رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ:

خام فروشی همیشه بد نیست!

خام فروشی همیشه بد نیست!

فوری خرید: رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ ایران با بیان این كه ذخایر كنونی سنگ كشور تا ۴۰۰ سال آینده كافی است، اظهار داشت: ممنوعیت خام فروشی در بخش سنگ های ساختمانی درست نیست.


ابوالقاسم شفیعی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: صادرات مواد خام به سه مبحث بستگی دارد كه شامل میزان ذخیره ماده معدنی، تغییرات تكنولوژی و توان فرآوری كارخانه ها است.
وی با بیان وجود داشتن ذخیره كافی سنگ در كشور، اظهار نمود: هم اكنون ذخایر سنگ به حدود چهار میلیارد تن می رسد و مصرف سنگ در داخل كشور هم سالانه ۱۰ میلیون تن است كه به مفهوم وجود ذخایر كافی تا ۴۰۰ سال آینده است. این در شرایطی است كه تابحال تنها ۲۰ درصد ذخایر سنگ كشور كشف شده است.
شفیعی با بیان این كه تغییرات تكنولوژی در صنعت ساختمان امكان دارد برخی محصولات را از چرخه مصرف خارج كند، خاطرنشان كرد: گچ یك نمونه است كه تا حد زیادی از صنعت ساختمان خارج شده، اما ایران رتبه دوم جهان در تولید این محصول را به خود مختص كرده است.
رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ ایران در ادامه تصریح كرد كه مواد اولیه كارخانه های فرآوری در داخل كشور حتما تامین و مازاد مصرف كشور به صورت خام صادر می گردد.
وی ادامه داد: با عنایت به ذخیره بالای سنگ در كشور باید تا حد امكان فرآوری صورت گیرد و مازاد آن هم به صورت خام فروخته شود.
به قول شفیعی، ایتالیا، بریتانیا، تركیه و هند به ترتیب ۴۷، ۵۷، ۵۵ و ۶۰ درصد از سنگ خویش را به صورت خام صادر می كنند چون كه معتقدند باید بازار را در كنترل خود داشته باشند.
رئیس هیئت مدیره انجمن سنگ ایران همینطور با اشاره وضعیت خوب صادرات با عنایت به نرخ ارز، اظهار نمود: با عنایت به این كه صادرات در بخش سنگ به صورت خرد انجام می شود، مشمول تحریم ها نیست و تنها مشكلاتی در حوزه مبادلات مالی وجود دارد كه با عنایت به شناخت متقابل خریداران و صادركنندگان، تدابیری برای آن اندیشیده شده است.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، آبان ماه ۱۳۹۵ محمدرضا نعمت زاده - وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت - اعلام نمود كه طی نامه ای به تولیدكنندگان سنگ از آنها خواسته شده از صادرات این محصول به صورت خام اجتناب كنند. در همان زمان هم انجمن سنگ به این مورد اعتراض كرد.1397/08/13
13:01:24
5.0 / 5
5379
تگهای خبر: بازار , صادرات , فروش , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
فوری خرید