نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس:

راهکار کاهش بیکاری در لرستان، اختصاص آب و رونق کشاورزی است

راهکار کاهش بیکاری در لرستان، اختصاص آب و رونق کشاورزی است

به گزارش فوری خرید، لرستان نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: راهکار کاهش بیکاری در لرستان، اختصاص آب و رونق کشاورزی است.


دکتر یحیی ابراهیمی امروز در جشنواره تخصصی عسل که در روستای کفراج دلفان برگزار شد، بیان کرد: اقتصاد لرستان بر محور کشاورزی و گردشگری بوده و این در حالیست که سهم اختصاص آب استان تنها نیم درصد است.
وی افزود: اساس کار کشاورزی و گردشگری اختصاص آب است که نقش مهمی در اشتغالزایی دارد.
ابراهیمی اظهار داشت: در سند آمایش لرستان در حق دلفان اجحاف شده است، اگر می خواهیم در بحث اشتغال و بیکاری مشکل دلفان را حل نماییم مسیر توسعه در زمینه کشاورزی و زیرساخت های کشاورزی است.
وی تصریح کرد: باتوجه به پتانسیل و ظرفیت لرستان در زمینه کشاورزی، مجموعه جهاد کشاورزی می تواند بیشترین اشتغالزایی را رقم بزند.
ابراهینی توجه به مسئله آب را با در نظر گرفتن میزان بیکاری لرستان و شهرستان دلفان ضروری دانست و اظهار داشت: حجم ذخیره آب کشور حدود ۵۰ میلیارد متر مکعب بوده که سهم خوزستان از این رقم ۳۰ میلیارد متر مکعب است که حدود ۱۳ میلیارد متر مکعب آن رواناب های لرستان بوده که به این استان سرریز شده است.
ابراهیمی افزود: هرچند در ادوار مختلف خدماتی انجام شده اما برمبنای سند آمایش سرزمین و برنامه توسعه، در حق لرستان و دلفان اجحاف شده است.
این نماینده مجلس اضافه کرد: هم اکنون میانگین اراضی زراعی آبی در لرستان و شهرستان به ترتیب ۲۳ و ۹ درصد بوده و این در حالیست که این رقم در کشور حدود ۴۶ درصد است.
نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: راهکار کاهش بیکاری در لرستان و دلفان اختصاص آب و رونق کشاورزی است.
ابراهیمی با اعلان اینکه باید با اطلاعات و آمار کافی ورود پیدا کرده تا بتوانیم از حق و حقوق مردم دفاع نماییم، اشاره کرد: کشاورزی ایلام با ۲۰۰ هزار هکتار ارضی کشاورزی، ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار از سفر هیات دولت مصوب گرفت و برای لرستان با ۸۰۰ هزار هکتار، ۸۰۰ میلیارد تومان لحاظ شد که این امر بیان کننده اهمیت طرح کارشناسی موضوعات استان است.
وی بیان کرد: یکی از ظرفیت های که می شود سرمایه گذاری انجام داد و برندسازی کرد محصولات کشاورزی است.
این نماینده مجلس همین طور اظهار داشت: نخود تولیدی دلفان به نام کرمانشاه صادر می شود و باید تولیدات این شهرستان همچون نخود و عسل برندسازی و تجاری سازی شوند تا اشتغال پایدار را به همراه داشته باشند.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به ظرفیت عسل در استان اضافه کرد: کمتر روستایی در کشور داریم که بدین شکل تولید داشته باشد و در سبد غذایی نقشی مهم داشته باشد.
وی افزود: عسل علاوه بر بعد تغذیه ای یک ماده ای است و به خاطر اثر آنتی اکسیدانی قوی که دارد در در بحث جلوگیری سرطان، تقویت سیستم ایمنی اثرات آنتی بیوتیکی و... همین طور در کرونا یکی از با اهمیت ترین ابزار مقابله بود. فقط به فکر تولید عسل نباشیم و نیش زنبور نیز در بحث تحقیقات ضد کرونائی موثر بود.
ابراهیمی بیان کرد: باید با برندسازی کیفیت عسل را بالا ببریم و تلاش نماییم با معیارهای استانداردسازی عسل لرستان را معرفی نماییم.
وی ادامه داد: با سرمایه گذاری خیلی کم می توان اشتغال زایی انبوهی در زنبورداری و تولید عسل ایجاد کرد و تمرکز خاصی نیز در بحث صادرات این محصول داشته باشیم.
نماینده مردم سلسله و دلفان در مجلس در آخر ضمن تشکر از مسئولین جهاد کشاورزی استان اظهار داشت: این چنین جشنواره هایی را باید برگزار و برندسازی نماییم و در میان کشور جایگاه خودرا ارتقاء دهیم.
منبع:

1401/06/10
23:21:30
5.0 / 5
220
تگهای خبر: اقتصاد , تخصص , حقوق , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
فوری خرید