افزایش قیمت روغن خام وارداتی

افزایش قیمت روغن خام وارداتی

به گزارش فوری خرید، طبق آمار گمرک، واردات انواع روغن خام کاهش قابل توجهی نسبت به سال قبل داشته اما قیمت آن در بازارهای جهانی و البته ایران با افزایش روبرو شده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، آمارهای انتشار یافته از از جانب گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان داده است که در ۱۰ ماهه سال جاری بیشتر از ۷۷۴ هزار تن انواع روغن خام از ۱۴ کشور مختلف به ارزش بالغ بر یک میلیارد و ۴۰۵ میلیون دلار معادل بیشتر از ۳۰ هزار میلیارد تومان به کشور وارد شده که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، کاهش ۳۶.۵۵ درصدی از نظر وزنی داشته است.
آرژانتین، آلمان امارات متحده عربی، انگلستان، برزیل، ترکیه، رومانی، سوئیس، فدراسیون روسیه، قزاقستان، مالدیو، مالزی، مجارستان و هلند ۱۴ کشور مبدأ واردات انواع روغن خام هستند.
نگاهی دقیق تر به آمار واردات انواع روغن خام همچون روغن ذرت، روغن دانه آفتابگردان، روغن خام سویا و روغن پالم نشان داده است که این محصولات در بازارهای جهانی با افزایش قیمت روبرو شده است، چون که به صورت متوسط هر کیلوگرم روغن خام وارد شده امسال یک دلار و ۸۱ سنت بوده که نشان دهنده افزایش بیشتر از ۲۶ درصدی قیمت این محصول است.
بررسی ارزش ریالی انواع روغن خام وارداتی در ۱۰ ماهه سال جاری و مقایسه آن با مدت مشابه پارسال نشان داده است قیمت هر کیلو گرم از این محصول برای واردکنندگان رشد شش برابری را نسبت به سال قبل داشته است، چون که نه تنها قیمت جهانی انواع روغن خام بر مبنای آمارهای عرضه شده از جانب گمرک افزایش داشته است بلکه نرخ ارز برای واردات این محصول هم به نظر می آید تغییر کرده باشد، چونکه در ۱۰ ماه سال قبل ارز ۴۲۰۰ تومانی ترجیحی به واردات روغن خام اختصاص پیدا می کرد اما امسال قیمت هر کیلوگرم روغن خام با ارز حدود ۲۱ هزار و ۵۳۳ تومان محاسبه شده است.
همینطور هر کیلوگرم روغن خام وارداتی پارسال حدود ۶۰۰۰ تومان برای بازرگانان آب می خورد که این عدد با رشد بیشتر از ۵۴۶ درصدی به ۳۹ هزار تومان امسال رسیده است.

منبع:

1401/12/01
12:36:32
5.0 / 5
279
تگهای خبر: بازار , گمرك , محصولات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فوری خرید