در سال گذشته

واردات به مناطق آزاد كاهش پیدا كرد

واردات به مناطق آزاد كاهش پیدا كرد

به گزارش فوری خرید معاون دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد از كاهش بیشتر از ۳۶ درصدی واردات به مناطق آزاد پارسال اطلاع داد.


محمدرضا عبدالرحیمی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه مجموع واردات به مناطق آزاد پارسال معادل یك میلیارد و ۲۸۸ میلیون دلار بوده، اظهار نمود: مجموع این واردات شامل مواد اولیه تولید، تجهیزات و ماشین آلات واحدهای تولیدی و واحدهای خدمات فنی مهندسی مستقر در مناطق آزاد، كالاهای عرضه به مسافران و بازدیدكنندگان و مصرف در مناطق آزاد بوده كه نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۳۶.۴ درصد كاهش داشته است.
وی با اشاره به كاهش ۲۱.۷ درصدی واردات كل كشور پارسال نسبت به سال ۱۳۹۶، خاطرنشان كرد: این آمار نشان داده است كه عملكرد مناطق آزاد در كاهش واردات، ۱۵ درصد بیشتر از سرزمین اصلی بوده است.
به قول معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد، كل واردات كشور در ساله ۱۳۹۶ معادل ۵۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است كه در سال ۹۷ به ۴۲.۶ میلیارد دلار كاهش یافته است.
عبدالرحیمی در ادامه سهم مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات واحدهای تولیدی و واحدهای خدمات فنی مهندسی مستقر در مناطق آزاد را معادل ۶۷۵ میلیون دلار عنوان نمود كه شامل ۵۲ درصد كل واردات به مناطق آزاد بوده است.
همینطور به قول وی سهم كالای مسافر و كالاهای مصرفی در مناطق آزاد هم به ترتیب ۳۲۵ و ۲۳۵ میلیون دلار بوده كه معادل ۲۵ و ۱۸ درصد كل كالاهای وارداتی به مناطق آزاد پارسال بوده است.
معاون برنامه ریزی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد همینطور با اشاره به اینكه واردات وسایل نقلیه موتوری پارسال نسبت به سال ۱۳۹۶ حدود ۸۹ درصد كاهش داشته، اظهار داشت: اوایل سال قبل حدود ۵۳ میلیون دلار وسایل نقلیه موتوری كه پیش از ممنوعیت واردات فرآیند واردات آن طی شده بود، به مناطق آزاد وارد شد كه معادل چهار درصد كل واردات به مناطق آزاد بود.
همینطور به قول وی سهم مواد اولیه، تجهیزات و ماشین آلات برای واحدهای تولیدی و واحدهای خدماتی فنی و مهندسی پارسال نسبت به سال ۹۶ حدود پنج درصد افزایش داشته است. از سوی دیگر سهم واردات كالا برای عرضه به مسافران و كالاهای مصرفی در مناطق آزاد به ترتیب ۴۶ و ۲۵ درصد كاهش داشته است.
عبدالرحیمی در انتها تصریح كرد كه با اینكه مقررات و تنظیم دولتی در حوزه تجارت خارجی و كاهش نرخ برابری پول ملی در مقابل ارزهای خارجی دو عامل تأثیرگذار در كاهش واردات كشور بود، اما برنامه ریزی و كوشش برای قرار گرفتن مناطق آزاد در راه تولید صادرات محور پارسال سبب شد از میزان واردات كالاهای مصرفی كاسته و در مقابل سهم واردات مواد اولیه و تجهیزات و ماشین آلات تولید افزایش پیدا كند.
وی ادامه داد: تلاش ها در سال جدید برای رونق تولید در حوزه كسب و كارها و صنایع فعال موجود و جذب سرمایه گذاری های جدید با شدت بیشتری در دستور كار تمام سازمان های مناطق آزاد قرار گرفته است ضمن اینكه این مناطق خویش را بیشتر از پیش متعهد به مشاركت در تقویت اقتصاد ملی و عبور از شرایط حساس كنونی می دانند.1398/02/13
13:12:40
5.0 / 5
5484
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دولتی , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فوری خرید