وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام كرد؛

تصویب نهایی لایحه بودجه در دولت تا پایان هفته جاری

تصویب نهایی لایحه بودجه در دولت تا پایان هفته جاری

به گزارش فوری خرید، وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: یکی از علل طولانی شدن تدوین بودجه این بود که وزرای دولت مفصل تر از سال قبل به جزئیات ورود کردند.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در یک گفت وگوی تلویزیونی در رابطه با لایحه بودجه ۱۴۰۲ اظهار داشت: لایحه بودجه ۱۴۰۲ مشتمل بر ۲۰ تبصره و مجموعه ای از جداول کلان و ردیف های خرد و جزئیات بودجه بوده که در ۱۸ جلسه فوق العاده در جلسات وزرا منعقد گردید.
وی اضافه کرد: یکی از علل طولانی شدن تدوین بودجه این بود که وزرای دولت مفصل تر از سال قبل به جزئیات ورود کردند.
وزیر اقتصاد افزود: در اینباره ۱۸ جلسه برگزار شد تا موضوعات مفصل تر و با جزئیات بیشتر پیگیری شوند. ازاین رو تمام ۲۰ تبصره لایحه بودجه ۱۴۰۲ در هیأت دولت بررسی و تصویب شده است. جداول کلان بودجه آماده است و امیدواریم در جلسه روز چهارشنبه هیأت وزیران به تصویب نهایی برسد. بدین سان سازمان برنامه و بودجه هفته آینده آماده خواهد بود تا مجموعه لایحه بودجه ۱۴۰۲ را که شامل ۲۰ تبصره و جداول کلان است را برای مجلس شورای اسلامی ارسال نماید.
خاندوزی در ادامه سخنان خود به چند نکته اشاره نمود و اظهار داشت: برای اولین بار احکام سالانه از احکام دائمی تفکیک شد. به این معنا که لایحه ای که از هیأت دولت و مجلس خارج خواهد شد می تواند به قانون تنظیم مقررات صرف رود تا دیگر لازم نباشد هر سال حجم زیادی از احکام تفصیلی به لایحه بودجه الحاق شود.
وزیر اقتصاد به مبحث شفاف سازی مصارف دولتی اشاره نمود و اظهار داشت: در جهت شفاف سازی بودجه ۱۴۰۲ هم برای اولین بار سعی شده تا بخش قابل توجهی از آنچه تحت عنوان تبصره ۱۴ شناخته می شود و بیرون از سقف منابع عمومی دولت بود و به شکلی در درآمدها و هزینه ها پنهان شده بود به سقف منابع و مصارف عمومی بودجه اضافه شود بدین سان پیگیری و هدفمندی یارانه ها دقیق تر و شفاف تر صورت خواهد گرفت.
خاندوزی در انتها هم اظهار داشت: رویکرد دیگر در لایحه بودجه ۱۴۰۲ توجه به درآمدهای پایدار، مولدسازی اموال غیرمولد و ناکارآمد نهادهای دولتی و کسب درآمد و کاهش کسری بودجه از راه این درآمدهای پایدار بوده است.


منبع:

1401/09/29
13:54:38
5.0 / 5
315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فوری خرید