۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده از كجا آمد؟

لزوم تصمیم گیری سریع تر در مورد ذرت های آلوده

لزوم تصمیم گیری سریع تر در مورد ذرت های آلوده

به گزارش فوری خرید مبحث واردات ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده كه این روزها سر و صدای زیادی به پا كرده سابقه ای سه ساله دارد و حرف اشتباهی هم نیست ولی مبحث این است كه این ذرت ها فقط وارد گمرك امام خمینی (ره) شده و طی این مدت اجازه خروج پیدا نكرده است؛ ازاین رو نگرانی از بابت عرضه آن در شبكه توزیع و مصرف فرآورده های در رابطه با آن كاملا بی مورد است.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، وجود نزدیك به ۵۰۰ هزار تن ذرت در استان خوزستان كه ۳۵۰ هزار تن آن دارای تایید سازمان استاندارد و وزارت بهداشت بوده و ۱۴۰ هزار تن دیگر دارای آلودگی است و در انبارها نگهداری می شود، موضوعی است كه به تازگی اعلام آن از جانب امیر خجسته -نایب رئیس كمیسیون اصل ۹۰ مجلس- باعث شد تا بار دیگر ماجرای ذرت های آلوده به میان آمده و در فضای مجازی شایعاتی در این رابطه مطرح و مردم را از مصرف ذرت نگران كند.

به دنبال طرح این موضوع، گمرك، استاندارد و وزارت جهاد كشاورزی با انتشار اطلاعیه ای اعلام نمودند كه این ۳۵۰ هزار تن ذرت پیش از ورود به كشور از جانب سه مرجع نظارتی یعنی سازمان ملی استاندارد، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشكی مورد پایش قرار گرفته و ترخیص شده اند.

با این وجود توضیحی در مورد سرنوشت ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده و اینكه چرا هنوز در انبارها باقی مانده اند، عرضه نشد. این در شرایطی است كه پیگیری ها از آن حكایت می كند كه این حجم ذرت آلوده همان محموله ای است كه در سال ۱۳۹۵ وارد بندر امام خمینی (ره) شد و از جانب سازمان ملی استاندارد وجود سم آفلاتوكسین در آن به اثبات رسید و رئیس جمهور هم همان موقع دستور توقف واردات آنرا صادر كرد.

بعد از آن این ذرت ها به هیچ عنوان از گمرك خارج نشد و با عنایت به این كه قابلیت ترخیص نداشتند، از جانب گمرك در اختیار سازمان اموال تملیكی قرار گرفت. در این شرایط سازمان اموال تملیكی یا باید آنرا صادر كند، یا باید آنرا به فروش داخلی برساند یا اینكه آنرا منهدم كند. امكان صادرات و فروش داخلی كه با عنایت به آلودگی ذرتها امكان پذیر نیست و ازاین رو فعلا در انبارها نگهداری می شود تا تعیین تكلیف شود.

حتی انهدام این ذرت ها هم كار چندان ساده ای نیست، چون مستلزم صرف هزینه های سنگینی است و شرایط و مجوزهای خاص خویش را می طلبد؛ ازاین رو تا زمانی كه راهكار مناسبی اتخاذ نشود، محموله ذرت آلوده در انبارها و در اختیار سازمان اموال تملیكی باقی خواهد ماند.
1398/08/14
10:05:55
5.0 / 5
5218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
فوری خرید