ساخت ربات دلتا در دانشگاه بیرجند

ساخت ربات دلتا در دانشگاه بیرجند

فوری خرید: پژوهشگران دانشگاه بیرجند برای اولین بار در شرق كشور، موفق به طراحی و ساخت ربات دلتا شدند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، رضا پایان، دانشجوی كارشناسی مهندسی برق دانشگاه بیرجند با راهنمایی و سرپرستی مهندس رضا زارع عضو هیئت علمی دانشكده مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه بیرجند و سیدحسین موسوی كارشناس آموزشی این دانشكده موفق به طراحی و ساخت ربات دلتا شدند.
بر طبق این گزارش، ربات های دلتا گونه ای از ربات های موازی هستند كه از سه بازوی متصل به مفصل و تكیه گاه اصلی ساخته شده اند و مهم ترین خاصیت ربات های دلتا توانایی انجام حركات دقیق و سریع با حداكثر ظرافت است.
ربات های دلتا با عنایت به توانایی های منحصربه فرد و قیمت ارزان بهترین گزینه برای بسته بندی محصولات تولیدی در كارخانه ها است.
كاربردهای مستقیم و غیرمستقیم این ربات در عرصه های صنعتی، علمی، آموزشی و پزشكی حكایت از توانمندی و انعطاف این ربات دارد كه تنوع درجات آزادی و قابلیت اتصال انواع گریپرهای صنعتی و پزشكی، كاربری این ربات را بیشتر می كند.
نوشتن برنامه طراحی اشكال هندسی توسط روان نویس متصل به آن، جابجا كردن اشیای سبك و كوچك با سرعت بالا، استفاده از حسگر موقعیت برای سنجیدن موقعیت دستگاه و اعمال دستورات كنترلی در صورت وارد آمدن اغتشاش و نصب دوربین برای تعقیب اجسام خاص از كاربردهای این دستگاه است.
نخستین خاصیت این ربات وجود موتورهای ثابت است و مهم ترین تفاوت ربات های دلتا و ربات های انسان نما ثابت بودن موتورها و سبك شدن بازوها در این گونه از رباتها است كه این نكته سبب شده تا بازوها سبك تر شوند و سرعت و دقت حركات افزایش یابد.
خاصیت منحصر به فرد دیگر این ربات سطح اتكای مشترك یا موازی بودن بازوها با یكدیگر است كه رعایت همین اصل سبب شده تا این نسل بهترین گزینه برای انجام وظایفی مثل برداشتن و گذاشتن اشیا شوند.
منبع:

1398/03/26
15:00:37
5.0 / 5
5255
تگهای خبر: محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
فوری خرید