در ۵ ماهه امسال صورت گرفت

کامیون در صدر تولید و روغن نباتی در قعر جدول

کامیون در صدر تولید و روغن نباتی در قعر جدول

فوری خرید: تازه ترین آمار منتشره از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان میدهد که در پنج ماهه امسال از 19 کالای منتخب صنعتی، تولید 13 کالا بالا رفته و بیشترین کاهش تولید نیز مربوط به روغن نباتی بوده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار در پنج ماهه امسال تولید یک کالا بیش از ۱۰۰ و تولید دو کالا بیش از ۵۰ درصد افزایش داشته است.
بر این اساس، بیشترین افزایش تولید مربوط به تولید کامیون، کامیونت و کشنده با ۱۴۷.۱ درصد، الیاف اکریلیک با ۸۶.۸ و تراکتور با ۵۳.۴ درصد افزایش تولید بوده است.
همین طور در مدت یاد شده تولید دو کالا بیش از ۲۰ (تا ۵۰ درصد)، یک کالا ۱۰ تا ۲۰ درصد و هفت کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید شش کالا نیز کم شده است.
بنابراین، دو کالای دیگری که بیشترین افزایش تولید را داشتند شامل وانت با ۴۸.۸ و انواع تلویزیون با ۲۰.۷ درصد افزایش هستند.
در پنج ماهه امسال ۵۹۸ هزار و ۷۰۰ دستگاه تلویزیون تولید شده، اما تولید این محصول در زمان مشابه سال قبل معادل ۴۹۶ هزار و ۱۰۰ دستگاه بوده است.
در این میان، اطلاعاتی از وضعیت تولید سایر لوازم خانگی همچون ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر که در گذشته منتشر می شد در دسترس نیست.
گفتنی است؛ هدف گذاری امسال وزارت صمت تولید بیش از ۱۸ میلیون دستگاه لوازم خانگی است.
همچون مهم ترین کالاهای دیگری که تولید آنها افزایش داشته نیز می توان به سموم دفع آفات نباتی، اواع کاغذ، الیاف پلی استر، انواع سواری، دوده و الکتروموتور به ترتیب با ۱۰.۶، ۶.۸، ۵.۸، ۵.۷، ۵.۳ و ۳.۸ درصد افزایش اشاره نمود.
تولید ۶ کالا کم شد
از بین ۲۷ کالای منتخب صنعتی، تولید شش کالا کاهش داشته که بیشترین کاهش مربوط به روغن تولید شده نباتی با ۲۵.۵ درصد، نئوپان با ۱۴.۳ و فیبر با ۱۱.۲ درصد کاهش بوده است.
تولید روغن نباتی در در پنج ماهه امسال به بالای ۶۴۵ هزار و ۹۰۰ تن رسیده است.
برمبنای نامه دبیر ستاد تنظیم بازار در سال گذشته، کارخانه های تولیدی باید نسبت به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام نمایند.
کمترین کاهش تولید نیز مربوط به کارتن است که تولید آن با دو درصد کاهش به بالای ۲۹۶ هزار تن در پنج ماهه امسال رسیده است.
پودر شوینده و روغن موتور از دیگر کالاهایی است که تولیدشان در طول این مدت کم شده است.
گفتنی ست که وزارت صمت در سالهای قبل بصورت ماهانه آمار منتشر می کرد، اما امسال آمار پنج ماهه اولین آمار رسمی انتشار یافته از این وزارتخانه است.
همین طور در سالهای قبل عمدتاً ۲۷ کالای منتخب صنعتی مورد بررسی قرار می گرفت که در آمار امسال به ۱۹ کالا کم شده است. همچون آمار حذف شده مربوط به چرم، پایپوش، کمباین، ماشین لباسشویی و یخچال و فریزر است.1401/07/05
14:26:44
5.0 / 5
223
تگهای خبر: بازار , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فوری خرید