بازگشت دومین اقتصاد بزرگ جهان به مسیر رشد

بازگشت دومین اقتصاد بزرگ جهان به مسیر رشد

به گزارش فوری خرید، فعالیت کارخانه ای چین به صورت غیرمنتظره ای در ماه سپتامبر به رشد بازگشت.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، فعالیت کارخانه های چین در ماه سپتامبر به صورت غیرمنتظره ای گسترش یافت که به روند بهبود مجموعه ای از اقدامات تسهیل کننده اخیر کمک کرد. در همین حال، کاهش شدید رشد بخش خدمات و نظرسنجی ضعیف بخش تولید خصوصی نشان داد که اقتصاد بعد از اجتناب از انقباض در سه ماهه دوم، در کوشش برای به دست آوردن مجدد قدرت است.
دفتر ملی آمار چین (NBS) امروز جمعه اعلام نمود که شاخص رسمی مدیران خرید بخش تولید از ۴۹.۴ در ماه اگوست به ۵۰.۱ در سپتامبر افزایش پیدا کرد. این سنجش در نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان، از انتظارات ۴۹.۶ پیشی گرفت و بالاتر از مرز ۵۰ واحد بود که انقباض را از رشد جدا می کند.
با این وجود، نظرسنجی دیگر نشان داد که فعالیت کارخانه ها در ماه سپتامبر با سرعت بیشتری کاسته شده است و شاخصهای تولید، سفارش های جدید و اشتغال همگی به علت تقاضای ضعیف کاسته شده اند.
رشد در بخش خدمات هم به شدت کاهش پیدا کرد و PMI رسمی غیر تولیدی از ۵۲.۶ در ماه آگوست به ۵۰.۶ در سپتامبر کاهش پیدا کرد.
دولت چین از اواخر ماه مه بیشتر از ۵۰ اقدام سیاستی را اجرا کرده است اما قرنطینه های مکرر ناشی از کووید، بحران املاک و تقاضای صادراتی به شدت بر اعتماد کسب و کار و مصرف کنندگان تأثیر گذاشته است.
با نشانه های اندکی که چین بزودی به صورت قابل توجهی سیاست های ضد کووید صفر خویش را می کاهد، خیلی از تحلیلگران انتظار دارند که اقتصاد سال جاری تنها سه درصد رشد کند و این کمترین رشد از زمان گسترش ۲.۲ درصدی در سال ۲۰۲۰ و در اوج همه گیری کووید-۱۹ خواهد بود که کندترین نرخ از سال ۱۹۷۶ بود.
طبق گزارش رویترز، رسانه های دولتی چین روز چهارشنبه به نقل از نخست وزیر لی که چیانگ گفتند که اقتصاد چین به صورت کلی در سه ماهه سوم بهبود یافت و به ثبات رسید. دولت متعهد شده است که اجرای سیاست های حمایتی را در سه ماهه چهارم ادامه دهد.
منبع:

1401/07/09
08:42:42
5.0 / 5
211
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , خرید , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فوری خرید