توافق تازه گمرکات ایران و روسیه برای تسهیل تجارت و ترانزیت

توافق تازه گمرکات ایران و روسیه برای تسهیل تجارت و ترانزیت

فوری خرید: روسای گمرکات ایران و روسیه در نشستی مشترک در تهران بر تسهیل تجارت و توسعه ترانزیت بین دو کشور توافق کردند.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، توافق تازه میان گمرکات ایران و روسیه برای تسهیل و توسعه تجارت در دیدار محمد رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران با روسلان داودف رییس گمرک فدراسیون روسیه در تهران بدست آمد.
رضوانی فر معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران در این دیدار با اشاره به این که زمینه ها و سرفصل های همکاری بین دو کشور برای تسهیل تجارت ادامه پیدا می کند گفت: با اراده ای که میان دو کشور وجود دارد توسعه همکاری ها و افزایش حجم مبادلات تجاری بیش از پیش خواهد شد.
وی با اشاره به زمینه های همکاری میان گمرکات دو کشور و توسعه آن اضافه کرد: با بروزرسانی موافقتنامه های امضا شده بین دو کشور و توسعه موافقتنامه های جدید، به نقشه راه جدیدی برای بسط همکاری ها دست خواهیم یافت.
رضوانی فر اظهار داشت: علاوه بر تسهیل گری تجارت بین دو کشور، گمرک ایران برای ارائه خدمات و تسهیلات ویژه به فعالان اقتصادی مجاز روسیه در قالب کریدور سبز گمرکی آمادگی دارد و این همکاری ها با امضای موافقتنامه همکاری در قالب فعالان اقتصادی مجاز بین دو کشور گسترش خواهد یافت.
وی با اشاره به امضای موافقتنامه سه جانبه ترانزیت بین ایران، روسیه و آذربایجان گفت: باتوجه به ظرفیت های ترانزیتی بین دو کشور و کریدور شمال و جنوب با توسعه همکاری ها، حجم ترانزیت بین دو کشور افزایش شایان توجهی خواهد یافت.
این مقام مسئول اضافه کرد: باتوجه به ظرفیت های اقتصادی دو کشور و تنوع و حجم تولیدات دو کشور با همکاریهای بیشتر، حجم مبادلات بین ایران و روسیه به بالای ۳ برابر قابل افزایش است.
رضوانی فر با اشاره به نگاه مشترک دو کشور برای افزایش مبادلات تجاری بیان داشت: استفاده از ظرفیت دریای خزر و توسعه مبادلات دریایی و استفاده از ظرفیت ریلی از مرز سرخس به افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور شتاب خواهد بخشید.
معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران اضافه کرد: با توجه به این که گمرک ایران، به عنوان مرکز آموزش منطقه ای سازمان جهانی گمرک انتخاب شده است می توانیم در عرصه همکاریهای آموزشی نیز با گمرک روسیه همکاری مستمر و فعال داشته باشیم.
معاون وزیر اقتصاد و رییس کل گمرک ایران بر تبادل الکترونیکی داده ها به ویژه در عرصه ارزش تاکید نمود.
وی پیشنهاد کرد: برای به نتیجه رسیدن توافقات دو طرف در این دیدار، کارگروه مشترکی تشکیل گردد تا موضوعات بصورت کارشناسی و تخصصی در این کارگروه بررسی شود و بعد از آن برای اقدام مشترک، عملیاتی گردد.
روسلان داودف رییس گمرک فدراسیون روسیه نیز در این دیدار ضمن استقبال از پیشنهادات رییس کل گمرک ایران بر تسهیل و تسریع امور گمرکی و کمک به فعالان اقتصادی با هدف افزایش حجم مبادلات بین دو کشور تاکید نمود.
رئیس گمرک فدراسیون روسیه با اشاره به این که یکی از مسیرهایی که به افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو کشور کمک می نماید، استفاده از مسیر سبز گمرکی به وجود آمده بین دو کشور است، اضافه کرد: افزایش تعداد کالاهای مورد مبادله در این کریدور همچون کالاهای فناوری منجر به افزایش حجم مبادلات تجاری خواهد شد.
وی همین طور با ابراز خرسندی از پیشنهاد رییس کل گمرک ایران مبتنی بر تشکیل کارگروه مشترک اظهار داشت: با تشکیل این کارگروه، کارشناسان می توانند بصورت تخصصی ساز و کارهای جدیدی را در امتداد تسهیل و توسعه تجارت طراحی نمایند.
روسلان داودف با اشاره به اهمیت توافق سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان در حوزه ترانزیت اظهار داشت: هدف ما توسعه ظرفیت ترانزیتی است و در این مورد، همکاریهای لازم را انجام می دهیم تا ترانزیت افزایش یابد.
داودف با اشاره به ایجاد آکادمی گمرک روسیه خواهان افزایش همکاریهای آموزشی بین دو کشور دراین زمینه شد.


منبع:

1402/02/29
05:26:47
5.0 / 5
382
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , تخصص , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فوری خرید