یك مسئول:

بیش از ۴۳۵ هزار کندو عسل در لرستان وجود دارد

بیش از ۴۳۵ هزار کندو عسل در لرستان وجود دارد

به گزارش فوری خرید، لرستان رییس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان اظهار داشت: بیش از 435 هزار کندو عسل در استان وجود دارد.


سعید محمدزاده در نشست فعال سازی زنبورداری دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان که در سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد، درباره ی اهمیت فعالیت زنبورداری، اظهار داشت: جهت استفاده علمی و بهینه از مراتع و باغ های لرستان، پرورش و گسترش زنبورعسل، یک ضرورت است.
وی اشاره کرد: علاوه بر نقش زنبورعسل در گرده افشانی و افزایش محصولات زراعی، پرورش این حشره ی مفید، نقش ویژه ای در اشتغال زایی دارد.
رییس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان اشاره کرد: علت های مختلفی همچون تغییر اقلیم، خشکسالی و استفاده از سموم زراعی، به شدت، تأثیرات منفی در این عرصه به وجود آورده است.
محمدزاده افزود: در استان لرستان، تعداد کل زنبورداران ۳۵۳۷ نفر و افراد شاغل در این حوزه ۳۴۶۴ نفر است و تعداد ۴۳۵۱۹۶ کندو زنبورعسل در این استان، وجود دارد.
وی بیان کرد: در استان، میانگین تولید عسل، حدود ۸ کیلوگرم برای هر کندو است که مقدار آن نسبت به میانگین کل، پایین است اما به سبب افزایش تمایل به حرفه زنبورداری، تعداد کندوهای امسال استان، نسبت به سال گذشته، حدود ۸ درصد، افزوده شد.
رییس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان افزود: امسال، تخمین زده می شود مقدار تولید عسل در استان ۳۷۰۰ تُن باشد.
محمدزاده افزود: در کشور تعداد متخصصان زنبورداری، خیلی کم است؛ یکی از دلیل ها، این است که تخصص زنبورداری از نوع بین رشته ای است؛ بطوریکه با حوزه های حشره شناسی و دامپروری، ارتباط دارد.
وی عنوان کرد: متأسفانه عدم اطلاعات جدید زنبورداران و نبود داروهای استاندارد و مؤثر در کنترل بیماریهای زنبورعسل، سبب کاهش تولید عسل شده است و هم اکنون زنبورداران از بیماری هایی همچون لوک اروپایی و... رنج می برند که لازم است پژوهشگران این حوزه در شناسایی و درمان این چنین بیماری هایی، کوشش مضاعف به خرج دهند.
رییس دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان اظهار داشت: تولید عسل، زهر زنبورعسل، ژل شاهانه، بره موم و آپی­تراپی، از مهم ترین شاخه هایی است که در دستور کار برای فعال سازی زنبورداری دانشکده است.
گفتنی ست امکانات ویژه ای از جانب سازمان UNDP {برنامه عمران سازمان ملل متحد} به سبب وقوع سیل سال ۹۸ برای تقویت و حمایت زنبورداری پلدختر در دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه لرستان مستقر شده و کوشش آنست این امکانات، از غیرفعال به فعال تبدیل شوند.1401/11/07
18:32:36
5.0 / 5
534
تگهای خبر: تخصص , كشاورزی , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
فوری خرید