صنایع تبدیلی در محاصره!

تحریم را ول کنید، خودتحریمی را بچسبید

تحریم را ول کنید، خودتحریمی را بچسبید

به گزارش فوری خرید، مرکزی صنایع تبدیلی یا بهتر بگوییم صنایع تکمیلی به فرآوری و عمل آوری انواع تولیدات در حوزه های مختلف بخصوص در قسمت کشاورزی، دامداری، شیلات و... می پردازد. به اعتقاد فعالان اقتصادی اهمیت صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی زمانی بیشتر خودنمایی می کند که بدانیم پس از صنایع سنگین این صنعت از نظر وسعت و گستردگی، دومین مقام را در جهان داراست.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، فعالیت واحدهای صنایع تبدیلی علاوه بر این که باعث افزایش ارزش افزوده، توسعه صادرات و کاهش ضایعات محصولات تولیدی می شود، منجر به کاهش ریسک در قسمت کشاورزی شده و به تولیدکننده این اطمینان را می دهد که حتی با تولید محصول باکیفیت درجه دو و سه باز هم می تواند به درآمدزایی کارش از راه فرآوری محصول و تبدیل آن به محصول دیگری درآمدزایی قابل قبولی داشته باشد.

در شهرهایی نظیر ساوه که با تولید افزون بر ۷۰ نوع محصول، قطب کشاورزی به شمار می روند فعالیت صنایع تبدیلی لزوم دوچندان دارد حال آنکه محصول شاخصی نظیر انار هم در سطح بالغ بر ۱۰ هزار هکتار از باغات بارور این منطقه تولید و روانه بازار مصرف شود.

بخش اعظمی از محصولات کشاورزی دارای تاریخ مصرف محدودی هستند و با انتقال آنها به واحدهای صنایع تبدیلی میتوان بگونه ای تغییر و تبدیل در آنها ایجاد کرد که امکان مصرف شان در بازه زمانی طولانی مدتی میسر باشد.

با توجـه بـه رقـم ۳۰ درصـدی ضـایعات محـصولات کشاورزی، فعالیت صنایع تبدیلی در پیشگیری از هدررفت و دورریزی محصولات ساخته شده با درجه کیفی کمتر، کاهش ضـایعات و ایجـاد ارزش افـزوده و درآمدهای ارزی، اهمیت دوچندان دارد. بررسی وضعیت این صنایع در قطب تولید محصولات کشاورزی ایران با تولید محصول شاخصی نظیر انار و عرضه راهکارهـایی برای حـضور موفق در بازارهای صادراتی و بین المللی موضوعی است که بهانه این گزارش برای گفتگو با یک فعال حوزه صنایع تبدیلی شده است.

مدیرعامل شرکت نارایران، تولیدکننده پوره و کنسانتره میوه در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: فعالیت صنایع تبدیلی در حوزه کشاورزی نیازمند تأمین میوه صنعتی بعنوان ماده اولیه است.

وی اظهار داشت: این نوع میوه ها از نظر طعم و مزه تفاوتی با سایر میوه ها ندارند بلکه از نظر سایز و اندازه تفاوت هایی دارند و از این نظر قابل عرضه در بازار نیستند، به عبارتی میوه هایی که از نظر اندازه در درجه ۲ و ۳ قرار گرفته و درصد بالایی از محصولات کشاورزی را ایجاد کرده و برای مصرف بازار مناسب نیستند، به منظور تولید کنسانتره و آب میوه گیری در این واحد مورد استفاده قرار می گیرند.

این فعال در صنعت فرآوری و صنایع تبدیلی اظهار داشت: درصورتیکه صنایع تبدیلی فعالیت نکنند، این بخش از محصولات کشاورزی که بازار پسند نیستند از بین خواهند رفت در صورتی که میتوان با بهره گیری از این نوع میوه ها درآمدزایی و اشتغال ایجاد کرد.

وی به کیفیت بالای انار تولیدی ایران به لحاظ اقلیم و شرایط آب و هوایی مساعد و مناسب اشاره نمود و اضافه کرد: انار ایران بهترین انار در سطح دنیاست و ساوه قطب تولید انار کیفی به شمار رفته و جهان، ساوه را با انارش می شناسد.

