وزیر امور اقتصاد و دارایی خبر داد:

۵۸ ساعت کار کارشناسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ در هیات دولت

۵۸ ساعت کار کارشناسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ در هیات دولت

به گزارش فوری خرید، وزیر امور اقتصاد و دارایی اعلام نمود که جهت بررسی لایحه قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور در ۱۸ نشست فوق العاده و در سه شیفت با حضور رئیس جمهور و اعضای هیات دولت ۵۸ ساعت کار کارشناسی صورت گرفت.به گزارش فوری خرید به نقل از صدا و سیما، سید احسان خاندوزی روز پنجشنبه این خبر را اعلام نمود که در این زمان زمان لایحه بودجه ۱۴۰۲ کشور با دقت تمام بررسی گردید.
آیت الله سید ابراهیم رئیسی هم در نشست هیأت دولت از همه اعضای هیأت وزیران که با برگزاری ۱۸ جلسه فوق العاده، لایحه قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور را با دقت و سعه صدر بررسی کردند، تقدیر نمود.
این نشست فوق العاده بعد از اتمام بررسی احکام بودجه در کمیسیون خاص بودجه که برای نخستین بار در این دولت تشکیل شده است، از ۱۴ آذرماه در سه شیفت از ساعت ۱۱ بامداد تا ۸ شب آغاز و سه شنبه ۲۹ آذر سخنگوی اقتصادی دولت از اتمام رسیدگی به لایحه بودجه ۱۴۰۲ در دولت اطلاع داده بود.
خاندوزی درمورد تکمیل لایحه بودجه و زمان تقدیم آن به مجلس گفته هماهنگی های مستمر میان هیأت رئیسه مجلس و دولت در جریان است و مذاکرات پیگیری می شود. از شهریورماه که سیاست های کلی برنامه هفتم ابلاغ گردید، دولت هم مکلف بود که قانون بودجه سال ۱۴۰۲ را در قالب سیاست های کلی هفتم آماده کند و هم مکلف بود که قانون برنامه هفتم را آماده کند که هر دو تکلیف به صورت توأمان انجام شد.
وی با برشمردن خصوصیت های لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ که بررسی آن در هیأت دولت به اتمام رسیده است، اظهار داشت: انتقادی که همواره در رابطه با شفاف نبودن منابع عمومی دولت در لوایح بودجه مطرح می شد، دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تا حد زیادی مرتفع کرد و ازاین رو بخش مهمی از افزایش سقف منابع عمومی دولت که تا نزدیک ۲ هزار میلیارد تومان (همت) رشد کرده، ناشی از شفاف شدن ردیف هایی است که تا روز گذشته در خارج از بودجه نشان داده می شد در حالیکه باید در بودجه عمومی دولت ذکر می شد.
به گفته سخنگوی اقتصادی دولت پیشنهادی که وزارت اقتصاد داشت این بود که پس از ۵ واحد درصد کاهش نرخ مالیات در سال ۱۴۰۱، در سال ۱۴۰۲ هم ۵ درصد بعلاوه بر ۲ درصد نرخ مالیات شرکتهای تولیدکننده کاهش پیدا کند، مورد تصویب هیأت وزیران قرار گرفت و ازاین رو برای ۲ سال پی در پی شاهد کاهش نرخ مالیات برای شرکتهای تولیدکننده هستیم و هفت درصد مالیات بر تولید را کاهش دادیم که این اقدام در دهه های اخیر بی سابقه است.
وزیر اقتصاد تمرکز بر فرار مالیاتی و دریافت مالیات از بخش های غیرمولد را در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲ اشاره نمود که در بودجه ۱۴۰۲ منابع عمومی دولت شفاف سازی شده است و به سمت رشد سهم درآمدهای مولدسازی حرکت و سعی کردیم که اتکا به درآمد نفتی چندان در بودجه مورد توجه نباشد و سایر راه ها همچون منابع مالیاتی دولت مورد توجه قرار گیرد.

1401/10/03
10:12:57
5.0 / 5
311
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید