گزارش فوری خرید؛

ادامه رشد سرسام آور اجاره بها

ادامه رشد سرسام آور اجاره بها

به گزارش فوری خرید، بنا بر اعلام بانک مرکزی اجاره بهای مسکن در مرداد سال جاری نسبت به مرداد سال قبل رشد ۴۵ درصدی داشته است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، بنا بر اعلام بانک مرکزی در مرداد سال جاری نسبت به مرداد ماه سال قبل اجاره بهای مسکن در شهر تهران طی معاملات مرداد ماه سال جاری نسبت به مرداد ماه سال قبل رشد ۴۵.۲ درصدی داشته است.
همچنین این شاخص (رشد اجاره بها) در کل کشور در مرداد سالجاری در مقایسه با ماه مشابه سال قبل با افزایش ۵۰.۶ درصدی روبرو شده است.
آمارها همینطور حاکی از رشد ماهانه عجیب ۴.۶ درصدی اجاره مسکن در مرداد سال جاری نسبت به ماه پیش از آن (تیر ۱۴۰۱) در تهران و ۴.۷ درصدی در همه مناطق شهری کشور است.
این در حالی است که در تیر ماه سال جاری اجاره بها نسبت به خرداد ماه هم افزایش ۴.۵ درصدی داشت که نشان داده است نه تنها رشد اجاره مسکن متوقف نشده، بلکه ادامه دار هم بوده است.
رشد ۴.۶ درصدی اجاره مسکن در مرداد ماه نسبت به تیر ماه سال جاری، بالاترین میزان رشد ماهانه اجاره بهای مسکن در ۵ ماهه سال جاری بود.

رهبر انقلاب: هزینه اجاره خانه «سرسام آور» است
مقام معظم رهبری در آخرین روز هفته دولت هم در دیداری که اعضای هیئت دولت با ایشان داشتند، نسبت به بالا بودن اجاره مسکن گلایه هایی مطرح نمودند.
رهبر انقلاب در اینباره گفتند: «به مساله ی مسکن باید رسید. ما در قضیه ی مسکن خیلی عقبیم. نتایجش را هم دارید می بینید. قیمت خانه، اجاره ی خانه سرسام آور است. خب مردم واقعاً در زحمتند!»
سیاست تعیین سقف اجاره مسکن مؤثر بود؟
برای نخستین بار در بهار سال ۱۳۹۹ سقف افزایش اجاره بها در تهران ۲۰ درصد تعیین شد که به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا رسید.
در خرداد سال ۱۴۰۰ هم ستاد ملی مقابله با کرونا سقف افزایش اجاره مسکن را ۲۵ درصد تعیین کرد.
امسال هم این مصوبه به شورایعالی هماهنگی سران قوا رفت و همان رقم سال قبل (۲۵ درصد) برای سقف اجاره مسکن در قراردادهای تمدیدی رهن و اجاره مسکن به تصویب رسید و ابلاغ گردید.
طی ۳ سالی که از اجرای سیاست تعیین سقف اجاره بها می گذرد، روند افزایشی اجاره بها هیچگاه متوقف نشد.
در حالی که محمود محمودزاده معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادعا کرده بود که با اعمال این سیاست، از روند افزایشی شدید اجاره بها کاستیم، برخی کارشناسان اقتصاد مسکن با این ادعای محمودزاده مخالفند و مدعی اند که بازار عرضه و تقاضای اجاره مسکن، حتی در صورت مداخله دولت هم کار خویش را می کند.
معاون سابق مسکن وزارت راه: سیاست تعیین سقف اجاره مسکن، موفق عمل کرد
محمودزاده معاون سابق مسکن وزارت راه در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در رابطه با اثرگذاری سیاست تعیین سقف اجاره بها طی ۳ سالی که این سیاست درحال اجراست اظهار نمود: بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، رشد اجاره مسکن در انتهای سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۳۹۹ را ۳۲ درصد اعلام نموده بود.
وی افزود: در ستاد ملی مقابله با کرونا سقف اجاره بهای مسکن ۲۵ درصد تعیین شده بود که تنها ۷ درصد بیشتر از سقف تعیین شده، افزایش نشان داده است و به طور عمده قراردادهای جدید رهن و اجاره مسکن بودند که این سقف را رعایت نکردند اما میزان رعایت سقف اجاره بها در قراردادهای تمدیدی، بیشتر بود؛ ازاین رو اقدام ما در تعیین سقف اجاره بهای مسکن، «مثبت» بود.
محمودزاده اظهار داشت: در همان سال (۱۳۹۹) میزان اثاث کشی ها بنا بر اعلام اتحادیه حمل اثاثیه منزل، کاهش ۶۴ درصدی داشت.
معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در سال ۱۴۰۰، ستاد ملی مقابله با کرونا در خرداد ماه سقف اجاره بهایی که در سال ۱۳۹۹ تعیین شده بود را ابقاء کرد؛ اما با عنایت به بهبود وضع کرونا، پروتکل ها کمتر رعایت شد و احکام تخلیه بیشتری برای مستأجران از جانب شوراهای حل اختلاف صادر شد. بنابراین برای سال ۱۴۰۱، مبحث تعیین سقف اجاره بهای مسکن به شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارجاع شد.
محمودزاده تاکید کرد: بنا بر اعلام اتحادیه مشاوران املاک، میزان تحقق پذیری سیاست تعیین سقف اجاره بها برای شهر تهران ۴۸ درصد بوده است.
مرکز آمار: اجاره بهای زمستان ۵۶.۶ درصد؛ پاییز ۵۲ درصد؛ تابستان ۵۹ درصد
ادعای رشد تنها ۷ درصدی اجاره مسکن نسبت به سقف تعیین شده در حالی است که مرکز آمار ایران اعلام نمود: متوسط مبلغ اجاره ماهانه زمستان ۱۴۰۰ بعلاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در فصل مذکور (زمستان ۱۴۰۰) از راه بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۰۶ هزار تومان با میانگین مساحت ۸۱ متر مربع و متوسط عمر بنای ۱۶ سال بوده است که نسبت به فصل قبل (پاییز ۱۴۰۰) ۲۲.۲ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ۱۳۹۹) ۵۶.۶ درصد، افزایش داشته است.


