دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

دولت برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد

فوری خرید: وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام نمود که دولت امسال برنامه ای برای افزایش قیمت نان و آرد خبازی ندارد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، وزارت امور اقتصادی و دارایی اعلام نمود که دولت امسال برنامه ای برای افزایش قیمت نان و آرد خبازی ندارد و در عین حال قرار است اقتصاد واحدهای نانوایی با اتکا به ابزارهای غیرقیمتی تقویت شود.
توضیحات وزارت اقتصاد در مورد عدم افزایش قیمت نان به شرح زیر است.
۱- یارانه آرد و نان در قانون بودجه ۱۴۰۲ با حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان افزایش نسبت به قانون بودجه ۱۴۰۱ به ۱۰۴ هزار میلیارد تومان رسیده است و دولت امسال برنامه ای برای افزایش قیمت نان و آرد خبازی ندارد.
۲- اساساً و برخلاف استدلال مندرج در گزارش آن روزنامه، نرخ خرید تضمینی گندم ارتباطی به قیمت آرد تحویلی به نانوایان و قیمت نان مردم ندارد؛ و افزایش قیمت خرید تضمینی گندم الزاماً به معنای افزایش قیمت آرد تحویلی به نانوایان و قیمت نان نیست. چه بسا که در سالیان گذشته هم قیمت آرد تحویلی به نانوایان و قیمت نان برای مردم فارغ و مستقل از تحولات نرخ خرید تضمینی گندم بوده است. و این گونه نبوده که افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان منجر به افزایش قیمت آرد خبازی و قیمت نان شود؛ چون که یارانه دولتی برای هریک از حلقه های گندم، آرد و نان مستقل از یکدیگر و بر مبنای ملاحظات هر حوزه تعریف و تعیین می گردد.
۳- دولت از اردیبهشت ماه سال قبل با هدف جبران هزینه واحدهای نانوایی مبادرت به پرداخت کمک هزینه کرده است؛ به این صورت که هر واحد نانوایی معادل ۱۵ درصد از فروش ثبت شده بر روی کارت خوان های هوشمند را بعنوان کمک هزینه از دولت دریافت می کند که این درصد از ۱۷ بهمن ماه سال قبل به ۳۰ درصد افزایش پیدا کرد.
به این ترتیب بخشی از هزینه های سربار واحدهای نانوایی توسط دولت جبران شده است.
۴- برای سالجاری هم در کنار یارانه ای که برای آرد و نان اختصاص یافته، قرار است اقتصاد واحدهای نانوایی با اتکا به ابزارهای غیرقیمتی تقویت گردد و نیاز نباشد که جهت بهبود اقتصاد واحدهای نانوایی، الزاماً قیمت نان با افزایش مواجه شود.

1402/02/26
03:34:40
5.0 / 5
339
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , خرید , دولتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
فوری خرید