وی بیان نمود: میوه اناری که برای آبگیری در این کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد از شهرستان ساوه و استان هایی نظیر استان فارس، خراسان جنوبی و برخی شهرهای استان لرستان تأمین می شود. حدود ۲۰ هزار تن انار در فصل برداشت این محصول از این نقاط مختلف خریداری و در این واحد تولیدی به کنسانتره انار تبدیل و روانه بازار مصرف می شود.

مدیرعامل شرکت نارایران ضمن اشاره به تولید سالانه افزون بر ۱۵۰ هزار تن انار در شهرستان ساوه اظهار داشت: بخش اعظمی از نیاز این واحد تولیدی به میوه صنعتی انار از قطب تولید انار کشور تأمین و در صورت نیاز از سایر استان ها تأمین می شود.

تحریم هم مانع صادرات محصول نشد

وی از صادرات پوره انواع میوه به کشورهایی همچون ژاپن، کره و ترکیه اطلاع داد و با اعلان اینکه به طور متوسط در فصل برداشت محصول انار روزانه ۵۰۰ تن میوه صنعتی در این واحد تولیدی جذب و وارد مدار تولید می شود، اظهار داشت: کیفیت بالای انار تولیدی ایران و حجم بالای سطح زیر کشت این محصول سبب شده است که بازارهای جهانی متقاضی انار و محصولات فرآوری شده آن باشند و با با وجود تحریم های ظالمانه، روند صادرات وجود دارد.

وی اضافه کرد: به سبب شرایط تحریمی، ترکیه بعنوان کشور واسطه اروپائیان محصولات تولیدی این کارخانه را خریداری نموده و این محصولات را با برند ترکیه با ۲.۵ برابر قیمت خریداری شده از ایران، به سایر کشورها صادر می کند.

این کارآفرین اظهار داشت: از ۱۵۰۰ تن کنسانتره محصول انار که سالانه در این کارخانه تولید می شود حدود ۱۲۰۰ تن آن در چارچوب کیسه های مخصوص صادراتی و بشکه های ۲۲۰ لیتری کنسانتره به کشورهای خارجی صادر می شود.

معضل کارشکنی کشورهای خارجی

وی با تکیه بر این که خیلی از ملزومات در فرایند تولید نظیر ظروف، پالت و کیسه های صادراتی در داخل تولید می شود و از لحاظ تأمین مواد اولیه مشکلی وجود ندارد، اضافه کرد: تحریم های ظالمانه و کارشکنی برخی کشورهای خارجی مهم ترین مانع پیش روی تولید در این کارخانه و سایر واحدهای فعال در حوزه صنایع تبدیلی است.

خودتحریمی مانعی پیش روی توسعه/سبقت بانک مرکزی از تحریم ها!

وی در مورد خودتحریمی بعنوان مانع دیگر پیش روی توسعه این واحدهای صنعتی اشاره نمود و اظهار داشت: مصوبه بانک مرکزی در مورد بازگشت ارز و رفع تعهدات ارزی سبب شده که صادرکننده مکلف به برگشت ۹۰ درصد ارز صادراتی به نرخ دولتی شود. این مصوبه حتی مانع انجام تهاتر شده و سبب شده که صادرکننده کننده برای انجام صادرات و در اجرای مصوبه بازگشت ارز، مقداری هم از جیب خود هزینه کند که با این شرایط بنظر می رسد بانک مرکزی موفق تر از تحریم ها برای صادرکنندگان مانع تراشی کرده و دست انداز صادراتی بوجود می آورد.

بامداد خواهان بازبینی در سیاست های بانک مرکزی به منظور تسهیل در روند صادرات شد و اضافه کرد: در صورتیکه تعهد ارزی مصوبه بانک مرکزی انجام نشود، اجازه صادرات نخواهیم داشت و کارت بازرگانی ما با مشکل مواجه خواهد شد و برخی محدودیت ها نظیر برخوردهای کیفری هم اعمال خواهد شد.

کاهش انگیزه صنایع تبدیلی مساوی هدررفت محصولات کشاورزی

وی با اعلان اینکه صنایع تبدیلی به معنای واقعی در عرصه کشاورزی ارزش افزوده بوجود آورده و از دورریز محصولات کشاورزی جلوگیری کرده و آن را به محصول صادراتی تبدیل می کنند، اضافه کرد: برخی میوه ها نظیر هلو به سبب این که زودتر از بین می روند باید هرچه زودتر فرآوری و در حوزه صنایع تبدیلی وارد چرخه تولید کنسانتره و آب میوه شوند، اگر روند صادرات با اختلال روبرو شده و دولت آنرا تسهیل نکند انگیزه برای پیشگیری از هدررفت محصولات کشاورزی از بین خواهد رفت.

