نیما سر به راه شد

نیما سر به راه شد

فوری خرید: با وجود اینكه به نظر می رسید سامانه نیما به سبب عدم موفقیت در سیاست های ارزی خیلی زودتر از این ها تعطیل می شود، حالا این سامانه نقش موثری در تامین ارز مورد نیاز واردات كشور بازی می كند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بانك مركزی از اوایل سال قبل با ابلاغ سیاست های جدید ارزی تصمیم گرفت كه سامانه ای را تحت عنوان نیما برای فروش ارز حاصل از صادرات و تامین ارز مورد نیاز واردكنندگان راه اندازی كند. هرچند كه در ابتدا این سامانه چندان موفق نبود و حجم بسیار كمی از مبادلات ارزی در آن انجام می شد، اما بانك مركزی كوشش كرد تا با سیاست های جدید استفاده از این سامانه را افزایش داده و در نهایت آنرا به محل مشخصی برای تبادل ارز تجاری كشور تبدیل كند.
البته بانك مركزی در این راستا، تغییراتی را در نحوه بازگشت ارز حاصل از صادرات داد و به صورتی با صادركنندگان راه آمد تا آنها نیز تمایل بیشتری برای برگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد كشور باشند.
حالا بانك مركزی اعلام نموده كه از ۲۱ فروردین ماه سال قبل یعنی زمان ابلاغ سیاست های جدید ارزی تا ۳۱ اردیبهشت ماه سال جاری ۷۱ درصد از ارز صادراتی به كشور بازگشته است.
بر این اساس در مدت یاد شده، صادركنندگان كشور ۴۵ میلیارد یورو ارز وارد كشور كرده اند و با این وجود طبق توافق با كمیته بازگشت ارز صادراتی، گمرك ۲۰ درصد پایه های صادراتی را پایین تر محاسبه كرده كه در نتیجه صادرات مورد اشاره به ۳۵ میلیارد یورو كاهش پیدا می كند.
با در نظر گرفتن دو میلیارد یوروی دیگر كه در حقیقت صادرات ریالی است، ۷۱ درصد از ارز صادراتی در مدت مورد اشاره به كشور بازگشته است.
این در حالیست كه عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی در ایام گذشته نیز اعلام نموده بود كه عرضه ارز در سامانه نیما بر تقاضای آن پیشی گرفته و بدین سان روند تامین ارز واردكنندگان بوسیله نیما تسهیل خواهد شد.
البته هنوز قسمتی از صادركنندگان ارز صادراتی خودرا به چرخه اقتصاد بازنگردانده اند كه این مساله نیز باید توسط بانك مركزی پیگیری شود و با وجود اینكه بخش عمده ای از ارز صادراتی به كشور بازگشته، اما بانك مركزی باید به دنبال این باشد كه تمام ارز صادراتی به كشور برگردد.
در این راستا، فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز مسئولیت معرفی افرادی كه ارز صادراتی خودرا به كشور برنگرداندند به قوه قضاییه را بر عهده بانك مركزی دانسته و گفته قرار شد یك رایزنی با كمك اتاق بازرگانی صورت گیرد تا ارزها بازگردانده و مشكل حل شود، ولی افرادی كه ارز خودرا به كشور برنگردانند باید توسط بانك مركزی به قوه قضاییه معرفی شوند.
بهبود وضعیت سامانه نیما در حالی اتفاق می افتد كه خیلی از كارشناسان در میانه راه، این سامانه را ناموفق خواندند و پیش بینی می كردند كه بزودی تعطیل خواهد شد، اما بانك مركزی با تاكید ویژه بر فعالیت این سامانه حالا توانسته آنرا به وضعیت قابل قبولی برساند.
بنظر می رسد كه برنامه بانك مركزی برای سامانه نیما، تامین ارز كل واردات كشور از این طریق است كه می تواند شرایط را برای واردكنندگان تسهیل كرده و قیمت تمام شده را كم كند. بدین سان می توان اظهار داشت كه در مورد سامانه نیما اصرار بانك مركزی جواب داد و سامانه ای كه گفته می شد حدود شش ماه پیش باید جمع آوری شود، امروز نقش بزرگی در تامین ارز واردات كشور دارد.1398/07/30
19:09:36
5.0 / 5
5304
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فوری خرید