مركز آمار ایران:

نرخ بیكاری بهار ۱۰ و هشت دهم درصد شد

نرخ بیكاری بهار ۱۰ و هشت دهم درصد شد

به گزارش فوری خرید طبق گزارش مركز آمار ایران نرخ بیكاری بهار ۱۰.۸ درصد اعلام گردید.به گزارش فوری خرید به نقل از مركز آمار ایران، بر مبنای نتایج طرح آمارگیری نیروی كار در بهار ۹۸، بررسی نرخ بیكاری افراد ۱۰ ساله و بیش تر نشان داده است كه ۱۰.۸ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیكار)، بیكار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیكاری از آن حكایت می كند كه این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۷)، ۱.۳ درصد كاهش یافته است.
در بهار ۱۳۹۸، به میزان ۴۰.۶ درصد جمعیت ۱۰ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیكاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشاركت اقتصادی از آن حكایت می كند كه این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۷) ۰.۵ درصد كاهش داشته است.
جمعیت شاغلین ۱۰ ساله و بیشتر در این فصل ۲۴ میلیون و ۳۸۲ هزار نفر بوده كه نسبت به فصل مشابه سال قبل (بهار ۱۳۹۷)، ۳۲۱ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است كه در بهار ۱۳۹۸، بخش خدمات با ۴۹.۶ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۱.۵ درصد و كشاورزی با ۱۸.۹ درصد قرار دارند.
نرخ بیكاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله از آن حكایت می كند كه ۲۳.۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی در بهار ۱۳۹۸ بیكار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیكاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۷) ۱.۸ درصد كاهش یافته است.
بررسی سهم اشتغال ناقص نشان داده است كه در بهار ۱۳۹۸، ۱۰ درصد جمعیت شاغل، به علل اقتصادی (فصل غیركاری، ركود كاری، پیدا نكردن كار با ساعت بیش تر و…) كم تر از ۴۴ ساعت در هفته كار كرده و آماده برای انجام كار اضافی بوده اند. این در شرایطی است كه ۳۹.۳ درصد از شاغلین ۱۰ ساله و بیش تر، ۴۴ ساعت و بیش تر در هفته كار كرده اند.

1398/04/16
23:28:25
5.0 / 5
5126
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید