رییس مركز ملی رتبه بندی اتاق ایران:

۲۰۰ سال رتبه بندی را دیر آغاز كردیم، اعتبارسنجی، رانت را متوقف می كند

۲۰۰ سال رتبه بندی را دیر آغاز كردیم، اعتبارسنجی، رانت را متوقف می كند

به گزارش فوری خرید رئیس مركز ملی رتبه بندی اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد همانطور كه خیلی از كشورهای توسعه یافته با استفاده از شیوه های رتبه بندی و اعتبارسنجی، راه را بر فساد و رانت در اقتصاد خود بسته اند، ایران هم باید از همین تجربه بهره برده و به تمام بنگاه های اقتصادی بر مبنای اعتبارشان، رتبه بدهد.


امین الله فرهادی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: اولین موسسه رتبه بندی جهان در سال ۱۸۲۰ كار خویش را شروع كرد و با وجود آنكه ۲۰۰ سال از آن زمان می گذرد، متاسفانه این مورد در ایران به صورت كامل درك نشده است.
به گفته وی، اتاق بازرگانی ایران حدود ۱۰ سال قبل، مبحث رتبه بندی را بیان كرد و سپس در قوانینی كه سال ۹۱ تصویب گردید، به این مورد در ایران به شكلی جدی تر توجه شد. از سال ۹۶ و با عنایت به مشخص شدن ابعاد جدیدی از رانت و فساد در اقتصاد، اهمیت رتبه بندی دو چندان شد.
رییس مركز ملی رتبه بندی اتاق بازرگانی ایران درباره چگونگی عملكرد این مركز توضیح داد: امروز ۱۶ موسسه رتبه بندی در این مركز فعال می باشند كه هر یك از آنها اطلاعات مربوط به شركت ها و بنگاه های اقتصادی را رصد كرده و نتایج بررسی های خویش را عرضه می كنند، در نهایت مركز با اعتبارسنجی این نتایج، وضعیت شركت ها را مشخص می كند.
فرهادی افزود: در رتبه بندی، همه شركت ها و بنگاه ها باید رصد شوند و این قاعده شامل حال دولتی ها، تعاونی ها و بخش خصوصی می شود و همه كسانی كه بنگاه خویش را ثبت كرده اند، باید این فرآیند را طی كنند.
وی با اشاره به اینكه رتبه بندی در ایران بر مبنای تجربه موفق دیگر كشورها برنامه ریزی شده است، اظهار داشت: ما در این چارچوب، فعالیت های مالی، وضعیت صلاحیتی مدیریتی و مسئولیت های اجتماعی شركت ها را ارزیابی می نماییم و در نهایت اعتبار آنها را مشخص می نماییم.
رییس مركز ملی رتبه بندی اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به اینكه آیا شركت ها اجبار قانونی دارند كه شاخص رتبه بندی را كسب كنند؟ اظهار نمود: اجبار قانونی در این زمینه وجود ندارد اما برخی سیاست های تشویقی یا تنبیهی در این عرصه امكان اجرایی شدن دارند. برای مثال، افرادی كه قصد دریافت كارت بازرگانی دارند یا می خواهند بعنوان عضوی از هیئت تجاری ایران به سایر كشورها بروند، ملزم به دریافت رتبه خواهند بود و در تداوم این شرایط، موسسات بیشتری به این مسیر می پیوندند.
فرهادی تصریح كرد: در برنامه ریزی صورت گرفته برای رتبه بندی، اصل بر برائت و صحت اظهارات شركت هاست اما در كنار آن ما به شكل سیستمی به گمرك، سازمان امور مالیاتی، تامین اجتماعی و بانك ها متصل هستیم و در صورتیكه ادعای نادرستی در اطلاعات عرضه شده وجود داشته باشد، فرآیند باطل شده و شركت باید باردیگر دریافت رتبه را كلید بزند. این مورد در ایران در گام های ابتدایی خود به سر می برد و امیدواریم با كمك هایی كه از جانب دستگاه های ذی ربط همچون مركز پژوهش های مجلس به ما می شود، كار در آینده به شكل جدی گسترش یابد.1398/07/14
14:33:50
5.0 / 5
5221
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید