درخواست مرغداران از دولت:

مرغ مازاد خریداری شود

مرغ مازاد خریداری شود

فوری خرید: مدیران عامل اتحادیه های استانی مرغداران گوشتی سراسر کشور در اطلاعیه ای ضمن انتقاد از عملکرد وزارت جهادکشاورزی از دولت درخواست نمودند که برای جلوگیری از ورشکستگی تولیدکنندگان اقداماتی همچون خرید مرغ مازاد، بهره گیری از نظرات اتحادیه ها در تصمیم گیری ها، راه اندازی سامانه هوشمند معاملات مرغ و تامین بموقع نهاده باکیفیت را در دستور کار خود قرار دهد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در متن بیانیه مدیران عامل اتحادیه های استانی مرغداران گوشتی سراسر کشور آمده است:
جامعه پرورش دهنده مرغداران گوشتی ایران با ظرفیت تولید بالفعل بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون قطعه جوجه یکروزه با بیش از ۱۷ هزار مرغدار بار تامین گوشت مرغ کشور را با تحمل ریسک زیاد به دوش می کشد.

پس از برقراری نظام مردمی سازی یارانه ها که از تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ توسط دولت به اجرا گذاشته شد انتظار میرفت با واگذاری امور تصدی گری به بخش خصوصی و تشکل های آنها مداخلات دولت در امور تولید و بازار به حداقل برسد و به صاحبان سرمایه اجازه داده شود باتوجه به سرمایه گذاری کلانی که در زیربخش تولید گوشت مرغ انجام داده اند بتوانند نسبت به مدیریت تولید و بازار نقش آفرین باشند. امروز زیرساخت های به وجود آمده در این زیربخش امکان تولید اسمی بیش از ۳۰ درصد بیشتر مرغ را در کشور فراهم نموده و قادر می باشد باتوجه به امتیازاتی که نسبت به کشورهای رقیب دارد با مدیریت صحیح علاوه بر تامین ۱۰۰ درصد نیاز داخلی، صادرات قابل توجهی به کشورهای همجوار داشته باشد. متاسفانه با تغییر نظام یارانه ای و مردمی سازی یارانه ها علاوه بر این که آزادی مورد انتظار ایجاد نشده بلکه تعدادی از تکالیف و مداخلات بیشتر شده است. ادامه این رویه ها به انضمام عدم انجام تعهدات دولت محترم در قبال افزایش هزینه های تولید صنعت و تولید کنندگان مرغ گوشتی را در وضعیت بسیار شکننده ای قرار داده است.

ما مدیران عامل اتحادیه های مرغداران گوشتی سراسر کشور به نمایندگی از ۱۷ هزار مرغدار سراسر کشور مصرانه از دولت محترم و در راس آن معاون اول ریاست جمهور، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزیر جهاد کشاورزی درخواست داریم برای حفظ تولید و جلوگیری از ورشکستگی ده ها تولید کننده موارد زیر با فوریت مورد توجه قرار گیرد و دستور موکد برای اجرائی شدن آن صورت پذیرد:

- ضمن انتقاد از وزارت جهاد کشاورزی در عدم بهره گیری از نظریات تشکل ها در تصمیم گیری های خرد و کلان و اتخاذ تصمیمات پشت درهای بسته و ابلاغ بصورت دستوری، بر ضرورت حضور و ایفای نقش تشکل ها در کلیه جلساتی که در رابطه با صنعت است همچون جلسات قرارگاه امنیت قضایی تاکید می کند.

- باتوجه به تکلیف دولت محترم و پیرو آن وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید به نحوی به صنعت تحمیل شده که امروز مواجه با افزایش تولید مازاد بر نیاز کشور هستیم. در نتیجه قیمت مرغ بیش از ۱۰ هزار تومان در هر کیلو زیر قیمت تمام شده کم شده است. از وزارت جهاد کشاورزی درخواست می شود برای حل این مشکل موارد زیر به مرحله اجرا گذاشته شود:
* شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به خرید مرغ مازاد بوسیله اتحادیه ها اقدام نماید.
* خرید شرکت پشتیبانی مشمول کلیه سویه ها شود.
* اجازه صادرات مرغ با حذف تعرفه ها و برای تمامی سویه ها صورت پذیرد.
* قیمت خرید برمبنای هزینه های مصوب بعلاوه هزینه بسته بندی و انجماد اعمال شود.
* تولید مرغ متناسب با نیاز بازار و با گرفتن نظریه کارشناسی از اتحادیه و انجمن جوجه برنامه ریزی شود.

- بمنظور کاهش ریسک معاملات و حذف واسطه های کم اثر که منجر به افزایش نرخها می شود، سامانه هوشمند معاملات مرغ و توزیع گوشت را با هماهنگی ملی اتحادیه سراسری راه اندازی کنند. در این رابطه لازم است وزارت جهاد کشاورزی در محدوده سیاستگذاری و حمایت حاکمیتی برای همکاری دستگاه های ذیربط ورود داشته باشد و کلیه امور اجرائی به اتحادیه ها واگذار شود و از هر گونه ورود در زمینه تصدی گری و اجرائی دولت در این رابطه جلوگیری شود. تقاضا دارد وزیر محترم جهاد کشاورزی در این خصوص دستور قاطع صادر کند.
- باتوجه به سیاست دولت بمنظور پشتیبانی از سویه آرین موارد زیر بمنظور پایداری تولید مورد تقاضای مرغداران است.
* تامین بموقع نهاده باکیفیت و متناسب با ضریب تبدیل این سویه توسط شرکت پشتیبانی امور دام
* تعیین قیمت خرید باتوجه به هزینه های مازادی که پرورش این سویه هم اکنون برای تولید کنندگان در مقایسه با سایر سویه ها در بر دارد.
* انجام اقدامات جدی بمنظور بهبود ظرفیت های ژنتیکی و تولیدی این سویه بطوریکه قابل رقابت با سویه های خارجی باشد.
* جایگزینی سیاست تشویقی مناسب بجای سیاست دستوری
* تولید در قالب زنجیره برای این سویه بمنظور پوشش هزینه های مازاد1401/09/04
13:22:44
5.0 / 5
541
تگهای خبر: بازار , تعرفه , خرید , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فوری خرید