لزوم بازبینی مصوبات دردسرساز

او خاطرنشان کرد: از دولت تقاضای کمک نداریم فقط مصوباتی که تولیدکنندگان در حوزه صنایع تبدیلی را به دردسرانداخته و مانع تراشی می کند و باعث بروز ضرور و زیان می شود را بازبینی کند، چونکه این صنایع می توانند جلوی ضررهای بزرگ اقتصادی را بگیرند، بعنوان مثال به دنبال بازگشت محموله صادراتی میوه کیوی از کشور هندوستان که از بهترین کیفیت برخوردار بود، صنایع تبدیلی ایران با جذب این میوه ها آنرا به پوره کیوی با سه سال تاریخ مصرف تبدیل کردند و با بهترین قیمت صادراتی قابل ارائه شد.

مدیرعامل شرکت نارایران در ادامه به معضل دلالی بعنوان مشکل دیگر اشاره نمود و اظهار داشت: واسطه گری در جذب محصولات یکی از اشکالات جدی در شهرستان ساوه بوده که با وجود ظرفیت بالای تولید انار در این شهرستان، دلالان سبب افزایش قیمت این محصول می شود. این واحد تولیدی با هدف خرید منصفانه محصول، از راه عامل خرید و نه دلال و واسطه، با باغداران ارتباط دارد.

وی همینطور اظهار داشت: این واحد تولیدی برای ۱۲۰ نفر فرصت شغلی مستقیم و به سبب ارتباط با بخش کشاورزی، برای بیشتر از ۱۰ هزار نفر فرصت شغلی غیرمستقیم بوجود آورده که در صورت حمایت مسؤلان در جهت طرح توسعه به منظور تولید قطعات میوه و انواع کنسانتره، میزان اشتغال را به رشد قابل توجهی خواد داد.

وی اضافه کرد: رفع قوانین دست و پاگیر، تسهیل در بروکراسی اداری و صدور مجوزها، پشتیبانی از صادرات با اعمال سیاست های تشویقی و بازبینی در قوانین و مصوبات، باعث تقویت انگیزه تولیدکنندگان برای سرمایه گذاری و هم ایجاد اشتغال خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نارایران اضافه کرد: با حمایت دولت، در صورت راه اندازی طرح توسعه، میزان صادرات این واحد تولیدی سالانه به ۷ میلیون دلار افزایش خواهد یافت.

براساس این گزارش، نبود یا کمبود صنایع تبدیلی، مشکلی است که فعالان عرصه کشاورزی را به دردسرهای بسیار انداخته و تابحال حجم عظیمی از محصولات کشاورزی را که برای تولیدشان میلیونها لیتر آب، میلیونها ساعت کار سخت و طاقت فرسا و میلیون تومان هزینه های مختلف تولید صرف شده به ضایعات تبدیل و راهی زباله دانی ها کرده است.

این شرایط غیر از ضررهای هنگفت اقتصادی ریالی از محل دورریز محصول و کاهش انگیزه تولید، ضررهای سنگین ارزی را هم از محل عدم تولید محصول صادراتی، برای کشور رقم زده است.

مشکل تقنینی نداریم

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی هم در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: در حوزه صنایع تبدیلی و در فضای تقنینی بستر لازم برای سرمایه گذاری فراهم است و هیچ منعی در این عرصه وجود ندارد و حتی حمایت هم خواهد شد چون که تبدیل کالا به یک محصول فرآوری شده علاوه بر مزیت اشتغال و کارآفرینی می تواند خلق ثروث کرده و برای کشور ارزآوری بالایی در سایه صادرات داشته باشد.

محمدجواد عسکری ضمن اشاره به این که تحریم ها یکی از موانع پیش روی توسعه صنایع تبدیلی است، اضافه کرد: برخی ماشین آلات و دستگاههای مورد نیاز در صنعت صنایع تبدیلی که به کشور وارد می شود هم اکنون با تبدیل کردن تحریم و تهدید به فرصت، توسط متخصصان و دانشمندان ایرانی با مهندسی معکوس ایجاد می شود و خوشبختانه مشکل آنچنانی در این بخش وجود ندارد.

مجلس درحال به روزرسانی قوانین صادرات

وی به فراهم کردن بستر صادرات در فضای تقنینی اشاره نمود و اضافه کرد: در حوزه صادرات کالا فضایی فراهم شده که فعالان صنایع تبدیلی بتوانند کالای تولیدی خویش را به کشورهای مختلف صادر کنند و هم اکنون مجلس به دنبال به روزرسانی قوانین در حوزه صادرات است تا بتوان به نقطه مطلوب دست یافت.

عسکری ضمن اشاره به این که از گذشته مشکل خودتحریمی در حوزه صنعت و تولید وجود داشته است، اظهار داشت: متاسفانه در بسیاری مواقع دستگاههای متولی با خود تحریمی مانع از انجام کار شده اند و این عامل سبب شده که مشکلات فراوانی پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان بوجود آید و مجلس شورای اسلامی درصدد است با کمک دولت، با مانع زدایی از مسیر تولید و مرتفع ساختن بروکراسی اداری و خودتحریمی، فضای تولید و صادرات را به سمت یک نقطه مطلوب حرکت دهد.

وی بیان نمود: مشکلات حوزه تولید، صنایع تبدیلی و صادرات بخش کشاورزی در کشور احصاء و در جلسات کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مورد بررسی قرار گرفته و جهت پشتیبانی از رونق تولید، قوانین لازم وضع و موانع پیش رو برداشته خواهد شد.

کشاورزی هوشمند دست واسطه ها را کوتاه می کند

این نماینده مردم در خانه ملت همینطور در مورد فعالیت دلالان و واسطه ها بعنوان یکی از اشکالات فعالان صنایع تبدیلی، اظهار داشت: رویکرد کمیسیون کشاورزی مجلس بروز رسانی قوانین و طرح در صحن علنی مجلس است و در قانون بگونه ای بستر سازی شده که واسطه ها حذف شوند البته باید گفت اگر بخش کشاورزی هوشمند داشته باشیم، دست خیلی از واسطه ها، سودجویان و سوداگران قطع خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی و فرآوری محصولات کشاورزی بخصوص محصول شاخصی نظیر انار، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده قابل توجه و ارزآوری برای کشور ضمن تأمین نیاز مصرف داخل، صادرات رونق خواهد گرفت و منجر به رونق اقتصادی و اشتغال آفرینی قابل توجهی خواهد شد.

وی بیان نمود: باید در حوزه کشاورزی، بخصوص صنایع تبدیلی ظرفیتی ایجاد شود که تولیدکننده به سادگی تولید نماید و صادرکننده هم با اطمینان خاطر کالای تولیدی را صادر کند که لازمه آن مرتفع ساختن موانع پیش روست.

به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، با عنایت به خصوصیت هایی که برای فعالیت صنایع تبدیلی عنوان شد، میتوان اظهار داشت که صنایع تبدیلی در فرایند توسعه کشور نقش محوری و کلیدی دارند و حمایت واقعی از آنها منجر به تسریع در رشد و توسعه کشاورزی و اقتصاد خواهد شد به شرط آنکه رویکرد دولت، گره گشایی و رفع موانع پیش روی تولید این صنعت در کشور باشد.

رشد و توسعه صنایع تبدیلی در میان کشاورزان امیدواری برای ادامه کار بوجود آورده و اشتغال آفرین است و می تواند ماندگاری کشاورزان در روستا و حتی مهاجرت معکوس را رقم بزند. حال با این تفاسیر وقتی تحریم های ظالمانه اجازه قدعلم کردن صنایع تبدیلی در بازارهای جهانی و بین المللی را نمی دهند، نباید اجازه داد که خودتحریمی و مانع تراشی داخلی چراغ توسعه و بالندگی صنایع تبدیلی کشور را کم فروغ کند.

شناسایی چالش ها و موانع توسعه کارآفرینی در قسمت صنایع تبدیلی محصولات باغی و بهره گیری از ظرفیت حداکثری این صنایع مبحث مهمی است که باید در دستور کار دولت قرار گیرد تا اقتصاد کشاورزی در این عرصه گرفتار خودتحریمی یا معضل دلالی و واسطه گری نشده و پایدار بماند.

منبع:

1401/09/06
12:21:13
5.0 / 5
372
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فوری خرید