وزیر صنعت اعلام كرد:

دنبال كاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات كالاهای صنعتی هستیم

دنبال كاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات كالاهای صنعتی هستیم

به گزارش فوری خرید وزیر صنعت در جلسه تبادل نظر با كارآفرینان جوان كشور كه با حضور علی آقامحمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد، اظهار داشت: درصددیم با تحقق اهداف برنامه تعمیق ساخت داخل و داخلی سازی نیازهای صنعتی كشور، به میزان ۱۰ میلیارد دلار واردات انواع كالاهای صنعتی به كشور را تا آخر سال ۱۴۰۰ محدود و كاهش دهیم.


به گزارش فوری خرید به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، رضا رحمانی در این نشست تصریح كرد: خوشبختانه جلسات مستمری با حضور صنعتگران و تولیدكنندگان مختلف كشور برای اطلاع از نظرات كارشناسی و پیشنهادات موثر آنها در حال برگزاری است و در همین راستا تشكیل جلسه با كارآفرینان و صنعتگران جوان كشور برای نخستین بار و دریافت نقطه نظرات آنها می تواند ثمرات بسیار خوبی برای عرصه تولید كشور داشته باشد.
وی ادامه داد: امسال با عنایت به نامگذاری انجام گرفته از جانب مقام معظم رهبری تحت عنوان سال رونق تولید، باوجود همه محدودیت ها یك فرصت مغتنم و به عبارتی یك فرصت استثنایی برای تولید كشور به وجود آمده است.
رحمانی خاطرنشان كرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از آغاز امسال و در قالب محورهای هفتگانه فعالیت های خود، ۳۴ برنامه اساسی را در دستور كار همزمان قرار داده و در تلاش است تا با ایجاد یك اراده عمومی چه در حوزه عرضه خدمات از جانب وزارتخانه و چه در همراه كردن سایر بخش ها با حوزه تولید كشور، بهترین نتایج ممكن را به دست آورد.
وی افزود: یكی از دغدغه های ما در بخش صنعت طی سالیان اخیر، نبود آمار و برآورد دقیقی از واحدهای فعال، نیمه فعال یا حتی راكد در كشور بود كه در سال ۹۷ و در چارچوب طرحی جامع این اطلاعات جمع آوری و مبنای برنامه ریزی وزارتخانه امسال است.

امسال راه اندازی ۲۰۰۰ واحد صنعتی راكد در دستور كار است
رحمانی اظهار داشت: سال قبل خوشبختانه شاهد بازگشت بیشتر از ۱۸۵۰ واحد صنعتی به عرصه تولید در سطح كشور بودیم كه برای سال ۹۸، در حدود ۲۰۰۰ واحد صنعتی راكد دیگر جهت راه اندازی مجدد در دستور كار قرار گرفته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: سرمایه گذاری و برنامه ریزی روی واحدهایی كه امكان و ظرفیت توسعه دارند هم در حال پیگیری مجدانه است و با توجه با تعداد بالای این نوع از واحدهای صنعتی در سطح كشور كه در جهت خلاف منویات دشمنان هم در عرصه فناوری و هم در ایجاد بازارهای جدید صادراتی توفیقات بسیار خوبی داشته اند، می توان شاخص مهم عملكردی آنها را حضور مدیران و كارآفرینان جوان در راس كار عنوان نمود.
رحمانی افزود: در بخش واردات هم متناسب با تولیدات كشور و میزان تعمیق ساخت داخلی، كالاهای مشابه خارجی در مراحل مختلف ورود به كشور با ممنوعیت و محدودیت های تعرفه ای مواجهند و بطور قطع امسال با وجود تامین مناسب نیاز كشور به برخی اقلام كالایی ضروری در زنجیره تولید، اصل خودكفایی و تكیه بر توان و تولیدات داخلی در اولویت قرار دارد و مورد حمایت جدی وزارت صنعت است.