مرکز آمار متوسط مبلغ اجاره ماهانه در پاییز ۱۴۰۰ بعلاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملکی در سطح کشور را ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان با میانگین مساحت ۱۰۲ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال عنوان و اعلام نمود: این شاخص نسبت به فصل قبل (تابستان ۱۴۰۰) ۲.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (پاییز ۱۳۹۹) ۵۱.۹ درصد افزایش داشته است.

این مرکز متوسط مبلغ اجاره ماهانه بعلاوه ۳ درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از راه بنگاه های معاملات ملکی در سطح کشور ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان با میانگین مساحت ۱۰۴ مترمربع و متوسط عمر بنای ۱۴ سال دانست و اعلام نمود: این میزان افزایش اجاره بها نسبت به فصل قبل (بهار ۱۴۰۰) ۹.۴ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان ۱۳۹۹) ۵۸.۸ درصد بوده است.

افزایش اجاره مسکن باز هم ادامه خواهد داشت؟
همچنین برخی گزارش های منتشره از رشد ۶۰ درصدی اجاره بها در سال ۱۴۰۰ در شهر تهران پارسال ۶۰ درصد نسبت به سال ۹۹ حکایت دارد.
این در حالی است که میانگین تورم اجاره سالانه ۳ دهه اخیر ۲۲ درصد بوده است که از عبور رشد تورم اجاره مسکن از رقم ۴۰۰ درصدی طی چند سال گذشته خبر می دهد.
کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند ظرف ۴ سال گذشته، قیمت مسکن رشد ۶۰۰ تا ۷۰۰ درصدی داشته و از آنجاییکه اجاره مسکن، تابعی از رشد قیمت مسکن می باشد، همچنان شاهد افزایش اجاره بها خواهیم بود؛ چون که هنوز بخش اجاره مسکن نتوانسته این فاصله خود با رشد قیمت مسکن را جبران کند.


1401/06/20
23:02:37
5.0 / 5
337
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید