دژپسند در پاسخ به سوال صباغیان:

همه دستگاه ها باید تا شهریور حقوق كاركنان را در سامانه ثبت كنند

همه دستگاه ها باید تا شهریور حقوق كاركنان را در سامانه ثبت كنند

به گزارش فوری خرید وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: همه دستگاه های اجرایی كه تابحال حقوق و مزایای كاركنان خویش را در سامانه ثبت حقوق و مزایا درج نكرده اند موظفند حداكثر تا شهریور ماه در این زمینه اقدام نمایند.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه علنی عصر امروز مجلس در پاسخ به سؤال محمدرضا صباغیان درباره علت عدم اجرای ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه درباره راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایای شاغلان دستگاه های اجرایی، اظهار داشت: بنده زمانی كه این مورد در برنامه ششم توسعه تدوین و در صحن علنی مجلس بررسی گردید، بعنوان معاون سازمان برنامه و بودجه در مجلس بودم و به آن كاملا اشراف دارم.
وی افزود: البته در دولت متولی ایجاد سامانه حقوق و دستمزد مسؤلان، سازمان اداری و استخدامی است كه آنان هم خوشبختانه توانسته اند در سال ۹۶ این سامانه را راه اندازی كنند وهمچنین طی بخشنامه های مختلف از دستگاه های اجرایی خواسته اند كه مطابق با دستورالعمل ها نسبت به بارگذاری اطلاعات درخواستی و ارسال به این سامانه اقدام نمایند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه از سال ۹۷ تابحال این اقدام در حال انجام می باشد، خاطرنشان كرد: بعضی از دستگاه ها برای ثبت حقوق و دستمزد كاركنان خود فرصت خواستند اما در قوه مجریه به صورت جدی و متمركز در حال انجام می باشد.
دژپسند بیان كرد: البته باید این مورد هم در نظر گرفته شود كه همه دستگاه ها تحت پوشش سازمان اداری و استخدامی و همینطور دولت نیستند و بعضی از نهادهایی كه این اقدام را انجام نداده اند، ذیل دولت قرار ندارند.
وی اضافه كرد: البته جمع آوری اطلاعات در یك مقیاس گسترده و در چارچوب یك سامانه مستلزم شرایط خاصی است بگونه ای كه امكان بارگذاری اطلاعات توسط تك تك دستگاه ها وجود داشته باشد و از جانب دیگر نهادهای نظارتی هم بتوانند به دقت و تفسیر امكان نظارت بر آن اطلاعات را داشته باشند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: سازمان اداری و استخدامی در سال ۹۶ این سامانه را بوجود آورده است و دستگاه های اجرایی باید به این مصوبه قانونی توجه نمایند، چون كه طبق قانون همه دستگاه ها مكلف شدند اطلاعات حقوقی خویش را بارگذاری كنند اما بعضی از دستگاه ها در انجام این كار مقاومت كردند.
در ادامه جلسه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به دژپسند، اظهار داشت: قوه مقننه و قوه مجریه اطلاعات حقوقی كاركنان خویش را در سامانه ثبت حقوق و مزایا بارگذاری كرده اند و بهتر است شما بگویید كدامیك از دستگاه ها این اقدام را انجام نداده اند.
دژپسند بیان كرد: قوه قضائیه یكی از نهادهایی است كه تابحال این اطلاعات را در سامانه ثبت حقوق و دستمزد بارگذاری نكرده است كه تشخیص مدیریت قبلی این بود كه این مبادرت به بعد از نقل و انتقال و تحول مدیریتی موكول گردد.
وی افزود: البته امسال و طبق گفته وزیر دادگستری، رئیس جدید قوه قضائیه دستور داده است كه در این زمینه اقدام گردد اما هنوز این بارگذاری صورت نگرفته است، ولی دستگاه هایی چون سازمان ثبت اسناد و املاك كشور و روزنامه رسمی كه ذیل قوه قضائیه هستند، اطلاعات خویش را ثبت كرده اند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: همینطور شهرداری ها و بعضی از بنیادها و مؤسسات با این اظهار كه از نظر قانونی در زمره و تحت نظارت دفتر مقام معظم رهبری هستند و باید برای قرار دادن اطلاعات حقوقی و مزایا إذن خاص دریافت نمایند، هنوز اقدام به این كار نكرده اند.
دژپسند خاطرنشان كرد: سازمان صدا و سیما یكی از این نهادهاست كه هنوز مبادرت به ثبت حقوق و دستمزد كاركنان خود نكرده است كه سازمان اداری و استخدامی در حال پیگیری است كه این اقدام صورت گیرد.
وی اظهارداشت: همینطور ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، قرارگاه های سازندگی و اشخاص حقوقی وابسته به آنها هم تابحال هیچ اطلاعاتی را درباره حقوق و مزایای خود بارگذاری نكرده اند.
وزیر امور اقتصادی و دارایی متذكر شد: البته این مورد در دولت بررسی گردید و در تاریخ ۲۲ تیر ۹۸ گزارش سازمان اداری و استخدامی در این زمینه به دولت عرضه شد كه دولت هم مقرر كرد همه دستگاه های اجرایی كه تابحال اطلاعات خویش را در این سامانه ثبت نكرده اند، حداكثر تا شهریورماه امسال مبادرت به این كار كنند و همینطور دولت، سازمان اداری و استخدامی را مكلف كرد كه در این زمینه پیگیری های دقیق را انجام دهد.
دژپسند اظهار داشت: دولت اراده جدی برای اجرای این مصوبه دارد و اقدامات لازم را در این زمینه انجام داده و مقرر كرده در اجرای این قانون تسریع شود.
وی با اشاره به اینكه سامانه ثبت حقوق و دستمزد به صورت كلی و بدون هیچ محدودیتی تحت نظارت نهادهای نظارتی وجود دارد، اظهار داشت: درباره وزارت امور و اقتصادی و دارایی هم باید بگویم كه صددرصد تكلیف قانونی مربوط به مدیران و مقامات این وزارتخانه انجام شده است و ما ذی حسابان را هم موظف به این كار كرده ایم و هیچ گونه كاستی در اجرای این مصوبه در وزارت اقتصاد وجود ندارد.
وزیر اقتصاد و دارایی بیان كرد: همینطور این مورد در بحث حقوق شهروندی هم آمده است و نشان داده است كه دولت حداكثر تلاش خویش را برای اجرای این قانون انجام داده است.
دژپسند خاطرنشان كرد: البته از آنجایی كه این اقدام برای نخستین بار در حال انجام می باشد، طبیعی است كه برخی دستگاه ها و نهادها یا بر مبنای عدم آمادگی و یا مقاومت، اطلاعات خویش را بارگذاری نكنند كه از این دو حالت خارج نیست اما به هر صورت آنان تا آخر شهریور ملزم به اجرای این قانون هستند.
آقای روحانی! راه اندازی سامانه ثبت حقوق ربطی به برجام و تحریم ندارد
در ادامه جلسه، محمدرضا صباغیان نماینده مردم بافق و مهریز در طرح سؤال خود از وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: دولت از سال ۹۶ مكلف شده است كه سامانه ثبت حقوق و دستمزد را راه اندازی كند و كلیه پرداختی های كاركنان دستگاه های اجرایی باید در آن سامانه ثبت گردد.
وی افزود: همینطور طبق قانون باید این سامانه در انظار عمومی قرار گیرد بگونه ای كه مردم به صورت دقیق بدانند مسؤلان چقدر حقوق دریافت می كنند.
نماینده مردم بافق و مهریز خاطرنشان كرد: این قانونی بود كه مجلس دهم به تصویب رساند و باید به آن افتخار كند، چون كه این قانون فسادستیز است و همینطور مطالبه به حق مردم بعد از حقوق های نجومی می باشد و بطور قطع اجرای آن منجر به شفافیت و كاهش اختلاف و مفاسد اقتصادی می شود.
صباغیان ضمن انتقاد از عملكرد دولت در اجرای این مصوبه قانونی اظهار داشت: آقای روحانی كه علم شفافیت را به دوش كشیده اید و شعار آنرا می دهید، پاسخ دهید كه چرا بعد از دو سال و نیم هنوز این قانون را اجرا نمی كنید.
وی تصریح كرد: راه اندازی سامانه ثبت حقوق و دستمزدها ربطی به برجام و تحریم ندارد و كار دشواری نیست كه دولت هنوز آنرا انجام نداده است.

1398/06/12
14:55:02
5.0 / 5
5301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فوری خرید