مدیركل مدیریت اموال و دارایی های دولت خبر داد؛

ثبت ۶۰۴ هزار ملک دولتی در سادا

ثبت ۶۰۴ هزار ملک دولتی در سادا

به گزارش فوری خرید، مدیرکل مدیریت اموال و دارایی های دولت وزارت اقتصاد از ثبت 604 هزار ملک دولتی در سامانه سادا آگاهی داد و اظهار داشت: سازمان ملی زمین و مسکن بیش از 500 هزار زمین دارد که در این سامانه ثبت نکرده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، فاطمه دادگر در یک برنامه تلویزیونی درباب سامانه سادا که برمبنای قانون جهش تولید مسکن در اختیار وزارت اقتصاد قرار دارد، اظهار داشت: از شروع دهه ۶۰ قانون مقرر کرد که هر آنچه زمین در محدوده حریم شهرها قرار گرفته است، باید سند آن توسط سازمان ملی زمین و مسکن، به نام دولت زده شود و در ۴۰ سال اخیر سند تمام زمین ها به نام دولت گرفتن شده است.
مدیرکل مدیریت اموال و دارایی های دولت وزارت امور اقتصادی و دارایی اضافه کرد: در سامانه سادا (سامانه اموال و دارایی های دولت)، هر دستگاهی هر تعداد ملک و زمین به هر عنوانی که دارد باید ثبت کند؛ این یک سامانه حاکمیتی است و وزارت اقتصاد به عنوان امین اموال، این سامانه را در اختیار دارد.
دادگر عنوان کرد: خود سازمان ملی زمین و مسکن، تا الان با این سامانه و وزارت اقتصاد همکاری نکرده است و اطلاعات خودرا افشا نمی نماید.
وی با اشاره به ثبت املاک دستگاهها برمبنای خود اظهاری در این سامانه اظهار داشت: بطور کلی طبق آخرین آمار ۶۰۴ هزار ملک تا حالا در سامانه سادا ثبت شده است که البته هیچ دستگاهی زمین ها و املاک خودرا به عنوان مازاد ثبت نکرده است و ما مجبوریم در بازدید میدانی آن زمین ها را به عنوان مازاد ثبت نماییم.
دادگر بیان کرد: سازمان ملی زمین و مسکن بیش از ۵۰۰ هزار زمین دارد که هنوز در این سامانه ثبت نکرده است. همین طور ما در مورد وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی منتظر آنها نماندیم و ۳۲۰ هزار سند تک برگ گرفتیم و در سادا ثبت کردیم؛ آن چیزی که اطلاعات نداریم، بیشتر مربوط به نهادها و شرکت هاست.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا دسترسی به سامانه به سازمان ملی مسکن و وزارت راه و شهرسازی داده نمی گردد، توضیح داد: ما دراین زمینه چندین بار با وزارت راه مکاتبه کردیم و برای وب سرویس تلاش بسیار زیادی داشتیم؛ اما واقعیت این است که اگر دستگاهها و وزارتخانه ها با ما همکاری نکنند، نمی توانیم کار را به خوبی پیش ببریم. کمیسیون اصل ۹۰ این مورد را الزام کرده است و ما از سال ۹۶ تا حالا مکاتبات گوناگون با وزارت راه دراین زمینه انجام داده ایم و همکاران اگر از سامانه ای که در اختیار دارند، اتصال بدهند، ما آماده همکاری با همه دستگاهها هستیم.
مدیرکل مدیریت اموال و دارایی های دولت وزارت اقتصاد متذکر شد: دستگاهها باید اطلاعات خودرا در اختیار ما قرار دهند تا همکاران ما در وزارت اقتصاد از این املاک بازدید نمایند.

1401/10/14
14:51:09
5.0 / 5
242
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید