی از عدم واریز اعتبارات پیش بینی شده در ۲ قانون «بودجه ۱۴۰۱» و «جهش تولید مسکن» به حساب صندوق ملی مسکن گلایه مند است که علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی در نشستی در ۱۰ مرداد امسال در کمیسیون عمران مجلس با حضور مسعود میرکاظمی معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به انتقاد رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در همین نشست نسبت به عدم تامین اعتبار صندوق ملی مسکن اعلام نمود: خط اعتباری وجود دارد که متعلق به حدود ۱۲ سال قبل بوده و بمنظور راه اندازی مسکن مهر اعطا شده است، طبق قانون جهش تولید مسکن مقرر شده تا این بدهی به بدهی دولت به بانک مرکزی تبدیل و منابع حاصل از برگشت طرح مسکن مهر به صندوق ملی مسکن واریز و صرف اهداف مقرر شود.
وی با اشاره به این که مکاتبات بین سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی انجام شده است تا به دو شکل بدهی مربوط به خط اعتباری مسکن مهر وصول شود، اضافه کرد: یکی از روش های مطرح شده این است که خط اعتباری ۵۰ هزار میلیارد تومانی مذکور بصورت یک جا به بدهی دولت تبدیل یا این که بصورت اقساطی و به مرور این اتفاق رخ دهد، برمبنای تفاهم انجام شده بین بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه مقرر شده است تا به مرور تبدیل به بدهی دولت نسبت به بانک مرکزی تبدیل و مبلغ وصول شده نیز مرتباً و بمحض وصول به صندوق ملی مسکن واریز شود.
رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد: برمبنای توافق انجام شده مبالغ وصول شده از محل بدهی دولت به بانک مرکزی مرتباً به صندوق ملی مسکن واریز می شود که در سال ۱۴۰۰ میزان وصولی حدود سه هزار میلیارد تومان است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه: یارانه وام نهضت مسکن را باید صندوق مسکن بدهد نه دولت
سید مسعود میرکاظمی معاون رییس جمهور و رییس سازمان برنامه و بودجه نیز در حاشیه جلسه ۱۰ مرداد کمیسیون عمران مجلس با حضور رییس بانک مرکزی و وزیر راه و شهرسازی درباره صندوق ملی مسکن می گوید: یارانه تسهیلات بخش مسکن برمبنای قانون جهش تولید مسکن تنها باید از محل صندوق ملی مسکن تامین شود و از محل دیگر امکان تامین آن وجود ندارد.
میرکاظمی با اشاره به این که قانون امسال این امکان را نداده است تا یارانه تسهیلات مسکن به بدهی دولت به بانکها تبدیل گردد، افزود: حتما باید یارانه تسهیلات حوزه مسکن را تامین نماییم تا مابه التفاوت بین سود ۱۸ تا ۵ درصدی آن پرداخت گردد.
عضو کمیسیون عمران مجلس (۱۴ مرداد): ریالی در صندوق ملی مسکن پول نیست
علی اصغر خانی عضو کمیسیون عمران مجلس با اعلان اینکه وزارت راه و شهرسازی مدعی است که سازمان برنامه و بودجه در اجرای قانون جهش تولید مسکن همراهی لازم را ندارد، اظهار نمود: به عنوان نمونه بنا بوده در صندوق ملی مسکن ۲۵ هزار میلیارد تومان منابع جمع آوری شود اما حالا یک ریال هم در این صندوق پول نیست. این استدلال وزارت راه و شهرسازی درست است.
معاون مسکن وزارت راه: هنوز صندوق ملی مسکن تشکیل نشده!
در حالی که وزیر راه و شهرسازی نسبت به عدم تخصیص اعتبارات در نظر گرفته شده به صندوق ملی مسکن گلایه مند است که محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اواخر اردیبهشت امسال اعلام نمود: اساسنامه صندوق ملی مسکن در هیئت دولت تصویب شده و منتظر اعلام نظر شورای نگهبان هستیم.
