مدیركل شیلات خوزستان خبر داد

تصویب ۱۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت های مجتمع پرورش میگو آبادان

تصویب ۱۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت های مجتمع پرورش میگو آبادان

به گزارش فوری خرید، خوزستان مدیرکل شیلات خوزستان رشد و توسعه مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان را یکی از فاکتورهای مهم کارهای آبزی پروری استان خواند و اظهار داشت: استقرار دولت جدید سبب توجه ویژه ای به کارهای تولیدی شده است و در جریان سفر ریاست جمهور در اواخر سال قبل به منطقه آبادان و خرمشهر 130 میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت های این مجتمع تصویب گردید.فتح الله ابوعلی با اشاره به بروز بیماری لکه سفید در برخی از مزارع پرورش میگو در جمع خبرنگاران عنوان کرد: بیماری لکه سفید یک بیماری ویروسی است که قدمت بالایی دارد و درمان قطعی برای این بیماری شناسایی نشده است جز این که روش ها و راهکارهایی برای تولید در کنار این بیماری بکارگرفته می شود.

وی اضافه کرد: این بیماری در سالهای قبل مجتمع چوئبده را در آستانه تعطیلی و رکود قرار داد این در حالیست که طی ۲ سال اخیر عواملی همچون بهره مندی از تجارب و دانش روز دنیا و روش های نوین در پرورش میگو توسط پرورش دهندگان منطقه، بهبود مدیریت بهداشتی مزارع، استفاده از بچه میگوهای حاصله از مولدهای عاری از بیماری، افزایش کیفیت غذا، ورود سرمایه گذاران جدید و حمایت تولیدکنندگان و سیاست های شیلات خوزستان و سایر اقدامات تکمیلی موجب شد روند صعودی و رو به رشد صنعت میگو در این مجتمع را شاهد باشیم و ایجاد افق روشن پیش روی پرورش دهندگان، کوچ معکوس آنها به مجتمع را سرعت بخشیده است.

صادرات محصولات شیلاتی از منطقه آزاداروند فراهم شود

به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، ابوعلی افزود: موارد گفته شده، نقش سازنده ای در رونق کارهای پرورش میگو در شهرستان آبادان داشته است به صورتی که امسال ۷ مزرعه و واحد تولیدی که سال ها غیر فعال و گرفتار رکود بودند باردیگر وارد چرخه تولید شدند.

وی بیان کرد: در دو سال قبل طرح نرسری برای نخستین بار در کشور و درحجم وسیع و با هدف کاهش بیماری اجرائی شد و اکنون ۵ واحد نرسری فعالیت می نمایند که ۳۰ درصد بچه میگوهای ذخیره سازی شده در استخرهای پرورشی امسال از این طریق تامین شده است.

مدیرکل شیلات خوزستان فعال سازی و بهره برداری از ۳ مرکز تکثیر میگو در مجتمع مراکز تکثیر میگوی آبادان پس از سال ها تعطیلی و تامین ۹۰ درصد نیاز شهرستان به پست لارو میگو و همین طور افزایش ۲ برابری سطح زیر کشت را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان نمود و اظهار داشت: صادرات محصولات شیلاتی از منطقه آزاداروند فراهم گردد.

ابوعلی در ارتباط با ترمیم و بازسازی زیرساخت های مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان اشاره کرد: تاسیسات زیربنایی این مجتمع به بالای ۲ دهه گذشته باز می گردد و تعطیلی برخی مزارع به سبب بروز بیماری لکه سفید، نیاز به بازسازی و مرمت زیرساخت های مجتمع را دوچندان کرده است.

پرداخت تسهیلات حمایتی برای مزارع پرورش ماهی و میگو

وی با اعلان اینکه استقرار دولت جدید سبب توجه ویژه ای به کارهای تولیدی شده است، افزود: در پی سفر ریاست جمهور در اواخر سال قبل به منطقه آبادان و خرمشهر ۱۳۰ میلیارد تومان برای تکمیل زیرساخت های این مجتمع مصوب شد و بلافاصله پس از ابلاغ، کارهای عمرانی این مجتمع آغاز می شود.

مدیرکل شیلات خوزستان اظهار داشت: حل مشکلات فعلی به پیگیری متولیان امر، تولیدکنندگان و رعایت مسئولیت های اجتماعی صنایع و حمایت ها و همکاری تمام ادارات و سازمان ها در منطقه باز می گردد و نوسانات تولید و اشتغال باید به شکلی پایدار مدیریت شود تا موانع و مشکلات موجود حداقل نتایج منفی را برجای بگذارد.

به گفته ابوعلی تولید قزل آلای رنگین کمان در فصل زمستان و به عبارتی خارج از دوره پرورش میگو و در وضعیت خاص اقلیمی منطقه یکی از اقدامات مهم در امتداد افزایش راندمان و تولید بوده است.

وی درباب موضوع نقدینگی و تامین نهاده ها اظهار داشت: دولت تسهیلات حمایتی در قالب پرداخت ۳۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان بمنظور پشتیبانی از تولید برای تامین نهاده های مزارع پرورش ماهیان سردابی، گرمابی و میگو در نظر گرفت و بیشترین سقف تسهیلات در تولیدات بخش کشاورزی برای میگو لحاظ شده است و تولیدکنندگان جهت تامین نهاده های مورد نیاز به سامانه بازارگاه مراجعه کنند.

تفاهم نامه شیلات خوزستان با پارک علم و فناوری در آینده نزدیک

مدیر کل شیلات خوزستان افزود: دریافت تسهیلات بانکی هیچ نوع محدودیتی ندارد و امسال ۱۰۳ پرونده در کارگروه در دست اقدام است که بمحض ابلاغ اعتبارات سال ۱۴۰۱، وارد نظام بانکی خواهند شد.

ابوعلی از امضای تفاهم نامه همکاری با پارک علم و فناوری در آینده ای نزدیک آگاهی داد و اظهار داشت: موضوعات دانش بنیان در حوزه پروبیوتیک ها و پرورش ماهی در محیط متراکم و استفاده از روش های نوین در حلقه های مختلف صنعت شیلات در قالب طرح های علمی- تحقیقاتی اجرا می گردد و همین طور قدمهای مهمی در رابطه با سنددار کردن مزارع برداشته شده است.
1401/06/30
21:40:56
5.0 / 5
98
تگهای خبر: بازار , صادرات , صنایع , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید