قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا:

تجارت با الجزایر باید از سر گرفته شود

تجارت با الجزایر باید از سر گرفته شود

فوری خرید: قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا  می گوید از شروع سال 1400 تا حالا هیچ تجارت غیر نفتی بین ایران و الجزایر انجام نشده، در صورتیکه این کشور می تواند شریک مناسبی برای حضور کالاهای ایرانی در شمال آفریقا باشد.


سید روح اله لطیفی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی آخرین وضعیت تجارت ایران و الجزایر اظهار داشت: جمهوری دموکراتیک خلق الجزایر با وسعت ۲.۴ میلیون متر مربعی در کنار مدیترانه در شمال آفریقا واقع شده که به سبب اشتراکات دینی و فرهنگی و روابط نزدیک سالهای قبل و همسایگی با کشورهای مراکش، موریتانی، مالی، تونس، لیبی و نیجر می تواند شریک مناسبی برای تجار ایرانی باشد.
وی ادامه داد: یکی از اقلام مهم وارداتی کشورمان در سالهای اخیر نهاده های دامی و کالای اساسی بوده که الجزایر خود تولید کننده گندم و جو است از طرفی کشورمان تولیدات مناسبی از مشتقات پترو پالایشگاهی، قیر و اوره دارد که متاسفانه با هدف گذاری مناسب و دقیق می توان در تجارت دو کشور از این ظرفیت ها بهره برد.
لطیفی اشاره کرد: متاسفانه از شروع سال ۱۴۰۰ و در ماه های آخر دولت دوازدهم تا پایان مهر ماه امسال، هیچ کالایی بین ایران و الجزایر تبادل نشد که باید برای بازگشت تجارت اقدامات فوری صورت گیرد.
قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا اضافه کرد: مجموع تجارت الجزایر در سال قبل میلادی ۸۴ میلیارد دلار بود که سهم صادرات کالا از این کشور در سال ۲۰۲۱ حدود ۳۸ میلیارد دلار بوده که۳۳ میلیارد دلار آن مربوط به صادرات سوخت بوده است و بیشترین صادرات این کشور نیز به ترتیب به مقصد ایتالیا، اسپانیا، فرانسه، امریکا و کره جنوبی انجام شده است.
وی درباب میزان واردات الجزایر در سال ۲۰۲۱ اظهار داشت: مجموع ارزش کالاهای وارداتی به مقصد الجزایر در سال ۲۰۲۱ میلادی بالغ بر۳۵ میلیارد دلار بوده است که ۵ قلم اول فهرست واردات این کشور را به ترتیب ماشین آلات مکانیکی، غلات، ماشین آلات الکترونیکی، پلاستیک و وسایل نقلیه به خود مختص کرده است که پنج کشوراول تامین کننده کالا برای الجزایر به ترتیب چین، فرانسه، روسیه، اسپانیا و آلمان بودند.
لطیفی اضافه کرد: مجموع صادرات خدمات از الجزایر بیش از ۳ میلیارد دلار بوده و واردات خدمات به الجزایر نیز در همان سال به ۸ میلیارد دلار رسیده است.
قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا اشاره کرد: با وجود تجارت ۸۴ میلیارد دلاری الجزایر در سال، ایران و الجزایر از شروع سال ۱۴۰۰ سهمی از بازارهای هم نداشتند در صورتیکه با وجود همه گیری کرونا در سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۲۴۸ هزار تن کالا به ارزش ۱۲۳ میلیون و ۵۹۱ هزار دلار انواع کالا که عمدتاً محصولات فولادی، خشکبار و کشمش بود از ایران به الجزایر صادر شده که بالاترین میزان صادرات ایران در ۶ سال اخیر بوده است.
لطیفی درباب صادرات ایران به الجزایر توضیح داد: در سال ۱۳۹۸ نزدیک به ۳۵ هزار تن کالای ایرانی به ارزش ۱۸.۳ میلیون دلار، سال ۱۳۹۷ حدود ۶۱.۴ هزار تن کالا به ارزش ۲۹.۳ میلیون دلار، سال ۱۳۹۶، ۳۳۶۱ تن کالا به ارزش هفت میلیون و ۱۰۸ هزار دلار و سال ۱۳۹۵ نیز ۱۳.۳هزار تن کالا به ارزش ۲۳.۷ میلیون دلار، از ایران به الجزایر صادر گردیده است.
وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ نزدیک به ۱۲ تن به ارزش ۲۵۲ هزار دلار، سال ۱۳۹۸ بیش از ۱۳۱ تن به ارزش دو میلیون و ۲۶۳ هزار دلار، سال ۱۳۹۷ فقط ۱۵ کیلوگرم به ارزش ۳۰۰ دلار، سال ۱۳۹۶ نزدیک به یک تن به ارزش ۲۷ هزار دلار و سال ۱۳۹۵، سه ونیم تن کالا به ارزش ۶۴ هزار و ۵۰۰ دلار، از الجزایر وارد ایران شده که عمدتاً ماشین آلات یا قطعات صنعتی و الکترونیکی بودند.
قائم مقام باشگاه تجار ایران و آفریقا اظهار داشت: در تلاش هستیم تا با اراده و هماهنگی تشکل های تجاری دو کشور نه فقط تجارت بین ایران و الجزایر از سر گرفته شود، بلکه تجارت با این کشور نیز به عنوان دروازه ورود به شمال آفریقا به حد مطلوب و مناسب برسد.1401/09/11
13:44:56
5.0 / 5
448
تگهای خبر: بازار , خدمات , صادرات , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فوری خرید