این در حالی است که بنا بر اعلام دفتر هیئت دولت، آخرین مصوبه مربوط به «صندوق ملی مسکن» به تصویب اساسنامه آن در کمیسیون مدیریت امور عمومی هیئت دولت برمی گردد و خبری از تصویب اساسنامه صندوق در هیئت دولت نیست.
بر اساس اعلام دفتر هیئت دولت، اعضای کمیسیون مدیریت امور عمومی و سرمایه انسانی دولت در جلسه اصلی این کمیسیون که بعدازظهر روز یکشنبه مورخ ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ برگزار شد، با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در خصوص «اساسنامه صندوق ملی مسکن» موافقت کردند.
در تبصره ۳ ماده ۳ قانون جهش تولید مسکن آمده تا زمان تشکیل صندوق ملی مسکن، «حساب ملی مسکن» نزد خزانه داری کل کشور تشکیل گردد تا اقدامات مورد نیاز از این مسیر طی شود:
تبصره ۳- تا زمان تشکیل و استقرار این صندوق، «حساب ملی مسکن» به نام وزارت راه و شهرسازی نزد خزانه داری کل کشور تشکیل می شود و منابع این حساب در امتداد اهداف و موضوع صندوق، با دستور وزیر راه و شهرسازی قابل برداشت است. بلافاصله بعد از تشکیل صندوق، کلیه وجوه حساب مذکور بعد از گردش خزانه داری کل کشور به صندوق منتقل می گردد.
مشخص نیست آیا «حساب ملی مسکن» نزد خزانه داری کل کشور افتتاح شده یا خیر؟؛ بررسی ابلاغیه ها به خزانه داری کل کشور نشان میدهد از زمان تصویب قانون جهش تولید مسکن در ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ تا کنون هیچ ابلاغیه ای به خزانه داری کل کشور در خصوص تشکیل حساب ملی مسکن ارسال نشده است.
۳۰ هزار میلیارد تومان قانون بودجه امسال چه شد؟
بر اساس بند «ی» تبصره ۱۱ قانون بودجه امسال، از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه سال جاری باید ۳۰ هزار میلیارد تومان به صندوق ملی مسکن اختصاص داده شود تا در امتداد اجرای قانون جهش تولید مسکن مصرف شود.
به نظر می رسد مبهم بودن این ماده قانونی سبب شده تا وزارت راه و شهرسازی نتواند این ۳۰ هزار میلیارد تومان را از قانون بودجه امسال وصول کند.
ماهی ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان رقم اقساط برگشتی مسکن مهر
یکی از اصلی ترین منابع تامین اعتبارات صندوق ملی مسکن، اقساط بازگشتی مسکن مهر به همراه ۵۰ هزار میلیارد تومان خط اعتباری مسکن مهر است.
در حالی که رییس کل بانک مرکزی وعده اختصاص تدریجی خط اعتباری مسکن مهر به صندوق ملی مسکن را داده و قرار نیست کل ۵۰ هزار میلیارد تومان بصورت یکجا وارد این صندوق شود، اما اقساط بازگشتی مسکن مهر نیز به صندوق واریز نشده است.
یک منبع مطلع در وزارت راه و شهرسازی به خبرنگار مهر از واریزی ماهانه ۵۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومان اقساط بازگشتی مسکن مهر به بانک عامل بخش مسکن آگاهی داد.
به عبارت دیگر سالانه ۶ تا ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رقم اقساط بازگشتی مسکن مهر است.
حدود یک سال از تصویب و ابلاغ قانون جهش تولید مسکن می گذرد که در صورت اجرای ماده ۳ این قانون، می بایست تا کنون حداقل ۵ هزار میلیارد تومان در حساب این صندوق واریز می شد؛ اما برمبنای گفته های وزیر راه و شهرسازی، مانده حساب صندوق ملی مسکن صفر است.

1401/05/16
21:32:25
5.0 / 5
419
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
فوری خرید