فرمانده پایگاه دریایی بوشهر مطرح كرد:

انجام ۶۷ و نیم درصد تجارت دنیا در منطقه مثلث طلایی

انجام ۶۷ و نیم درصد تجارت دنیا در منطقه مثلث طلایی

به گزارش فوری خرید، بوشهر فرمانده پایگاه دریایی بوشهر اظهار داشت: حالا ۶۷.۵ درصد از تجارت دنیا در منطقه مثلث طلایی دنیا و بخصوص اقیانوس هند و دریای خلیج فارس صورت می گیرد.


امیر دریاداردوم احسان نصیری روز سه شنبه ۱۹ مهر در آیین روز جهانی دریانوردی و تجلیل از دریانوردان استان بوشهر اظهار نمود: اغلب قریب به اتفاق تمدن ها در کنار دریا آغاز شدند و اصلی ترین پارامتر قدرت هر کشور هم از دریا است.
وی بیان نمود: قدرتمندترین کشورهای دنیا هم قدرت و تسلط خویش را از دریا آغاز کردند و در واقع تسلط دریایی منجر به قدرتمندی آنها شده است.
فرمانده پایگاه دریایی بوشهر افزود: همینطور حدود ۹۰ درصد از تجارت دنیا از مسیر دریا صورت می گیرد که دلیل این مورد پیوستگی دریا و توانمندی انتقال بار و اجناس از این بستر است.
نصیری خاطرنشان کرد: حالا ۶۷.۵ درصد از تجارت دنیا در منطقه مثلث طلایی دنیا و خصوصا اقیانوس هند و دریای خلیج فارس صورت می گیرد اما با این وجود در ایران با وجود سبقه طولانی در حوزه دریا و دریانوردی، نگاه و فرهنگ دریایی از کشور رخت بربسته است.
وی اضافه کرد: در محدوده یاد شده ایران با وجود داشتن بیشترین مرز آبی تنها ۱۰ درصد از تجارت منطقه مثلث طلایی را انجام می دهد که این آمار پایین نشان از اهمیت توسعه نگاه ها به تجارت دریایی است.
فرمانده پایگاه دریایی بوشهر اظهار داشت: خیلی از کشورهای حوزه خلیج فارس که تا ۴۰ سال پیش شاید هیچ نقشی در عرصه دریا و دریانوردی نداشتند حالا تبدیل به هاب های بزرگی در منطقه شدند که این مورد توجه بیشتر از پیش به حوزه حمل و نقل دریایی و پشتیبانی از سرمایه گذاران داوطلب حضور در این بخش را افزایش داده است.
نصیری اضافه کرد: در این حوزه می طلبد با استفاده بیشتر از دریا شرایطی فراهم نمود تا کشور با استفاده از این مزیت خدادادی از نفت و ارز حاصل از صادرات آن بی نیاز شود.1401/07/19
11:19:58
5.0 / 5
243
تگهای خبر: صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید