گزارش فوری خرید به نقل از مهر؛

وضعیت قیمت كالاها و خدمات در تیر ماه، رشد 71 درصدی نرخ خوراكی ها

وضعیت قیمت كالاها و خدمات در تیر ماه، رشد 71 درصدی نرخ خوراكی ها

فوری خرید: بررسی روند تغییرات نرخ كالاها و خدمات در تیر ماه نسبت به ماه مشابه پارینه نشان داده است كه نرخ خوراكی ها 71.9 درصد، دخانیات 68.4 درصد، مسكن 24.7 و حمل و نقل 56.6 درصد با رشد مواجه بوده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، گزارش مركز آمار از تورم منتهی به تیرماه ۹۸ نشان می دهد، نرخ گروه خوراكی ها و آشامیدنی ها، نسبت به خردادماه ۱.۳ درصد و نسبت به تیر ماه سال قبل رشد ۷۱.۹ درصدی یافته است.
در این گروه، رشد نرخ كالاها نسبت به خرداد ماه برای نان و غلات ۱.۶ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۱.۸ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۱.۶ درصد، ماهی ها و صدف داران ۳.۴ درصدی، شیر، پنیر و تخم مرغ ۱۰ درصد، روغن ها و چربی ها ۲.۲ درصد، چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۵.۵ و محصولات طبقه بندی نشده در جای دیگر ۲.۵ درصد بود.
همچنین نرخ میوه و خشكبار ۱.۱ درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۴.۵ درصد و سبزیجات ۲.۵ درصد با كاهش روبه رو شده است.
البته نرخ كالاهای این گروه نسبت به تیر ماه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) با رشد چشم گیری مواجه بوده است؛ به شكلی كه به ترتیب برای خوراكی ها ۵۹.۷ درصد، نان و غلات ۲۸.۹ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۷۷ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۷۶.۴ درصد، ماهی ها و صدف داران ۸۱.۳ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۴۵.۲ درصد، روغن ها و چربی ها ۴۵.۶ درصد، میوه و خشكبار ۸۲.۵ درصد، سبزیجات ۷۵.۷ درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۴۸.۹ درصد، چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۵۸.۱ درصد و محصولات طبقه بندی نشده در جای دیگر ۹۷ درصد رشد را شاهد بودیم.

از سوی دیگر، نرخ دخانیات نیز نسبت به خرداد ماه ۰.۲ درصد و نسبت به تیر ماه سال گذشته، ۶۸.۴ درصد رشد داشته است. همین طور بخش پوشاك و كفش نیز با رشد ۲.۴ درصدی نسبت به خرداد ماه سال جاری و رشد ۶۰ درصدی نسبت به تیر ماه سال قبل مواجه بوده است.
گروه مسكن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها بطور كلی رشد ۴.۴ درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۲۴.۷ درصدی نسبت به تیر ماه سال قبل داشته است؛ در این گروه، بخش مسكن ۴.۱ درصد نسبت به خرداد ماه و ۲۳.۶ درصد نسبت به تیر ماه سال قبل با افزایش قیمت روبه رو شده است. نرخ آب، برق و سوخت نیز نسبت به خردادماه ۶.۴ درصد و نسبت به تیر ماه پارینه ۳۴.۴ درصد رشد داشته است.
قیمت مبلمان و لوازم خانگی نیز نسبت به خرداد ماه سال جاری و تیر ماه سال قبل به ترتیب با رشد ۲.۷ درصدی و ۸۰.۲ درصدی رو به رو بوده است. در عین حال، بخش مربوط به بهداشت و درمان و حمل و نقل نیز به ترتیب ۵.۹ و۲ درصد نسبت به خرداد ماه و ۲۹.۷ و ۵۶.۶ درصد نسبت به تیر ماه سال قبل رشد داشته است.
همچنین گروه تفریح و فرهنگ و ارتباطات به ترتیب با رشد ۴ درصد و ۰.۶ درصد نسبت به خرداد ماه و ۷۳.۸ درصد و ۳۲.۷ درصد نسبت به تیر ماه سال قبل مواجه بوده است.


منبع:

1398/05/03
11:26:49
5.0 / 5
5139
تگهای خبر: خدمات , كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فوری خرید