بازارچه مرزی پیشین توسط رییس جمهور

بازارچه مرزی پیشین توسط رییس جمهور

فوری خرید: سیستان و بلوچستان اولین بازارچه مرزی خرده فروشی ایران در پیشین سیستان و بلوچستان با پاکستان توسط رییس جهمور و نخست وزیر پاکستان امروز پنجشنبه به بهره برداری رسید.


مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با سفر قبلی ریئس جمهور به سیستان و بلوچستان ساخت بازارچه خرده فروشی پیشین که جزو مصوبات این سفر بود در امتداد اجرای یکی از سیاست های مهم دولت و افزایش تبادلات با کشور همسایه در دستور کار قرار گرفت.
مبین علی میر بیان کرد: بازارچه خرده فروشی پیشین که علاوه بر بازارچه پیشین است که می تواند تحول مهمی را در شهر پیشین و هم شهرستان راسک داشته باشد و به نحو مطلوب معیشت مرزنشینان را تامین کند.
وی اظهار داشت: ۶ هزار خانوار شهرستان راسک از تخفیفات و مزایای بازارچه خرده پیشین بهره مند خواهند شد که این مساله نقش مهمی در بهبود وضعیت اقتصادی مردم این منطقه خواهد داشت.
مدیربازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان اشاره کرد: این بازارچه نخستین بازارچه مشترک خرده فروشی از ۶ بازارچه مرزی خرده فروشی درحال راه اندازی در مرز مشترک ایران و پاکستان است که امروز شاهد افتتاح آن با حضور مسئولان دو کشور هستیم.
وی ادامه داد: غرفه های موجود در بازارچه های مرزی فقط و فقط به مرزنشینان اختصاص خواهد یافت تا تبادلات تجاری در آن صورت گیرد.
میر با تأکید بر این که در مدلهای مختلف با کشور پاکستان مراوده تجاری داریم اشاره کرد: بازارچه خرده فروشی پیشین از جنس تجارت خرد مرزنشینی است.
وی اظهار داشت: با شروع فعالیت این بازارچه خرده فروشی، تجارت در مرز پیشین رونق می گیرد و موجب اشتغال مرزنشینان می شود و این اتفاق خوشایند رقم خواهد خورد تا علاوه بر تامین معیشت مرزنشینان بتوانیم با توزیع عادلانه درآمد برای مرزنشین ‏امنیت پایدار ایجاد نماییم. ‏
مدیر بازارچه های مرزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: بازارچه های خرده فروشی برای تامین معاش مرزنشینان راه اندازی شده و مرزنشینان ‏می توانند هر هفته تا سقف ۴۰۰ دلار بدون تشریفات گمرکی مبادرت به تجارت کنند که کالاهای وارداتی شامل ۱۲۰ قلم کالا از پاکستان و دربرگیرنده میوه های گرمسیری، برنج و البسه است، همین طور می توانند کالاهایی را از استان صادر کنند که این ظرفیت برای مرزنشینان در شعاع ۵۰ کیلومتری است.‏
وی اشاره کرد: ایجاد مرز رسمی زمینی در پیشین باتوجه به وجود زیرساخت های حمل و نقلی مناسب در کشور پاکستان تا بزرگ ترین ایالت های این کشور در شرق و قطب های اقتصادی همچون کراچی و لاهور، دسترسی سهل به این مناطق را هموار خواهد ساخت.
میر اظهار داشت: کراچی با اهمیت ترین مرکز اقتصادی پاکستان است که نزدیک ترین و هموارترین راه دسترسی به آن بوسیله مرز ریمدان و پیشین خواهد بود.
منبع:

1402/02/28
05:55:40
5.0 / 5
360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید