بانك مركزی گزارش داد؛

کاهش 12 واحد درصدی رشد پایه پولی

کاهش 12 واحد درصدی رشد پایه پولی

فوری خرید: بر اساس گزارش بانک مرکزی، در یک سال اول دولت سیزدهم رشد پایه پولی حدود 12 واحد درصد و رشد نقدینگی حدود 5 واحد درصد از آنچه در آخر دولت قبل رقم خورده بود، کمتر شده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، بانک مرکزی گزارشی از با اهمیت ترین تحولات اقتصاد کلان کشور خصوصاً در زمینه فاکتورهای پولی منتشر نمود. این گزارش عموماً شامل اطلاعاتی بود که پیش تر به نقل از همین نهاد اعلام شده بود. همچون موارد مطرح شده در گزارش جدید بانک مرکزی به کاهش نرخ تورم مصرف کننده و تولید کننده نسبت به سال گذشته، افزایش تجارت خارجی و صادرات کشور در پنج ماه نخست سال جاری نسبت به زمان مشابه سال قبل و همین طور افزایش نسبی قیمت ارز و مسکن در مرداد ماه سال جاری اشاره شده است. علاوه بر این یکی از مواردی که در گزارش بانک مرکزی بدان اشاره شد، فاکتورهای پولی کشور همچون پایه پولی و نقدینگی بود.
طبق گزارش بانک مرکزی، حجم نقدینگی در آخر مردادماه سال ۱۴۰۱ (معادل ۵۴۰۱۷.۹ هزار میلیارد ریال) نسبت به انتها سال ۱۴۰۰ معادل ۱۱.۸ درصد افزایش پیدا کرده که در مقایسه با رشد متغیر مذکور در دوره مشابه سال قبل (۱۲.۸ درصد) به میزان ۱.۰ واحد درصد کاهش نشان میدهد. همچنین، نرخ رشد دوازده ماهه نقدینگی در مردادماه ۱۴۰۱ معادل ۳۷.۸ درصد بوده است.
همچنین رشد پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به مردادماه سال ۱۴۰۱ به ۳۰.۳ درصد رسید. طبق اعلام بانک مرکزی پایه پولی در آخر مردادماه سال ۱۴۰۱ (معادل ۶۷۲۴.۴ هزار میلیارد ریال) نسبت به انتها سال ۱۴۰۰، رشدی معادل ۱۱.۳ درصد داشته که در مقایسه با رشد متغیر مذکور در دوره مشابه سال قبل (۱۲.۴ درصد) به میزان ۱.۱ واحد درصد کم شده است.

همانطور که مشاهده می شود سرعت رشد کل های پولی بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم تغییر مسیر داده و نزولی شده است. این روند البته ممکنست در بعضی ماه ها موقتا صعودی شود، اما آنچه اهمیت دارد، مسیر کلی این شاخص است. چونکه به عنوان مثال رشد پایه پولی در آذر ماه سال قبل نیز اتفاق افتاده، اما بلافاصله در ماه بعد جبران شده و سرعت رشد پایه پولی به مسیر نزولی بازگشته است. همین طور سرعت رشد نقدینگی در خرداد ماه امسال افزایش داشته، اما بلافاصله در ماه بعد به مسیر نزولی خود بازگشت. از همین رو مشخص است که استناد به تغییر مسیر این شاخص ها فقط در یک ماه خاص، هیچ مبنای کارشناسی نداشته و فقط دستاویزی برای تخریب است.
جریان رسانه ای مخالف دولت در حالی افزایش رشد نقدینگی آن هم تنها در یک ماه را دستاویز تخریب دولت قرار می دهند که آمارها نشان میدهد بدترین عملکرد در موضوع رشد نقدینگی اتفاقاً متعلق به دولت قبل است که از قضا همیشه مورد حمایت آنان بوده است. طبق آمارهای بانک مرکزی، رشد سالانه نقدینگی در هیچ سالی از سالهای بعد از انقلاب از مرز ۴۰ درصد فراتر نرفته بود، اما در دولت روحانی و در سال ۹۹ این شاخص به رقم بی سابقه ۴۰.۶ درصد رسید.
همچنین بررسی جزئی تر آمار رشد پایه پولی و نقدینگی نشان میدهد رشد نقدینگی که در شهریور سال قبل به ۴۰.۵ رسیده بود و با تلاش دولت این رقم به ۳۵.۳ درصد در مرداد ماه رسیده است. البته با اضافه شدن آمار بانک مهر اقتصاد (که در دولت قبل در محاسبات لحاظ نمی شد)، رشد نقدینگی مرداد ماه معادل ۳۷.۸ درصد است، اما برای مقایسه صحیح لازم است پایه آماری مشابه مد نظر قرار گیرد. از همین رو آمارها نشان میدهد رشد نقدینگی در طول این مدت بیش از ۵ واحد درصد کاهش داشته است. همین طور رشد پایه پولی که در تیر ماه سال قبل به ۴۲.۶ درصد رسیده بود در مرداد ماه سال جاری به ۳۰.۳ درصد کم شده است. این مقایسه نشان میدهد دولت سیزدهم در کنترل کل های پولی بمراتب بهتر از دولت گذشته عمل کرده و رشد کل های پولی در راه کلی کاهش قرار دارد.
به عبارتی در یک سال اول دولت سیزدهم رشد پایه پولی حدود ۱۲ واحد درصد و رشد نقدینگی حدود ۵ واحد درصد از آنچه در آخر دولت روحانی رقم خورده بود، کمتر شده است.منبع:

1401/07/03
14:29:52
5.0 / 5
207
تگهای خبر: اقتصاد , صادرات , نقدینگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فوری خرید