رئیس كل گمرك:

همه خدمات گمرك هوشمند می شوند، راه اندازی گمرك موبایل

همه خدمات گمرك هوشمند می شوند، راه اندازی گمرك موبایل

به گزارش فوری خرید رئیس كل گمرك با تاكید بر اینكه هوشمندسازی گمرك یك اجبار و اجبار است، اظهار داشت: همه خدمات گمرك در آینده به صورت مجازی و هوشمند خواهد بود كه راه اندازی گمرك موبایل یكی از آنها است.به گزارش فوری خرید به نقل از گمرك، مهدی میراشرفی در مورد برنامه های آتی گمرك در بحث هوشمندسازی اظهارداشت: در گمرك تلاش ما بر عرضه خدمات به صورت الكترونیكی است و در این راستا به دنبال راه اندازی سامانه «گمرك موبایل» هستیم. یعنی اینكه نیازی نباشد فرد جهت استفاده از خدمات گمركی پشت كامپیوتر خود قرار گیرد، بلكه در هر جا حتی در اتوبوس و مترو و محل كار كه این امكان وجود داشته باشد كه با تلفن همراه وارد سامانه گمرك شود، بعضی از خدمات را تحت وب دریافت كند و ما حتما زیرسامانه ها را هم به این سامانه اضافه خواهیم كرد.
وی افزود: علاوه بر این در آینده نزدیك بحث پیام رسان داخلی را خواهیم داشت كه یك شبكه بومی و ملی گمرك است كه می تواند همه ذی نفعان و همكاران گمركی را كه قریب ۹ هزار نفر هستند با كمترین هزینه با هم لینك كند و ما بتوانیم ماحصل این پیام رسان داخلی را به صورت داشبورد الكترونیكی برای مدیران و كارشناسان و سایر ذی نفعان داشته باشیم و حتی تصمیم گیران بزرگ در عرصه تجارت و اقتصاد هم بتوانند از مواهب این پیام رسان استفاده كنند.
میراشرفی اضافه كرد: همینطور مبحث ارزش گمركی و بحث های مربوط به استفاده هوشمند و الكترونیكی كردن كنترل های غیرمزاحم مثل فراگیر نمودن سامانه RFID در برنامه ما قرار دارد. با بهره گیری از این سامانه چرخه ترانزیت سهل تر و آسان تر و تخلفات كمتر خواهد شد. علاوه بر این مبادله دیتا از راه دستگاه های آشكارساز مثل ایكس ری و سایر موارد صورت خواهد گرفت و تبادل اطلاعات بین گمرك و سازمان های ذی نفع مثل پلیس برقرار می شود.
رئیس كل گمرك در مورد سامانه های الكترونیكی در گمرك اظهار داشت: اتوماسیون، الكترونیكی و هوشمند شدن كارها در گمرك امروزه دیگر یك انتخاب و یك گزینه نیست، بلكه یك اجبار و اجبار است. در دنیایی كه عملاً انفجار اطلاعات در حال رخ دادن است و كسی برای انجام كارهای خود غیر از تفریح از منزل خارج نمی گردد، سازمان ها باید به قدری پویا شوند كه كلیه خدمات خویش را به صورت الكترونیك ارائه نمایند و افراد حداقل انرژی را برای دریافت یك خدمت صرف نمایند. گمرك بعنوان یكی از قدیمی ترین سازمان های دولتی، جزو پیشگامان سازمان های دیوان سالار است و بنابراین همان گونه كه ما شروع خوبی در الكترونیكی كردن امور گمركی داشتیم باید ادامه خوبی هم داشته باشیم.
وی همینطور با اشاره به لزوم همكاری و هماهنگی بیشتر سازمان های همجوار با گمرك تصریح كرد: از آنجائیكه بیشتر از ۳۰ سازمان در فرایند تجارت درگیر هستند، حتی اگر تعداد زیادی از این سازمان ها هماهنگی و اتصال لازم را در مورد تبادل اطلاعات داشته باشند، اما معدودی پا به پای پیشرفت ها جلو نیایند، مسلماً كار مابقی هم آن طور كه باید و شاید مورد رضایت ذی نفعان قرار نمی گیرد. بنابراین توقع داریم سازمان های در رابطه با تجارت به چنین مبحث مهمی حتما و حتما اهمیت بدهند و انرژی و اعتبار لازم را صرف كنند تا بتوانیم خدمتی را كه ماحصل تلاش و هماهنگی ۳۰ سازمان است به صورت یك خدمت سهل و آسان و كم هزینه در مدت زمان منطقی و كوتاه عرضه نماییم.
میراشرفی اظهار داشت: در واقع انتظار داریم سازمان های دیگر به ما تحرك بدهند تا به دنبال آنها حركت نماییم، در حالیكه الان با اقدامات مثبتی كه در بحث اتوماسیون انجام شده، این گمرك است كه سایر سازمان ها را به نحوی مجاب می كند تا پا به پای گمرك حركت كنند.

1398/05/28
21:04:43
5.0 / 5
5314
تگهای خبر: اقتصاد , خدمات , دولتی , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
فوری خرید