آتش به پنبه افتاد!

آتش به پنبه افتاد!

به گزارش فوری خرید، ذخایر پنبه جهان تحت تأثیر خشکسالی و گرما درحال کاهش است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، آب وهوای غیرعادی تقریبا تمام بزرگ ترین تولیدکنندگان پنبه در جهان را به ویرانی می رساند. در هند، کشوری که بیشترین تولید را دارد، باران های شدید و آفات آن قدر محصولات پنبه ای را از بین برده اند که این کشور درحال واردات منابع مورد نیاز است. موج گرما در چین نگرانی ها را در مورد برداشت آتی در این کشور افزایش داده است. در ایالات متحده، بزرگ ترین صادرکننده این کالا، خشکسالی بیشتر مزارع را ویران کرده است و مقرر است تولید را به پایین ترین سطح در بیشتر از یک دهه گذشته برساند و برزیل، دومین صادرکننده بزرگ، با گرمای شدید و خشکسالی مقابله می کند که هم اکنون تولید را نزدیک به ۳۰ درصد کاهش داده است.
این همزمانی رویدادهای شدید آب وهوایی ناشی از تغییرات آب وهوایی سبب شده است که قیمت پنبه تا ۳۰ درصد افزایش یابد. در اوایل سالجاری، به بالاترین سطح از سال ۲۰۱۱ رسیدند و تهدید کردند که هزینه های همه چیز از تی شرت، پوشک، کاغذ و مقوا را افزایش خواهند داد. سرمایه گذاران در اوایل این هفته افزایش قیمت پنبه را بعنوان مشکلی بزرگ توصیف کردند و گفتند که امیدوار هستند در نیمه دوم سال شاهد بهبودی باشند.
خشکسالی دربرزیل، تابحال حدود ۲۰۰ هزار تن از منابع را خشک کرده است. با نزدیک شدن به اتمام برداشت ۲۰۲۱ تا۲۰۲۲ کشور، تولید حالا به ۲.۶ میلیون تن یا کمتر خواهد بود. یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان پنبه برزیل که حدود ۱۰ درصد از سطح زیر کشت این کشور را به خود مختص کرده است، در مقایسه با فصل قبل، ۲۷ درصد کاهش عملکرد داشته است.
در همین حال، تولید ایالات متحده مقرر است در فصلی که این ماه آغاز شد، ۲۸ درصد کاهش پیدا کند. ایالات متحده انتظار دارد تولید به پایین ترین سطح از فصل ۲۰۰۹ تا۲۰۱۰ برسد و ذخایر را به پایین ترین حد تاریخی برساند چونکه خشکسالی آنقدر شدید شده است که دولت ایالات متحده آب رودخانه کلرادو را جیره بندی می کند. ایالات متحده و برزیل با هم نیمی از صادرات پنبه جهان را می سازند.
طبق گزارش بلومبرگ، کاهش عرضه جهانی به قدری شدید شده است که بر تقاضا تاثیرگذاشته است. دولت ایالات متحده و تحلیل گران کاهش تقاضا را به علت کاهش خرید پوشاک و کندی اقتصاد بخصوص در اروپا و آسیا پیشبینی کرده اند. اندی رایان، تحلیلگر گلوبال مارکتز در نشویل اظهار داشت: با این وجود، همه نشانه ها حاکی از افزایش قیمت های پنبه در ماههای آینده با کاهش محصولات است.
منبع:

1401/05/30
12:42:36
5.0 / 5
393
تگهای خبر: اقتصاد , خرید , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید