پیشنهاد غضنفری برای واریز همه درآمد نفت و گاز به صندوق توسعه ملی

پیشنهاد غضنفری برای واریز همه درآمد نفت و گاز به صندوق توسعه ملی

به گزارش فوری خرید، مدیرعامل صندوق توسعه ملی با اشاره به بدهی 140 میلیارد دلاری دولت و بخش خصوصی به این صندوق اظهار داشت: اگر همه درآمدهای نفت و گاز به صندوق واریز شود اندازه 10 سال قبل برای دولت درآمدزایی می نماییم.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، مهدی غضنفری امروز در حاشیه همایش حکمرانی نوین صندوق توسعه ملی در جمع خبرنگاران، گفت: مطالبات صندوق توسعه ملی از دولت ۱۰۰ میلیارد دلار و از بخش خصوصی ۴۰ میلیارد دلار است که از این رقم بین ۶ تا ۷ میلیارد دلار سررسیده شده است.
رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه ملی همین طور با اشاره به شعار حکمرانی نوین صندوق توسعه ملی اظهار داشت: اگر قرار باشد شیوه حکمرانی صندوق توسعه ملی مانند ۱۰ سال قبل باشد صندوق توسعه ملی به زودی به سرنوشت حساب ذخیره ارزی گرفتار شده و منابع آن از بین می رود، اما باید به صندوق توسعه ملی به عنوان صندوقی برای سرمایه گذاری مولد و بین نسلی نگاه نماییم که همه درآمدهای نفت و گاز باید وارد صندوق شود و از محل عایدی و سود سرمایه گذاری به دولت پرداخت گردد.
وی اظهار داشت: در شیوه نوین حکمرانی این صندوق، باید تفاوت بین سرمایه و ثروت باید قائل باشیم آنچه که از مواهب الهی مانند نفت و گاز می فروشیم باید درآمد آن سرمایه گذاری شود چون سرمایه است و ثروت نیست و از محل عایدی این سرمایه گذاری باید به دولت بپردازیم.
پرتفوی صندوق توسعه ملی ۱۵۰ میلیارد دلار است
غضنفری بیان کرد: اگر قرار باشد وام های صندوق توسعه ملی با نرخ بهره پایین به تولیدکنندگان پرداخت گردد منجر به توسعه نمی شود در صورتیکه منابع صندوق باید برگردد؛ در دولت های گذشته ۱۰۰ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برداشت شده است که دولت ها به صندوق بدهکار هستند و ما آنرا به عنوان منابع خود قلمداد می نماییم که باید برگردد.
وی افزود: پرتفوی صندوق توسعه ملی هم اکنون ۱۵۰ میلیارد دلار است و ما دنبال برگشت منابع صندوق توسعه ملی هستیم.
مدیرعامل صندوق توسعه ملی در ادامه عنوان کرد: این صندوق ارزی است و باید تصمیم گیری در مورد آن به شکل ارزی باشد وقتی که سیستم حسابرسی منابع صندوق را به ریال تبدیل می کند و برای آن سود شناسایی می کند یعنی صندوق هر روز کوچک تر می شود.
غضنفری اظهار داشت: باید همه مردم را در جریان وجوه صندوق و درآمدها و برداشت های آن قرار دهیم برای اینکه شفافیت صندوق های ثروت ملی مهم می باشد.
وی گفت: امروز در حضور رییس مجلس پیشنهاد کردیم که این موارد به عنوان اصلاح شیوه حکمرانی صندوق توسعه ملی در برنامه هفتم توسعه گنجانده شود و همه درآمدهای نفت و گاز وارد صندوق شود که صندوق آنرا صرف سرمایه گذاری کند و از محل سود سرمایه گذاری های صندوق قول می دهیم به اندازه ۱۰ سال قبل برای دولت درآمد کسب نماییم. البته به شرط این که هزینه های دولت افزایش پیدا نکند.
غضنفری افزود: درآمدهای صندوق مربوط به انفال و نفت و گاز است که اگر صرف سرمایه گذاری شود می توانیم برای نسل های آینده هم منابعی داشته باشیم و همه این ها بستگی به شیوه تصمیم گیری برای صندوق در مجلس شورای اسلامی دارد.
مدیرعامل صندوق توسعه ملی همین طور در مورد این که بین مفهوم تولید و توسعه باید تفاوت قائل شویم، اظهار داشت: باید با انواع روش های سرمایه گذاری منابع صندوق را به روز نماییم نه این که فقط تسهیلات بدهیم.
وی اظهار داشت: دولت در گذشته منابعی برای کرونا و آب رسانی گرفته است که باید آنرا به صندوق برگرداند.


منبع:

1402/02/25
00:16:11
5.0 / 5
374
تگهای خبر: خصوصی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید