طیبی در همایش هم اندیشی و هم افزایی پژوهش و توسعه فناوری مطرح كرد

لزوم متولی شدن ایمیدرو برای حل ریشه ای طراحی پایه صنایع معدنی در داخل كشور

لزوم متولی شدن ایمیدرو برای حل ریشه ای طراحی پایه صنایع معدنی در داخل كشور

به گزارش فوری خرید دكتر طیبی پیشنهاد كرد: «ایمیدرو» بعنوان سازمانی به منظور توسعه معادن و صنایع معدنی برای حل ریشه ای نبود دانش طراحی پایه ی كارخانجات فرآوری در كشور (به عنوان یك طرح ملی و حیاتی)، متولی این امر شود؛ این مورد قبلا هم توسط پژوهشكده فرآوری مواد معدنی جهاددانشگاهی مطرح شده بود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، دكتر حمیدرضا طیبی بامداد امروز (چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت) در همایش هم اندیشی و هم افزایی پژوهش و توسعه فناوری كه با حضور تعدادی از صنعتگران و پژوهشگران حوزه صنعت و توسعه و مسؤولان وزارت صمت، در سازمان ایمیدرو برگزار شد، در ابتدای سخنان خود با اشاره به مبحث اثربخشی تحقیق و توسعه بیان كرد: تحقیق و پژوهش فرآیندی وقت گیر و زمان بر است و بیشتر از هر چیز نیازمند صبر و شكیبایی مسؤولان و پژوهشگران است؛ آن چه كه امروزه در جهان مهم تر از تحقیقات مورد توجه قرار می گیرد، اثربخشی آن است. شاخص هایی كه بر مبنای آن مشخص می شود تحقیقات صورت گرفته چه نتایج اجتماعی اقتصادی به دنبال داشته است.
وی افزود: با عنایت به سهم قابل توجه پژوهشگران ایرانی در كمیت علم تولیدشده در جهان، اما اثربخشی آنها بسیار ناچیز بوده است.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اثربخشی پژوهش های صورت گرفته در كشور بر مبنای طیفی از شاخص ها تشریح كرد: باید پژوهش های ایران نسبت به سایر جوامع در میزان منجر شدن به ثبت اختراع، در میزان كسب جایزه های معتبر بین المللی، در میزان مورد توجه (استناد) قرار گرفتن توسط سایر محققان، در میزان رشد تولید ناخالص داخلی و در میزان سودآوری در صنعت و اشتغال زایی مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
وی اضافه كرد: بعنوان مثال، از بین ۳۰۰۷ شخص حقیقی یا حقوقی كه معتبرترین جوایز بین المللی جهان را دریافت كرده اند، تنها یك ایرانی موفق به دریافت این جایزه شده است (۰.۰۳ درصد تنها سهم ایران) یا در مثالی دیگر به ازای هر یك درصد رشد در تعداد مقالات تالیف شده، تولید ناخالص داخلی در دنیا ۷ درصد، در تركیه ۱ درصد و در ایران ۰.۳ درصد بوده است.
طیبی با اشاره به «عدم وجود دانش طراحی پایه كارخانجات فرآوری در كشور» بعنوان اساسی ترین دلیل اثربخشی پایین طرح های صنعت فرآوری در ایران، اظهار نمود: كشور ما با وجود داشتن ۷ درصد ذخایر معدنی جهان، هنوز دانش طراحی كارخانجات فرآوری (متوسط و بزرگ مقیاس) را در اختیار ندارد كه این مساله عواقب نامناسب زیادی از جمله: نداشتن تحویل گیرنده كارخانه ساخته شده توسط شركت های خارجی در كشور، عدم توانایی در تغییر اساسی در كارخانجات فرآوری بزرگ كشور، تعریف و پیاده سازی طرح های پژوهشی با تأثیرات ناچیز، عدم تسلط كافی در توسعه و افزایش ظرفیت كارخانجات و بالا رفتن هزینه ساخت كارخانجات تا ۴۰ درصد را با خود به دنبال خواهد داشت.
وی افزود: خام یا ارزان فروشی به سبب عدم تحقیقات مؤثر صورت گرفته در مورد برخی از ذخایر معدنی مانند تیتانیوم و هماتیت های كم عیار و اتصال ضعیف بین مراكز پژوهشی با بخش های خصوصی، از دیگر علل اثربخشی پایین طرح های صنعت فرآوری كشور است.
طبق اعلام جهاد دانشگاهی، طیبی در انتها اظهار داشت: اجبار محققان دانشگاهی و مراكز پژوهشی به استقرار تیم تحقیقاتی در محل كارخانه، تعریف طرح های پژوهشی توسط صنایع بر مبنای شاخص های ارزیابی و اختصاص گرنت به دانشگاه ها و مراكز پژوهشی كه طرح های منجر به افزایش منفعت اقتصادی یا اشتغال زایی را انجام داده اند، همچون راه های ارتقای اثربخشی طرح های صنعت فرآوری در كشور است.1398/02/12
12:46:30
5.0 / 5
5328
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , حقوق , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
فوری خرید