وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد:

افزایش 40 برابری تولیدات شیلاتی و رشد 10 برابری سرانه مصرف آبزیان

افزایش 40 برابری تولیدات شیلاتی و رشد 10 برابری سرانه مصرف آبزیان

به گزارش فوری خرید وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: تولیدات شیلاتی كشور بعد از انقلاب اسلامی 40 برابر افزایش داشته و از حدود 30 هزار تن در سال 57 به بیشتر از 1.2 میلیون تن در سال 97 رسیده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، محمود حجتی امروز (یكشنبه) در نشست ادواری با روسای موسسات تحقیقات كشاورزی با بیان این مطلب اضافه كرد: سرانه مصرف آبزیان در كشور نیز با رشد ۱۰ برابری از حدود یك كیلوگرم به بیشتر از ۱۰ كیلوگرم افزایش یافته است.
وی با بیان این كه افزایش بهره وری از منابع تولید، راهبرد اساسی وزارت جهاد كشاورزی است، اشاره كرد: لازم است با گسترش ارتباط و تعاملات بین المللی و بهره گیری از دانش و تكنولوژی های روز و یافته های جدید تحقیقاتی، در زمینه افزایش بهره وری در تولیدات كشاورزی همچون محصولات شیلاتی، اقدام گردد.
وزیر جهاد كشاورزی بر ضرورت توجه به اثربخشی نتایج تحقیقات كشاورزی اصرار كرد و اضافه كرد: در تحقیقات علوم شیلاتی باید زنجیره تولید از مولدسازی تا عوامل موثر بر افزایش تولید آبزیان در مزارع و همین طور حفظ سلامت و مراقبت این محصولات در مقابل بیماری ها مورد توجه قرار گیرد.
حجتی درباره پرورش ماهی در دریا، اظهار داشت: زنجیره تولید ماهی در دریا باید تقویت شود تا اهداف برنامه حاصل شود.

ضرورت توسعه تحقیقات و معرفی ارقام جدید چای
وزیر جهاد كشاورزی در بخش دیگری از این نشست، سطح باغات چای كشور را ۲۵ هزار هكتار عنوان و اشاره كرد: تحقیقات در زمینه چای باید توسعه یابد و ارقام جدید چای معرفی شود.
حجتی، گسترش سیستم های نوین آبیاری، توسعه مكانیزاسیون و تولید نهال های پربازده را از دیگر موضوعات مورد توجه برای بهبود تولید چای كشور برشمرد و اظهار نمود: باغات چای در استان گیلان با میانگین بارش سالانه بیشتر از ۱۰۰۰ میلیمتر، در بعضی از ماه های سال، نیاز به آبیاری دارد كه لازم است در زمینه تامین آب این باغات اقدام گردد.
وی با بیان به این كه تغییرات نرخ ارز، نظام كشت در كشور را تحت تاثیر قرار داده است، اشاره كرد: این تغییر سبب رونق صنعت چای و ابریشم شده اما در بعضی محصولات همچون چغندرقند اثر منفی داشته برای اینكه برخی از كشاورزان بجای رعایت برنامه كشت این محصول كه در كاهش وابستگی كشور به شكر نقش دارد، محصولات دیگر همچون گوجه فرنگی و هندوانه كشت كرده اند كه نتیجه آن سبب افزایش تولید این محصولات و پس زدگی بازار شده است.
وزیر جهاد كشاورزی درانتها اشاره كرد: به منظور تامین نیاز روغن و كاهش وابستگی كشور به این كالا و نهاده های دامی، موسسات تحقیقات كشاورزی لازم است در زمینه معرفی ارقام جدید دانه های روغنی با عملكرد بالا و متناسب با اقلیم و همین طور معرفی ارقام جدید برنج با نیاز آبی كم و مقاوم به آفات و بیماری ها، پژوهش و اقدام نمایند.
منبع:

1398/06/31
15:13:48
5.0 / 5
5164
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
فوری خرید