شورای رقابت اطلاعیه داد؛

رتبه بندی خودرو ها برای تعیین قیمت

رتبه بندی خودرو ها برای تعیین قیمت

به گزارش فوری خرید، شورای رقابت در اطلاعیه ای ضمن تشریح جزئیات دستورالعمل تنظیم قیمت تصریح کرد که ثبت نام و فروش خودروی سواری صرفا از راه سامانه یکپارچه فروش و در قالب مصوب شورا صورت گیرد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، شورای رقابت در اطلاعیه ای اعلام نمود: پیرو اطلاعیه های قبلی و با توجه به تشخیص انحصار در بازار خودرو توسط شورای رقابت که بر مبنای بالا بودن شاخصهای تمرکز، تقاضای انباشته در بازار، محدودیت یا ممنوعیت واردات طی سال های اخیر، پایین بودن قدرت انتخاب مصرف کنندگان و همینطور بعضی از قوانین و مقررات غیر ضرور و بعضاً زائد و سیاست های ناکارآمد در طرف تقاضا و طرف عرضه خودرو شکل گرفته است، شورای رقابت به استناد بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در جلسه ۵۴۳ مورخ ۱۱ بهمن ماه ۱۴۰۱ با دریافت نظرات مشورتی و پیشنهادات در کارگروه خودرو، دستورالعمل تنظیم قیمت خودروی سواری را تصویب کرد.
در این راستا به منظور تبیین هر چه بهتر مبانی دستورالعمل مصوب، موارد ذیل اعلام می گردد:
۱- شورای رقابت بر این باور است که تعادل در بازار خودرو از راه ایجاد فضای رقابتی شکل می گیرد. بنابراین مسلم است که باید از قیمت گذاری دستوری خصوصاً در شرایط تورمی و افزایش هزینه های تولید پرهیز شود تا صدمه ای به تولیدکنندگان نرسد. همینطور برای حفظ منافع مصرف کنندگان، تسهیل واردات خودرو برای رقابتی شدن قیمتها لازم است، بدین مفهوم که منافع تولیدکنندگان و مصرف کنندگان همزمان مورد توجه شورای رقابت است، بنابراین در دستورالعمل حاضر منافع هر دو طرف مدنظر است.
۲- دستورالعمل مصوب در جلسه ۵۴۳ مورخ ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ در ابتدا و صرفا برای گذار از دوران فعلی به دنبال واقعی کردن قیمت محصولات تولیدی بر مبنای هزینه های تمام شده تولید و ملاحظه سود عادله و تقویت طرف عرضه و همینطور مدیریت تقاضا به منظور ایجاد تعادل در بازار بوده و در مرحله بعد به دنبال نهادینه کردن رقابت در صنعت خودرو و رفع انحصارات در بازار است.
۳- در قالب دستورالعمل فوق الذکر، خودرو های سواری تولید داخل بر مبنای ترازیابی (benchmarking) با حداقل سه خودروی خارجی مقایسه و بر مبنای شاخص رقابت پذیری در سطوح A تا G رتبه بندی خواهند شد. در این خصوص و به منظور دقت در انتخاب خودرو های مشابه خارجی و رتبه بندی خودرو های داخلی از توان و ظرفیت نهادهای معتبر داخلی و خارجی استفاده خواهد شد.
۴- رتبه بندی انجام شده به مفهوم درجه رقابت پذیری خودرو های داخلی بوده و مبنای تنظیم قیمت توسط شورای رقابت خواهد بود بدین نحو که خودروهایی با درجه رقابت پذیری بالاتر، می توانند مشمول افزایش قیمت وفق دستورالعمل این شورا باشند؛ اما خودروهایی که درجه رقابت پذیری پایین دارند، تا یک سال فرصت ارتقای درجه رقابت پذیری خواهند داشت که در صورت عدم تحقق آن، بایستی با همان قیمت دوره قبل، فروش انجام دهند.
۵- در قالب دستورالعمل مصوب، واردات خودروی سواری جهت کمک به تنظیم بازار خودرو و ارتقا رقابت پذیری محصولات داخلی ضروریست و می بایست کلیه مقررات و ضوابط در ارتباط با واردات خودرو در جهت تسهیل واردات، اصلاح و واردات خودرو تسریع گردد.
۶- با عنایت به لزوم تسهیل دسترسی عموم مصرف کنندگان واقعی به بازار خودرو، مقرر شده است ثبت نام و فروش خودروی سواری صرفا از راه سامانه یکپارچه فروش و در قالب مصوب شورا صورت گیرد. لازم به ذکر است شرایط بازار خودرو به صورت مستمر توسط کارگروه خودرو پایش و حسب لزوم تغییرات لازم در ساز و کار عرضه و فروش خودرو در شورای رقابت تصویب و اعمال خواهد شد.
۷- امید است با تداوم پشتیبانی از سیاست های اتخاذ شده و ایجاد تعادل پایدار در بازار خودرو، شاهد خروج از انحصار در این بازار و ارتقا شاخصهای رقابت پذیری صنعت خودرو و آزادسازی کامل بازار خودرو در طرف عرضه و تقاضا باشیم.

1401/11/17
13:21:01
5.0 / 5
288
تگهای خبر: بازار , خودرو , فروش , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید