رئیس انجمن واردكنندگان برنج اعلام كرد

ممنوعیت واردات برنج خارجی

ممنوعیت واردات برنج خارجی

به گزارش فوری خرید، رییس انجمن واردکنندگان برنج ضمن اعلام ممنوعیت واردات برنج به کشور از این تصمیم ناگهانی وزارت جهاد کشاورزی ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت: این تصمیم سبب خالی شدن سبد مصرف اقشار کم برخوردار از برنج و کوچک شدن سفره آنان خواهد شد.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، اخوان اکبری اظهار داشت: واردات برنج از نیمه آبان ماه سال جاری متوقف شده است و عملا هر نوع برنج هندی و پاکستانی که قصد ورود به کشور داشتند از گمرک ترخیص نشده اند.

وی در ادامه عنوان کرد: دلیل توقف واردات برنج به کشور تنها متعادل نبودن تراز تجاری کشورمان با این کشورها اعلام شده است.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با انتقاد از متوقف شدن واردات برنج بدنبال تصمیم ناگهانی وزارت جهادکشاورزی نسبت به خالی شدن سبد مصرف اقشار کم برخوردار از برنج و کوچک شدن سفره آنان ابراز نگرانی کرد.

اکبری با اعلان اینکه این تصمیم ناگهانی وزارت جهاد کشاورزی به اقتصاد کشور، سفره اقشار لطمه پذیر و امنیت غذایی کشور خدشه وارد می کند، اضافه کرد: تولید محصول برنج داخلی پاسخگوی همه نیاز بازار نیست، مضاف بر این که باید توان خرید مصرف کنندگان را در نظر داشت.

وی با یادآوری این مهم که در روزهای پایانی سال و هم زمان شدن عید نوروز و حلول ماه مبارک رمضان تقاضا برای برنج تشدید می شود، اظهار داشت: برمبنای آمار گمرک از شروع سال تا حالا حدود یک میلیون و ۲۷۴ هزار تن برنج وارد شده، در صورتیکه نیاز کشور به واردات ۱.۵ میلیون تن است و تا آخر سال باید ۲۵۰ هزار تن برنج وارد کشور شود تا پاسخگوی نیاز کشور به ویژه در زمان افزایش تقاضا به علت حلول همزمان دو عید بهار و قرآن باشد و در غیر این صورت کمبود برنج مشکل ساز می شود.

وی افزود: سفره حداقل شش دهک اول کشور، معادل نیمی از مصرف کنندگان برنج، وابسته به برنج های وارداتی است که قیمت بمراتب کمتر از تولیدات داخلی دارند.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با بیان اینکه، توقف ناگهانی و از قبل اعلام نشده واردات، بازار را با شوکی بزرگ روبرو می کند، اشاره کرد: این اتفاق نه فقط به افزایش قیمت محصولات وارداتی منجر می شود که بازار برنج ایرانی را نیز متأثر کرده و افزایش قیمت را بدنبال خواهد داشت.

وی متذکر شد: قبل از این نیز در سالهای قبل تصمیمات مشابهی اتخاذ شده بود که متاسفانه مسئولان وقت دولت در آن مقاطع هشدارهای انجمن واردکنندگان برنج ایران را جدی نگرفتند و تبعات آن تصمیمات یعنی گرانی و رکود همچنان گریبانگیر بازار برنج کشور است.

اخوان اکبری با اشاره به این که مصرف کنندگانی که در گروه اقشار کم برخوردار قرار می گیرند، نمی توانند با هر تغییری در بازار هماهنگ شوند، توضیح داد: اقشار کم درآمد بودجه مشخصی برای سبد غذایی ماهیانه دارند و افزایش قیمت یک محصول، ایشان را از خرید و مصرف آن محصول محروم می کند.

وی اظهار داشت: برنج پس از گندم دومین محصول غذایی پرمصرف در کشور است و بدین جهت به مسئولان پیشنهاد می شود قبل از تصمیم گیری پشت درهای بسته با انجمن واردکنندگان برنج ایران به عنوان نهاد تخصصی فعال در صنعت برنج و تامین کننده کسری نیاز کشور مشورت کنند.

رییس انجمن واردکنندگان برنج ایران با تأکید بر این که افزایش قیمت برنج در بازار داخلی و خالی شدن سفره ها تنها تبعات این تصمیم ناگهانی نیست، اضافه کرد: اعضای انجمن واردکنندگان برنج ایران بواسطه سال ها فعالیت و خوش حسابی، نزد شرکای تجاری در کشورهای مبدا واردات برنج، برای اقتصاد کشور اعتبار کسب کرده اند و اینطور رهاکردن ناگهانی بازار به اعتبار و پیشینه اقتصاد کشور لطمه جدی می زند.

وی با اعلان اینکه نباید فراموش نماییم که به علت تحریم، اقتصاد کشور در شرایط ویژه ای قرار دارد، مطرح کرد: فعالان بخش خصوصی تا حالا توانسته اند به انحاء مختلف تحریم را خنثی و مواد غذایی مورد نیاز کشور همچون برنج را تامین کنند و متوقف شدن روابط تجاری یعنی از دست رفتن کانال های ویژه ای که می توانستند راهگشای تجارت خارجی کشور باشند.

بنا بر اعلام روابط عمومی انجمن واردکنندگان برنج اخوان اکبری در ادامه به طرح سوالی از مسئولان تصمیم گیر برای تجارت و بازار کشور پرداخت و اظهار داشت: در صورتیکه میزان تولید و مصرف کشور مشخص است و همین طور مشخص است که به چه مقدار برنج خارجی برای تامین کسری، امنیت غذایی و تنظیم بازار نیاز داریم، اینطور تصمیم گیری یک شبه و بی برنامه چه تعریفی در الگوی مدیریت اقتصادی کشور دارد؟

وی اضافه کرد: در صورتیکه اقتصادهای توسعه یافته و حتی کشورهای درحال توسعه برای اقتصاد خود برنامه های طولانی مدت چند ۱۰ ساله تعریف می کنند، تصمیم گیری لحظه ای جز تخریب داشته های اقتصادی کشور چه دستاوردی دارد؟

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران با اعلان اینکه صحبت از انتقاد و ایراد گرفتن به سیاست های اقتصادی فراتر رفته است، اظهار داشت: سیاست گذاران اقتصاد کشور توجه داشته باشند، در صورت ادامه این تصمیم باید منتظر افزایش غیرمنطقی قیمت برنج در بازار کشور و نگران سفره خالی اقشار کم درآمد و ضعیف باشیم.

اکبری با اشاره به این که کمبود برنج خارجی و خلاء به وجود آمده در بازار، سبب افزایش قیمت برنج داخلی می شود، عنوان کرد: افزایش قیمت برنج داخلی سبب خروج آن از سفره گروههای بیشتری از مصرف کنندگان می شود، چنانکه امروز شاهد رکود جدی در بازار این محصول هستیم.

وی اظهار داشت: در صورتیکه افزایش قیمت برنج داخلی ادامه یابد، تقاضا بیش از پیش برای این محصول کاهش می یاید و این به منزله کاهش تولید، تغییر کاربری شالیزارها و مرگ تدریجی برنج ایرانی است.

رئیس انجمن واردکنندگان برنج ایران در آخر با اعلان اینکه امیدواریم مسؤلان سفارش های انجمن واردکنندگان برنج ایران را جدی گرفته و در تصمیم خود تجدید نظر کنند، اضافه کرد: اجازه ندهید با یک تصمیم غیرکارشناسی تجارت برنج مغلوب تحریم، سفره مصرف کنندگان تسلیم گرانی، برنج ایرانی قربانی رکود بازار و امنیت غذایی کشور تهدید شود.

بنابراین گزارش هنوز مشخص نیست که ثبت سفارش هایی که از قبل انجام شده است مشمول این ممنوعیت هستند یا خیر و ممکنست برای هر یک از آنها برمبنای منشا ارز، زمان ثبت سفارش آنها و کشور مبدا واردات تصمیم گیری شود.
منبع:

1401/10/13
15:19:34
5.0 / 5
256
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
فوری خرید