به دنبال بومی سازی حداكثری همه نیازهای صنعتی كشور هستیم
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تمامی برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت متناسب با توان داخلی پیشبینی شده و با توجه به برگزاری نخستین نمایشگاه فرصت های ساخت داخل، خوشبختانه اطلاعات بسیار خوبی هم از نیازهای صنعتی كشور به دست آمده و به دنبال بومی سازی حداكثری همه این نیازها هستیم.
رحمانی خاطرنشان كرد: در بخش صادرات و یا بخش معادن كه جزو برنامه های محوری فعالیت های وزارت صمت هستند، فرصت های بسیاری شناسایی شده و در حال فعالسازی ظرفیت های بالقوه موجود هستیم كه بطور قطع در ایجاد تحرك در بخش های مختلف تولید كشور كاملا اثرگذار خواهد بود.
وی ادامه داد: در حوزه بازار ظرفیت های بسیاری در جهت فعالیت استارت آپ ها به وجود آمده كه بطور قطع در همین چارچوب از ایده های نوین و خلاقانه همه جوانان و افراد خوشفكر استقبال و حمایت هم می نماییم.

بهبود فضای كسب وكار در وزارت صنعت یك اولویت اصلی است
وزیر صنعت، معدن و تجات اظهار داشت: برای اصلاح فضای كسب و كار و تسهیل روند دریافت خدمات، از جانب وزارت صمت گام های خوبی برداشته شده و با عنایت به تاكیدات مقام معظم رهبری این مهم در دستور كار ویژه قرار گرفته و درصددیم شرایط را تا حد بسیاری بهبود ببخشیم.
رحمانی تصریح كرد: دستمایه و هدف اصلی اقدامات و برنامه های وزات صمت، ایجاد رضایت عمومی و رضایت شخص مقام معظم رهبری در همه حوزه ها به خصوص در رونق تولید و همینطور اصلاح فرآیندهای موجود در تامین اقلام كالایی مورد نیاز مردم در بهترین شرایط امكان دارد.
وی افزود: باوجود همه تهدیدات و تشدید تحریم ها، امروز خوشبختانه مشكلات در حال كاهش و معضلات بخش صنعت سیر نزولی دارد و امید دشمن در تعطیلی تدریجی واحدهای صنعتی كشور نه تنها ناكام مانده بلكه با اطمینان می شود اظهار داشت كه افق های جدیدی در عرصه تولید و صنعت كشور در حال نمایان شدن است.
رحمانی تصریح كرد: نباید فراموش كرد كه در ایجاد این شرایط خود صنعتگران و تولیدكنندگان و همینطور مردم عزیز كشورمان نقش بسیار مهمی داشتند كه امیدواریم با تداوم شرایط موجود و همراهی همه بخش های مسئول در حوزه صنعت كشور شرایط بیشتر از پیش بهبود یابد.
رحمانی اظهار داشت: در حوزه بازرگانی هم برنامه های جامعی در دستور كار بوده كه بزودی نتایج آن برای مردم مشهود خواهد بود كه از آن جمله می توانیم به راه اندازی سامانه جامع تجارت كشور اشاره نماییم.
وی با اشاره به فرصت های خودكفایی در بعضی بخش های صنعتی كشور، تصریح كرد: در تامین برخی اقلام ضروری زنجیره تولید كشور در گذشته با تنگناهایی مواجه بودیم كه امروز همزمان با اعمال محدویت های خارجی، توانمندی های داخلی ظهور و بروز یافته و در صنایعی همچون فولاد به خودكفایی رسیده، در در بخش آلومینیوم هم پیرو افتتاح چند طرح بزرگ و ایجاد مقدمات بهره برداری از چند واحد دیگر، احتیاج به واردات در این بخش به حداقل ممكن خواهد رسید.
رحمانی خاطرنشان كرد: تسهیل در امور مختلف حوزه صنعت، شامل مالی و غیر مالی و همینطور مقررات زدایی و كاهش بوروكراسی زاید، امروز یك لزوم غیرقابل اجتناب كشور است و امیدواریم برگزاری جلساتی از این دست نقطه عطفی باشد در بهبود روند موجود و باعث همراهی سازنده تر همه بخش ها با بخش تولید كشور شود.1398/06/23
21:50:32
5.0 / 5
5066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید