رئیس سازمان ملی استاندارد ایران:

ایران11 5درصد از استانداردهای نانوتکنولوژی دنیا را در اختیار دارد

ایران11 5درصد از استانداردهای نانوتکنولوژی دنیا را در اختیار دارد

به گزارش فوری خرید، مشهد ـ رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: ایران ۱۱.۵ درصد از استانداردهای نانوتکنولوژی دنیا را در اختیار دارد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، مهدی اسلام پناه ظهر یکشنبه در مراسم روز جهانی استاندارد در مشهد اظهار نمود: ایران ۱۱.۵ درصد از استانداردهای نانوتکنولوژی دنیا را در اختیار دارد و در این خصوص امروز بانوان فرهیخته ایرانی توانستند از بین ۸۱۱ کمیته متناظر بین المللی ۱۳ کمیته متناظر جهانی را مدیریت کنند که رتبه کم نظیری است.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: سازمان ملی استاندارد «نانونماد» را آماده رونمایی دارد و بیشتر از ۱۵۰ نشان حلال صادر کرده است و نشان ملی استاندارد ایران، نشانی با افتخار و عزت است و امیدوارم در جهت اعتلای آن یک حرکت جدی منطبق با حقیقت توانمندیهای ایرانی شکل بگیرد.
وی در ادامه اظهار داشت: جایگاه استاندارد ایران از بین ۱۲۷ کشور در رتبه ۲۲ قرار دارد و همینطور توانسته است در سال ۲۰۲۲، ۲۱۱ کمیته متناظر بین المللی را تشکیل دهد و ۱۱ استاندارد بین المللی را در سازمان استانداردسازی جهانی تدوین کند و در اختیار مدیران قرار دهد.
اسلام پناه اضافه کرد: سازمان ملی استاندارد ایران که در دنیا با نام "INSO" شناخته می شود، در نوع خودش جز سازمانهای جامع و کامل دنیاست به این معنا که تمام ساختارها و نظامات در حوزه استاندارد در این سازمان شکل گرفته است و در حالیکه در دنیا نهاد تأیید صلاحیت ها جداست اما مرکز تأیید صلاحیت در ایران در خود سازمان ملی استاندارد قرار دارد و این، کار صنعتگر، فعالان اقتصادی، صادرکنندگان و تولیدکنندگان را تسهیل می کند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران بیان نمود: فعالان اقتصادی در کشور ثابت کردند که تولید در کشور با همت بلند آنان انجام می گیرد و صنعتگران، صاحب منصبان و کارشناسان استاندارد و فرهیختگان و همکاران حوزه استاندارد، افسران نرم و کیفی جبهه اقتصادی کشور هستند و کار بزرگی را انجام می دهند و این کار نباید از نگاه تیزبین مسؤولان و دیگر اقشار جامعه پوشیده بماند.
وی افزود: امروزه ایران به جایگاهی دست یافته است که بعضی از استانداردهای ملی را به برخی کشورهای همسایه می فروشد و استانداردها بعد از تدوین قابلیت فروش و بازار دارد و این نشان از توانمندی نخبگانی و قابلیت های ایرانی ها برای تدوین استانداردهاست.
اسلام پناه اظهار داشت: کیفیت، شایستگی یک محصول است و استانداردهایی که تدوین و اعمال می شود درجه ای از آن شایستگی بوده و همه آنرا دربرنمی گیرد و این که گاه گفته می شود که در بعضی حوزه ها استانداردهای ایران سختگیرانه نیست، این گونه نیست بلکه استانداردهای ایران بر اساس اقدامات و خواسته هایی که در کشور تعریف شده است، درجه ای از آن مطلوبیت از کالا و خدمات است و غایت آن نیست.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: این سازمان تلاش می کند که هم بتواند با تدوین استانداردها رقابت سالم در قسمت تولید ایجاد نماید و در قسمت تولید خدمات بتواند برنده باشد و این سازمان از پژوهش ها، نوآوری ها و خلاقیت ها حمایت می کند.
وی اضافه کرد: یکی از دانشگاه های معتبر اروپایی استاندارد ۱۳۲ کشور را مورد ارزیابی داده است که طبق گزارش سالانه این دانشگاه رتبه استاندارد ایران در این گزارش که منتهی به سال ۲۰۲۲ است ۶ پله ارتقا یافته است که نشان از ارتقای رتبه استاندارد ایران است.
اسلام پناه افزود: برپایه این ارزیابی بی طرفانه، ایران در حوزه ثبت نشان های تجاری در میان ۱۳۲ کشور رتبه نخست دنیا را دارد و نشان داده است که فعالان اقتصادی ایران خوب کار کرده اند اما برپایه همین ارزیابی، ایران از بین ۱۳۲ کشور دنیا، در کیفیت قانونگذاری رتبه آخر را دارد که نشان داده است بوروکراسی و دیوان سالاری در کشورمان فعالان اقتصادی را اذیت می کند.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: کشور ما در بعضی شاخصهای دیگر استاندارد در منطقه خاورمیانه جایگاه ششم را دارد که البته این ناشی از مهاجرت نخبگانی است که از ایران به آن کشورها انجام گرفته در حالیکه جایگاه واقعی ایران در منطقه یکم است و این مهم، وظیفه دستگاههای تخصصی بخصوص وزارت خانه های تخصصی عضو شورایعالی استاندارد را ارتقا می دهد.
وی اظهار نمود: هیچ دستگاه اجرایی حق ندارد خارج از قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد استاندارد جدیدی را بر فعال اقتصادی بار کند و این کار تخلف است و قانون مزبور، این اجازه را به هیچ دستگاهی نداده است که وقتی در داخل کشور یک استاندارد کیفی مرغوب داریم به سمت واردات کالای کم کیفیت که به مراتب کیفیتش از کیفیت تولید داخل پایین تر است برویم.
اسلام پناه بیان نمود: بعضی از بخشهای عمومی و غیردولتی در استان خراسان رضوی خریدهای خارجی می کنند در حالیکه در همین استان مشابه آن کالا تولید می شود و این ظلم به تولید، اشتغال و ملت است که وقتی کالایی باکیفیت بالا در کشور تولید می شود یک نهاد عمومی یا غیردولتی به خود اجازه دهد قانون را دور بزند و به تولیدکننده ای که در شرایط تحریم های ظالمانه درحال تولید است، پشت پا بزند.


منبع:

1401/08/22
23:28:07
5.0 / 5
239
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فوری خرید