رابطه متقابل فرهنگ و جنگ اقتصادی از نگاه یك نماینده تهران

رابطه متقابل فرهنگ و جنگ اقتصادی از نگاه یك نماینده تهران

فوری خرید: یك عضو كمیسیون فرهنگی مجلس اظهار داشت: برای تبیین جنگ اقتصادی، صدا و سیما و وزارت آموزش و پرورش باید وارد كارزار آموزش درست نظریه های فكری به جامعه شوند، كاری كه موفقیت چندانی در آن نداشته اند.طیبه سیاوشی در گفت وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش كه با وجودی كه در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم اما رفتار برخی مردم و مسؤولان نشان داده است كه این جنگ را درك نكرده اند، راه های فرهنگی تبیین این جنگ برای عموم چیست، اظهار داشت: پاسخ به این پرسش باید از این منظر باشد كه به علت قرائت های مختلف و عملكردهای متفاوت شخصیت های حقیقی و حقوقی كشور، نگرش مردمِ امروز نسبت به مظاهر زندگی نسبت به نگرش پدران و مادران شان تغییرات ماهوی بسیاری داشته است.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: نسل جدید، با تفكر و ارزش های خودش زندگی می كند. رفتارها و نوع زندگی تجملاتی آموزش داده شدهِ مثلا در صدا و سیما یا زندگی های آنچنانی برخی مسئولان در این مسئله بسیار موثر بوده است.

وی با اشاره به اینكه باید فرهنگ گفت وگوی بین نسلی شكل بگیرد، به تبیین چرایی گرایش برخی طبقات جامعه به خریدهای لوكس و غیرضرور بدون توجه به جنگ اقتصادی پرداخت و اضافه كرد: تا وقتی كه شاهد تفكری هستیم كه با كاهش درآمدهای نفتی تازه به یاد اقتصاد مقاومتی می افتد، نمی توان شاهد نهادینه شدن و فرهنگ سازی درست در حوزه های فرهنگی و اقتصادی بود. مادامی كه وابستگی مدیران كشور به درآمدهای نفتی تداوم داشته باشد، ثبات اقتصادی مبتنی بر درآمدهای پایدار غیرنفتی شكل نخواهد گرفت.

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس اظهار تاسف كرد: به این مسئله باید تصدی گیری های مستمر دولت و حاكمیت در عرصه اقتصاد را هم اضافه كرد، این مورد فرهنگ اقتصادی كشور را شكل داده است.

سیاوشی آموزش فرهنگ اقتصادی را وظیفه وزارت آموزش و پرورش و صدا و سیما دانست و اضافه كرد: فرهنگ اقتصادی مان باید توسط صدا و سیما نهادینه شود كه با عنایت به وضعیت حاكم، صدا و سیما چنین توانی ندارد هم باید توسط آموزش و پرورش به دانش آموزان آموزش داده شود كه این دستگاه هم به علت كمبودهای مستمر بودجه ای، توجه چندانی به آن نمی گردد در حالیكه وقتی وارد جنگ نظامی می شویم نگرانی مردم از اینكه هر روز وضع بدتر می گردد و ترس از دست دادن ماحصل زندگی شان، بیشتر می گردد.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: الان در جامعه ما به اندازه كافی نگرانی از سرنوشت و آینده وجود دارد كه اگر نبود سرخوردگی ها و مهاجرت به خارج هم وجود نداشت و نارضایتی از مسؤولان و دستگاهها مطرح نمی شد. جنگ اقتصادی باید از این بُعد نگریسته شود كه در این وضعیت چطور می توان هم افزایی كرد تا جامعه امیدوارتر شود. باید سیاست فقرزدایی و آزادسازی اقتصادی را به اجرا درآوریم تا نگرانی های مردم از آینده كاهش پیدا كند.

وی در پاسخ به این پرسش كه راه های مقابله با تبلیغات گسترده روانی دشمن در این جنگ اقتصادی چیست؟ با عنایت به این كه از نظر فن آوری دست برتر را دارند؛ چه راه های سنتی و موثری را در این زمینه می توان به كار گرفت، پاسخ داد: به نظر بنده ابتدا دولت باید دست از سر اقتصاد بردارد و حضورش را در اقتصاد كم كند. حتی در گردشگری با مشكل لاینحل حضور پررنگ دولت روبرو می باشیم بنابراین است كه اقتصاد گردشگری تا امروز فرصت ظهور پیدا نكرده است.

عضو كمیسیون فرهنگی مجلس افزود: اگر در كشوری اقتصاد موفق شده و تولید ثروت انجام گرفته باشد این كار توسط بخش خصوصی انجام شده است ازاین رو باید به سازمان های مردم نهاد فرصت ظهور و بروز داده شود.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح با اشاره به نمونه موفق مدارس غیردولتی در فرهنگ سازی مناسب جامعه، اظهار داشت: در مدارسی كه توسط تشكل های غیردولتی پایه گذاری شده و مهارت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به دانش آموزان آموزش داده می شود شاهد رفتارهای فرهنگی - اقتصادی بهترین هستیم.

وی افزود: اما چنین اثرگذاری را كمتر در آموزش و پرورش می بینیم. عموم مردم باید از كجا بیاموزند؟ در جنگ اقتصادی مردم چطور باید مهارت مواجه و رویارویی با دشمنان را بلد باشند؟ باید به مردم یاد داده شود كه چطور می توانند به جای خریدهای لوكس و غیرضرور، سرمایه شان را به ارزش افزوده تبدیل كنند. متاسفانه با ساز و كار اقتصادی كه موجود كشور، ارزش افزوده در بخش تولید تولید نمی گردد بنابراین سرمایه ها به سمت دلالی و خریدهای لوكس سوق پیدا می كند. این مسئله نشان از نگاه بخشی از جامعه به حفظ ارزش پول و ارضاء شدن فكری و بصری آنها از خریدهایشان دارد.

سیاوشی در انتها در پیشنهادی اظهار داشت: برای كاهش اثرگذاری دولت و حاكمیت در اقتصاد و افزایش نقش مردم در آن، مجلس باید به جای تصویب قوانین جدید، موانع قانونی دست و پاگیر و ناقض یكدیگر را، تنقیح كند. قانون سازی و قانون نویسی در مباحث اقتصادی باید اولویت دوم باشد و حذف قوانین زائد برای هموار شدن فعالیت فعالان اقتصادی در اولویت اول صورت گیرد.
1397/08/19
15:28:43
5.0 / 5
5015
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , حقوق , خصوصی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فوری خرید