حباب سکه همچنان بالای یک میلیون تومان

حباب سکه همچنان بالای یک میلیون تومان

فوری خرید: طبق تحلیل دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران از وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی، باوجود وضعیت تقریباً آرام قیمت طلا در بازارهای جهانی، به دنبال نوسانات افزایشی نرخ ارز در بازارهای داخل، قیمت سکه و طلا که طی چند هفته گذشته در راه ریزش خوبی قرار گرفته بود، تغییر نمود و مجدد افزایشی شد؛ این در حالیست که حباب سکه همچنان بالای یک میلیون تومان است.


نادر بذرافشان در گفت و گو با ایسنا، در این رابطه اظهار نمود: بازار ارز از شروع هفته ای که گذشت تا روز چهارشنبه، تقریباً در ثبات نسبی قرار داشت اما از روز چهارشنبه این بازار (بازار ارز) با نوسانات افزایشی همراه شد؛ این در حالی بود که قیمت طلا در بازارهای جهانی مسیر ثبات خودرا ادامه داده و نوسان خاصی در این بازار وجود نداشت و تنها سه دلار افزایش قیمت اونس جهانی در طول هفته دیده شد. در مقابل اما در بازارهای داخلی باوجود این که اوایل هفته، نرخها از ثبات نسبی خوبی برخوددار بود و نوسان خاصی نداشتیم، در ایام پایانی هفته، باتوجه به نوسانات افزایشی نرخ ارز، بازار سکه و طلا نیز روند افزایشی پیدا کرد.
دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: عمده افزایش نرخها از پس از ظهر روز چهارشنبه شروع شد و تا روز پنجشنبه (آخرین ساعات کاری بازار) ادامه داشت. براین اساس در مجموع هر مثقال طلا ۱۷ عیار ۲۸۰ هزار تومان نسبت به ابتدای هفته، افزایش قیمت داشت و هر گرم طلا ۱۸ عیار ۶۴ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرد. براین اساس در آخر هفته به ترتیب هر مثقال طلا ۱۷ عیار پنج میلیون و ۵۸۰ هزار تومان و هر گرم طلا ۱۸ عیار، یک میلیون و ۲۸۹ هزار تومان معامله شد.

سکه مجدد ۸۰۰ هزار تومان گران شد
وی ادامه داد: طبق آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) هر قطعه سکه تمام طرح جدید با حدود ۸۰۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته، ۱۳ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با ۳۰۰ هزار تومان افزایش ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت داشتند. نیم سکه و ربع سکه هریک ۲۰۰ هزار تومان تا اختتام هفته رشد بها داشته و در آخرین معاملات هفته، نیم سکه هفت میلیون و ۸۸۰ هزار تومان و ربع سکه چهار میلیون و ۸۹۰ هزار تومان قیمت داشته اند. سکه های یک گرمی نیز با ۱۵۰ هزار تومان افزایش به دو میلیون و ۹۴۰ هزار تومان رسید. هم اکنون اونس جهانی طلا نیز در محدوده ۱۷۶۵ دلار قرار دارد.
عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران اشاره کرد: باتوجه به ایام ماه محرم، هنوز تقاضای چندانی در بازار شکل نگرفته است؛ اما همانطور که قبل تر بنده اعلام کردم، مردم منتظر کاهش بیشتر نرخها هستند، تاکید کردم که قیمت به ثبات نسبی و حد پایین خود رسیده است؛ اما از اواسط هفته روند افزایشی نرخها در پی افزایش نرخ ارز، صورت گرفت که قسمتی از آن به خبرهای سیاسی- اقتصادی در سطح دنیا و بخشی هم به نوسان افزایشی نرخ ارز در بازارهای داخل برمی گردد و همین موضوع سبب شد بازار سکه و طلا داخلی را تحت تاثیر قرار دهد.

حباب سکه ۲۰۰ هزار تومان بزرگتر شد
بذرافشان در ارتباط با آخرین وضعیت حباب سکه نیز، اظهار نمود: حباب سکه نیز در این هفته نسبت به اوایل هفته حدود ۲۰۰هزار تومان بالا رفته و در محدوده یک میلیون و ۳۷۰ هزار تومان قرار گرفته است.
شایان ذکر است، افزایش نرخها در بازار سکه و طلا داخلی در حالی مجدد رخ داده است که تقریباً از اواسط تیر ماه بازار روند نزولی داشت و با کمی و بالا پایین شدن، اکثرا در راه کاهش قیمت بوده است؛ اما حال بعد از حدودا یک ما و نیم مسیر بازار سکه و طلا تحت تاثیر نوسانات افزایشی نرخ ارز، مجدد صعودی شده است. در ارتباط با حباب سکه نیز می توان گفت، حباب سکه تا قبل از هفته ای که گذشت (هفته منتهی به ۲۸ مرداد) با کاهش قیمت همراه بود و تا یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هم تخلیه شده بود؛ اما مجدد با افزایش قیمت ها، بزرگتر شده است.
منبع:

1401/06/05
09:03:50
5.0 / 5
315
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید