گزارش فوری خرید به نقل از مهر

۱۱سال اجرای آزمایشی مالیات برارزش افزوده، نواقص، نفس تولید را برید

۱۱سال اجرای آزمایشی مالیات برارزش افزوده، نواقص، نفس تولید را برید

فوری خرید: اجرای پر نقص قانون مالیات بر ارزش افزوده طی 11 سال قبل از دغدغه های جدی فعالان اقتصادی بوده است و بااینكه وعده های بسیاری برای اصلاح آن داده شده اما باز هم اصلاح نهایی به انتها سال موكول شد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، نزدیك به ۱۱ سال از اجرای آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده در اقتصاد ایران می گذرد؛ قانونی كه اجرای آن از مهرماه سال ۱۳۸۷ شروع شد و قرار بود با پنج سال اجرای آزمایشی، در سال ۹۲ از حالت آزمایشی خارج و با رفع نقصها به صورت دائمی اجرا شود، اما به سبب تعلل متولیان و با عنایت به تاكید برنامه پنجم توسعه بر استمرار این قانون، ستاندن مالیات بر ارزش افزوده همچنان با نقصها گوناگون و به صورت آزمایشی ادامه یافته است.
حدود دو سال پیش دولت لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را به مجلس فرستاد و قرار بود در سال ۹۷ در مجلس به تصویب نهایی برسد.
حال در تیرماه سال ۹۸ و بعد از تصویب كلیات لایحه در صحن و در صورتیكه انتظار می رفت به سبب تحریم های ظالمانه مقابل كشور كه تولید را نشانه رفته است و البته تاكید شعار امسال بر رونق تولید، اصلاح مالیات بر ارزش افزوده در جهت تسهیل شرایط تولیدكنندگان در نیمه اول سال نهایی شود اما آنطور كه پورابراهیمی عضو كمیسیون اقتصادی مجلس گفته است، تصویب لایحه اصلاحیه تا آخر سال جاری به طول خواهد كشید كه البته این سخن پورابراهیمی همراه با ابراز امیدواری بوده است یعنی باز هم شفاف نیست تكلیف این قانون درانتها سال مشخص شود یا خیر.
مالیات بر ارزش افزوده و تعلل مجلس
تعلل مجلس و به تعویق انداختن تصویب نهایی قانون مالیات بر ارزش افزوده در حالی است كه خود نمایندگان طی سال های گذشته با اصرار فراوان به دولتمردان، خواهان ارائه لایحه اصلاح این قانون بودند كه در نهایت نیز دولت در اسفند سال ۹۵ لایحه اصلاحیه را به مجلس فرستاد.
حال با گذشت بیشتر از ۲ سال از ارائه لایحه اصلاح مالیات بر ارزش افزوده به مجلس و باخبر بودن نمایندگان از مشكلات تولید و مخل بودن برخی بندهای كنونی قانون مالیات بر ارزش افزوده، اما باز هم وعده داده می شود كه «امیدواریم اصلاح قانون مذكور تا آخر سال نهایی شود.»
این سوژه با نگاهی به تاریخچه بررسی مالیات بر ارزش افزوده در مجلس نمود بیشتری پیدا می كند. آن زمانی كه نمایندگان ارسال لایحه به صحن را هر ماه تمدید می كردند؛ بعنوان نمونه، محمدرضا پورابراهیمی رئیس وقت كمیسیون اقتصادی مجلس در اظهارنظری در اردیبهشت ماه سال ۹۷، اوایل فصل تابستان را زمان اجرای این لایحه عنوان كرده و اظهار داشته بود: «در طول بیشتر از یك سال كار كارشناسی در كمیته مالیاتی كمیسیون اقتصادی، جمع بندی آن در ۳۰ محور اساسی با احصاء اصلی ترین مشكلات بخش تولید از اتاقهای اصناف، بازرگانی، تعاون و فعالان اقتصادی به انجام رسید كه مبنای تصمیم گیری ما در این اصلاحات شد. خوشبختانه این اصلاحات با نظر دولت، اتاق ها و دستگاه های اجرایی در كمیته مالیاتی جمع بندی شده است كه بعد از تصویب در صحن اوایل تابستان ۹۷ در مرحله اجرا قرار می گیرد كه امیدوارم این قانون كمك زیادی به رونق تولید نماید.»
وعده مذكور عملی نشد و پورابراهیمی در اظهارنظر دیگری اواسط شهریور ماه سال ۹۷ را زمان ارسال قانون اصلاح شده مالیات بر ارزش افزوده به صحن مجلس و اجرا از نیمه دوم سال را مورد تاكید قرار داده بود.
چشم تولیدكنندگان به مجلس
بی توجهی مجلس به تصویب نهایی اصلاح مالیات بر ارزش افزوده در حالی است كه طی دیدارهایی كه وزیر امور اقتصادی و دارایی با كارآفرینان و فعالان اقتصادی طی ماه های گذشته داشته و همین طور در نشست های فعالان اقتصادی در اتاق های بازرگانی، یكی از دغدغه های جدی فعالان اقتصادی، نقصها گوناگون مالیات بر ارزش افزوده بوده و اصلاح هرچه سریع تر این قانون و رفع نقصها آنرا یكی از مطالبات مهم خود عنوان كرده اند.
در این راستا هادی حق شناس، كارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار مهر با تاكید بر اینكه تولید كشور نیاز به حمایت دارد، اظهار داشت: اگر دولت انواع مالیات را بدون در نظر گرفتن شرایط و رفع اشكالات بر تولید داخل اعمال نماید، با سیاست های كلان اقتصادی در تعارض خواهد بود. دولت ها نباید سیاست های مالیاتی را بر بخش تولید به شكلی تنظیم كنند كه قیمت تمام شده تولید افزایش یابد برای اینكه به اندازه كافی بروكراسی های اداری هزینه های مختلف به بخش تولید تحمیل می كند.
این كارشناس اقتصادی تصریح كرد: اجرای ناقص قانون مالیات بر ارزش افزوده مصائبی را بر بخش تولید تحمیل كرده و یكی از اصلی ترین خواسته های تولیدكنندگان، شفاف شدن این قانون در تمام ابعاد است.
حق شناس اشاره كرد: در كشور ما بنیان تولید به اندازه كافی به سبب نوسانات نرخ ارز، نوسانات هزینه های زیرساختی، گران بودن تسهیلات بانكی و سیستم عریض و طویل بروكراسی تضعیف شده است بدین سبب نباید عامل دیگری همچون مالیات بر ارزش افزوده بدون رفع اشكالات و در نظر گرفتن شرایط، بر مصائب تولید اضافه كند.
وی اظهار داشت: امیدواریم نمایندگان مجلس با اصلاح دقیق این قانون، زمینه را برای پشتیبانی از تولید فراهم نموده و هزینه های این بخش را كاهش دهند.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: به هر حال باید اظهار داشت كه یكی از اصلی ترین خواسته های تولیدكنندگان شفافیت این قانون در تمام ابعاد بوده و انتظار است اصلاحات مجلس در این قانون به سمت شفافیت بیشتر باشد و مجلس سرعت عمل بیشتری در این كار به خرج دهد.منبع:

1398/04/23
15:12:09
5.0 / 5
5022
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فوری خرید