10 درصد آب دهی قنوات خراسان شمالی به میزان اولیه خود بازگشت

10 درصد آب دهی قنوات خراسان شمالی به میزان اولیه خود بازگشت

فوری خرید: مدیر آب و خاك سازمان جهاد كشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: 10 درصد آب دهی قنوات این استان به میزان اولیه خود بازگشت.


سید «ابراهیم سیدی» در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این كه در این استان 629 رشته قنات وجود دارد، اضافه كرد: همه این قنات ها تحت تأثیر خشكسالی قرار گرفته و دبی آب آن ها كاهش یافته است.
وی افزود: بر اثر خشكسالی طی چند سال اخیر میزان آبدهی در قنات های این استان به صورت میانگین 20 درصد كاهش یافته است اما با انجام عملیاتی همچون احیاء و لایروبی و مرمت 10 درصد آبدهی های كاهش یافته به حالت اولیه خود بازگشت.
سیدی خاطرنشان كرد: اگر خشكسالی های شدید طی دو سال آینده تداوم نداشته باشد می توان 10 درصد باقی مانده را هم به حالت اول بازگرداند.
وی با اشاره به این كه بیشتر قنات های موجود در خراسان شمالی در شهرستان اسفراین قرار دارد، اظهار داشت: از 629 رشته 239 رشته در این شهرستان واقع شده اند اما قنوات موجود در شهرستان های گرمه و جاجرم تأثیرپذیری بیشتری از خشكسالی داشته اند.
این مقام مسئول تصریح كرد: برای این كه بتوان میزان آبدهی قنوات را ثابت نگه داشت باید سالانه حدود 10 تا 15 میلیون برای هر رشته در نظر گرفت تا عملیاتی چون مرمت و احیاء و... را بر روی آن ها انجام داد.1397/08/09
21:08:40
5.0 / 5
5171
تگهای خبر: كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید