در ۵ ماهه امسال انجام شد؛

تخلیه و بارگیری بیش از ۱۹ میلیون تن کالا در بندرامام

تخلیه و بارگیری بیش از ۱۹ میلیون تن کالا در بندرامام

به گزارش فوری خرید، خوزستان مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان از تخلیه و بارگیری بیش از 19 میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی (ره) در 5 ماهه نخست امسال آگاهی داد و اظهار داشت: با تسهیل و تسریع پروسه خروج کالاهای اساسی از مجتمع بندری امام خمینی(ره) در 5 ماه نخست امسال، 5 میلیون و 900 هزار تن کالای اساسی در شبکه توزیع کشور از سایت های انبارش کالا خارج و به مبادی مصرف ارسال شده است.بهروز آقایی در گفت و گو با ایسنا، با تشریح عملکرد ۵ ماهه منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) اظهار داشت: با پذیرش ۶۷۴ فروند شناور در بندرامام خمینی(ره) تا اختتام مردادماه سال جاری در مجموع بیش از ۱۹ میلیون تن کالای نفتی و غیرنفتی در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی(ره) تخلیه و بارگیری شده است.

وی اضافه کرد: در ۵ ماهه نخست امسال ترانزیت خارجی ۱۰۷ درصد، ترانشیپ کالا ۷۰ درصد و کابوتاژ ۳۰ درصد رشد داشته که نشان دهنده تلاش مضاعف نیروهای اداره کل بنادر و دریانوردی خوزستان و بخش خصوصی فعال در این حوزه می باشد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان با تأکید بر ضرورت پایداری زنجیره امنیت غذایی کشور عنوان کرد: با تسهیل و تسریع پروسه خروج کالاهای اساسی از مجتمع بندری امام خمینی(ره) در ۵ ماه نخست امسال، ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالای اساسی در شبکه توزیع کشور از سایت های انبارش کالا خارج و به مبادی مصرف ارسال شده است.

آقایی افزود: دراین زمینه با ایجاد تعامل با ارگان های ذیربط و اتخاذ راهکارهای مشترک با هدف تسهیل و تسریع انتقال کالاهای اساسی موفق به کاهش مدت ماندگاری کامیون در بندر از ۱۵ ساعت به ۸ ساعت شده ایم.

وی با تأکید بر ضرورت ایجاد بازارهای جدید و تسهیل فرآیندهای جذب کالا و کشتی اضافه کرد: باتوجه به همجواری با صنایع نفتی، پتروشیمی و همین طور وجود بازار اقلیم کردستان عراق در پس کرانه منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی (ره)، تخلیه و بارگیری عملیات نفتی در ۵ ماهه نخست امسال در این مجتمع بندری از رشد ۸۰ درصدی برخوردار بوده و این امر نشان دهنده ارتقاء توان فنی سایت های نفتی و بهبود فاکتورهای عملیاتی در پایانه های اختصاصی فرآورده های نفتی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان افزود: باتوجه به تنوع سبد کالایی در این مجتمع بندری در ۵ ماه نخست امسال موفق به تخلیه و بارگیری بیش از ۱۰ نوع فرآورده نفتی مختلف سبک و سنگین و گاهی خطرناک بدون هیچ حادثه عملیاتی شده ایم که بیان کننده توجه به فاکتورهای ایمنی و امنیت کالا در کنار افزایش میزان جریان ورود و خروج کالا به بندر است.

آقایی عنوان کرد: در زمینه مواد شیمیایی ضمن ایجاد تعامل و برگزاری نشست های هم اندیشی با صنایع پتروشیمی همجوار شاهد افزایش تعامل و جذب صاحبان کالای جدید بوده ایم و این مساله باعث شده مجتمع بندری امام خمینی (ره) رشد ۱۹درصدی را نسبت به سال قبل تجربه کند.

وی در آخر با اشاره به قابلیت های عملیاتی و تجهیزاتی بندرامام خمینی (ره) اظهار داشت: این بندر با برخورداری از اسکله هایی با آبخور مناسب، تجهیزات دریایی و بندری پرقدرت و آماده به کار توان ارائه خدمات شبانه روزی به شناورها و صاحبان کالا را دارد و در آینده نزدیک باتوجه به اتخاذ سیاست های لازم این توان بهبود خواهد یافت.

منبع:

1401/06/16
00:02:12
5.0 / 5
273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فوری خرید