گزارش فوری خرید

قیمت ۷ گروه خوراكی كاهشی شد

قیمت ۷ گروه خوراكی كاهشی شد

فوری خرید: طی مهر ماه سال جاری نرخ 7 گروه خوراكی همچون نان، ماهی، میوه و سبزیجات كاهشی شد اما نرخ خدماتی همچون آب، برق، سوخت، آموزش، حمل و نقل و بهداشت و درمان روند افزایشی داشت.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، تغییرات نرخ كالاها و خدمات به استناد گزارش مركز آمار در مهر ماه نشان میدهد كه نرخ گروه خوراكی ها و آشامیدنی ها، نسبت به شهریور ماه كاهش ۱.۱ درصدی داشته است؛ در صورتیكه نسبت به مهر ماه سال قبل رشد ۳۳.۶ درصدی یافته است.
در این گروه، رشد نرخ كالاها نسبت به شهریور ماه برای نان و غلات ۱.۴ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۱.۵ درصد، روغن ها و چربی ها ۰.۳ درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۰.۴ درصد و چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۱.۹ درصد بود.
از سوی دیگر، آمار نشان میدهد در این گروه، نرخ گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۲.۴ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۲.۶ درصد، ماهی ها و صدف داران یك درصد، میوه و خشكبار ۲.۶ درصد، خوراكی ها ۱.۷ درصد، سبزیجات ۴.۶ درصد و محصولات و خوراكی های طبقه بندی نشده در جای دیگر ۲.۴ درصد با كاهش روبه رو شده است.
البته نرخ كالاهای این گروه، نسبت به مهر ماه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) با رشد مواجه بوده است؛ به شكلی كه به ترتیب برای خوراكی ها ۳۲.۶ درصد، نان و غلات ۳۲.۲ درصد، گوشت قرمز و سفید و فرآورده های آنها ۵۴.۵ درصد، گوشت قرمز و گوشت ماكیان ۵۴.۵ درصد، ماهی ها و صدف داران ۵۴.۲ درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ ۳۳.۶ درصد، روغن ها و چربی ها ۲۱.۱ درصد، میوه و خشكبار ۱۵.۶ درصد، سبزیجات ۱۴.۲درصد، شكر، مربا، عسل، شكلات و شیرینی ۴۳.۹ درصد، چای، قهوه، كاكائو، نوشابه و آب میوه ۵۵.۶ درصد و محصولات خوراكی طبقه بندی نشده در جای دیگر ۸۴.۹ درصد رشد را شاهد بودیم.

از سوی دیگر، نرخ دخانیات نیز نسبت به شهریور ماه هیچ تغییری نداشته اما نسبت به مهر ماه سال گذشته ۰.۷ درصد كاهش داشته است. همین طور بخش پوشاك و كفش نیز با رشد ۲ درصدی نسبت به شهریور ماه سال جاری و رشد ۴۰ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل مواجه بوده است.
گروه مسكن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها بطور كلی رشد ۴.۴ درصدی نسبت به ماه قبل و رشد ۲۳.۵ درصدی نسبت به مهر ماه سال قبل داشته است؛ ضمن اینكه در این گروه، بخش مسكن ۴.۲ درصد نسبت به شهریور ماه و ۲۱.۸ درصد نسبت به مهر ماه سال قبل با افزایش قیمت روبه رو شده است. همین طور نرخ آب، برق و سوخت نیز به صورت جداگانه نسبت به شهریور ماه ۶.۲ درصد و نسبت به مهر ماه سال قبل ۳۶ درصد رشد داشته است.
قیمت مبلمان و لوازم خانگی نیز نسبت به شهریور ماه سال جاری و مهر ماه سال قبل به ترتیب با رشد ۱.۴ درصدی و ۴۲.۳ درصدی رو به رو بوده است و همین طور بخش مربوط به بهداشت و درمان ۲.۶ نسبت به شهریور ماه و ۲۵.۱ درصد نسبت به مهر ماه سال قبل رشد داشته است. نرخ بخش حمل و نقل هم نسبت به شهریور ماه با كاهش یك درصد و نسبت به مهر ماه سال قبل ۲۸.۳ درصد رشد داشته است.
همچنین گروه تفریح و فرهنگ و آموزش به ترتیب با رشد ۲.۱ درصد و ۱۲.۷ درصد نسبت به شهریور ماه و ۳۳.۸ درصد و ۲۲.۷ درصد نسبت به مهر ماه سال قبل مواجه بوده است.
نرخ هتل و رستوران نیز نسبت به شهریور ماه سال جاری و مهر ماه سال قبل به ترتیب با رشد ۱.۷ درصد و ۳۸.۱ درصد روبه رو شده است و همین طور نرخ ارتباطات نیز به ترتیب نسبت به شهریور ماه امسال و مهر ماه سال قبل با كاهش ۰.۶ درصد و رشد ۲.۲ درصد روبه رو شده است.

1398/08/05
21:53:31
5.0 / 5
5319
تگهای خبر: خدمات , كالا , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فوری خرید