یك مقام مسئول:

انتشار صورت های مالی شرکت ها یک مطالبه عمومی است

انتشار صورت های مالی شرکت ها یک مطالبه عمومی است

به گزارش فوری خرید، یک مقام مسئول در وزارت اقتصاد اظهار داشت: انتشار صورت های مالی شرکتهای دولتی زمینه ی اصلاح آنها را فراهم و به شکلی یک مطالبه ی عمومی بین نخبگان، دانشگاهیان و مردم بوجود می آورد.مدیرکل امور شرکتهای دولتی وزارت اقتصاد در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد مزایای انتشار عمومی صورت های مالی شرکتهای دولتی بیان نمود: هدف اصلی از انتشار صورت های مالی شرکتهای دولتی، افزایش بهره وری آنها و همینطور بهبود کیفیت حکمرانی دولت می باشد. شرکت ها به شکلی دارایی های دولت محسوب می شوند و بازوهای اجرایی آن در موضوعات و ارکان مختلف هستند.
محمد عنبری در ادامه اضافه کرد: انتشار صورت های مالی شرکتهای دولتی زمینه ی اصلاح آنها را فراهم و به شکلی یک مطالبه ی عمومی بین نخبگان، دانشگاهیان و مردم بوجود می آورد که این مورد سبب می شود مدیران و مسئولین عملکرد قوی تر در مقابل افکار عمومی و نخبگان از خود نشان دهند. با انتشار صورت های مالی در واقع ناکارآمدی ها زود تر آشکار و هیچ نقطه پنهانی باقی نمی ماند.
وی در ادامه عنوان کرد: میتوان از جمع سپاری و کلیه ی ظرفیت های دانشگاهی (اساتید، نخبگان و پژوهشکده ها) بهره برد تا کارایی شرکت ها افزایش یابد و مدیران با عملکرد ضعیف شناسایی و از سایرین تفکیک شوند. در صورت تکرار این روند وزرای مختلف در انتصاب های بعدی خود، اساسا افراد کارآمد تری را با دقت بیشتری انتخاب کنند.
این مقام مسئول در مورد اطلاعات موجود در صورت های مالی شرکت ها، اظهار داشت: هر گونه اطلاعات مالی (دریافتی و پرداختی) یا هر قراردادی که وجهه ی حقوقی در یک شرکت داشته باشد، در صورت های مالی آن نمود پیدا می کند بنابراین پس از در اختیار داشتن صورت های مالی میتوان به جمع پرداخت ها، حقوق ودستمزد ها، قراردادها، بدهی ها و..... به انضمام نظر حسابرس در مورد هر یک از این موارد، دست یابیم.
عنبری در پاسخ به این که شفافیت صورت مالی کدام شرکتهای دولتی مهم تر است، بیان نمود: صورت های مالی همه ی شرکتهای مالی با عنایت به حیطه ی فعالیتشان حائز اهمیت می باشد و تفاوتی بین آنها وجود ندارد.
وی در مورد وظیفه ی دولت، دیوان محاسبات و رسانه ها هم عنوان کرد: دولت، دیوان محاسبات و رسانه ها موظف می باشند نسبت به تبیین مبحث صورت های مالی شرکتهای مالی اهتمام بیشتری ورزند، دیوان محاسبات باید به بررسی جزئیات ورود کند و دستگاه هایی را که هنوز در مقابل انتشار صورت های مالی خود مقاومت دارند، بازخواست کند. دولت هم در زمانبندی مقرر و تکلیف قانونی که مجلس شورای اسلامی بر عهده ی آن گذاشته، وظیفه ی خویش را انجام دهد.
مدیرکل امور شرکتهای دولتی وزارت اقتصاد در انتها در پاسخ به این که صورت های مالی کدام شرکت ها هنوز بر سامانه قرار نگرفته اند، اظهار داشت: صورت های مالی بعضی از شرکت ها هنوز بر سامانه قرار نگرفته است، یک سری از این شرکت ها تا به این لحظه صورت های مالیشان را منتشر نکرده اند، در گروهی صورت های مالی انتشار یافته اما در آنها ملاحظات محرمانگی و قانونی وجود دارد مانند شرکتهای انرژی اتمی یا شرکتهای حوزه ی وزارت دفاع، گروهی دیگر مانند شرکتهای حوزه ی نفت، محرمانگی از جانب دولت احساس شده که درحال مکاتبه هستیم تا پس از آگاه شدن از بخش های محرمانه، سایر بخش ها را منتشر نماییم.


منبع:

1401/11/01
12:21:08
5.0 / 5
103
تگهای خبر: اقتصاد , حقوق , دولتی , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید